10 vecí, ktoré by ste mali vedieť o vitamínoch
Nepochybne ste sa už dopočuli, ako vám vitamíny dodajú energiu, ochránia pamäť, prípadne pomôžu predísť závažným chorobám. My vám prinášame zopár zaujímavých faktov, aby ste si uvedomili, že tabletka na všetko neexistuje a výskumov v tejto oblasti je stále málo.
6. Než začnete užívať výživové doplnky, poraďte sa s lekárom
Lekár vám pomôže určiť, aké vitamíny by ste v prípade potreby mali brať. Povie, či vám nehrozia kontraindikácie s liekmi, ktoré už užívate. Niektoré doplnky môžu pozmeniť metabolizmus, vstrebávanie či vylučovanie liekov. Týka sa to nielen liekov na predpis, ale aj voľnopredajných, čo môže ovplyvniť ich účinnosť.
Napríklad lieky na riedenie krvi by sa nemali kombinovať s vitamínom E, ktorý má rovnaký efekt. Ak užívate vitamín B12 a predpíšu vám metformín na cukrovku typu 2, budete musieť dávky B12 zvýšiť. A to je len zopár príkladov, prečo by ste si užívanie doplnkov nemali určovať sami.
7. Denná dávka vitamínu D vám nezaručí zdravé kosti
Prvá veľká kontrolovaná štúdia zo Spojených štátov zistila, že tabletky vitamínu D, či už s obsahom vápnika alebo bez neho, nemajú žiadny efekt na mieru zlomenín. (Ľudia, ktorí majú osteoporózu alebo menšiu hustotu kostí, môžu potrebovať doplnenie týchto živín.)
Niektorí však stále tvrdia, že vitamín D zlepšuje imunitu a zmierňuje zápal. Podľa nedávnej štúdie, ktorá skúmala účinky vitamínu D a omega-3 mastných kyselín, to však tiež nie je úplne tak. Nízke hodnoty vitamínu D sa spájajú s celou škálou porúch – od rakoviny hrubého čreva až po kardiovaskulárne ochorenia. Neexistuje ale žiadny dôkaz, že užívanie vitamínu D bráni vzniku niektorej z týchto chorôb.
8. Ak chcete otehotnieť, pravidelne užívajte vitamíny
V multivitamínoch sa nachádza kyselina listová, ktorá napomáha metabolizmu a rastu buniek. Väčšina ľudí ju prijíma v dostatočnom množstve v strave. Veľa potravín (napr. chlieb, cestoviny a cereálie) obsahuje kyselinu listovú, ktorá sa prirodzene nachádza v ovocí, zelenine a v strukovinách.
Má významný efekt v prevencii proti vrodeným vadám, ak je užívaná pred aj v čase raného tehotenstva. Odporúča sa 400 mikrogramov denne ženám, ktoré plánujú otehotnieť, aj tehotným ženám.
9. Niektoré vitamíny môžu byť škodlivé
Niektoré vitamíny majú tendenciu narobiť viac škody ako úžitku, najmä ak ich užívate vo vysokých dávkach. Napríklad ľudia s rakovinou podstupujúci chemoterapiu by nemali užívať vitamín C, pretože môže znížiť účinnosť liečby. Niektorí odborníci varujú pred betakaroténom, ktorý, ako bolo dokázané, zvyšuje riziko kardiovaskulárnych ochorení alebo rakoviny pľúc, najmä u fajčiarov.
Skeptickí sú aj voči vitamínu A. Je to preto, lebo sa – zjednodušene povedané – spája so znižovaním hustoty kostí, zlomeninami bedrových kostí a s problémami s pečeňou. Domáce zvieratá a deti by sa mali zvlášť vyhýbať vitamínom, ktoré pre nich nie sú určené.
45 trikov, ako schudnúť. Zbavte sa nadbytočných kilogramov
10. Je veľa toho, čo ešte nevieme
Ale už vieme, že to, čím kŕmime naše telo, má obrovský vplyv na naše krátkodobé aj dlhodobé zdravie. Keď to všetko zhrnieme, zistíme, že stále neexistuje dostatok štúdií, ktoré nám povedia, aké výživové doplnky a v akom množstve potrebujeme.
V USA ide napríklad na výskum výživy len okolo 5 percent z celkového rozpočtu zdravotníctva. Pre väčšinu ľudí je denné užívanie multivitamínov nízkorizikový spôsob, ako sa chrániť pred možným skrytým nedostatkom živín. Skrátka, niečo ako poistka.
Text: RELAX
Foto: Shutterstock