10 vecí, ktoré by ste mali vedieť o vitamínoch

10. februára 2024
užívanie vitamínov a výživových doplnkov

Nepochybne ste sa už dopočuli, ako vám vitamíny dodajú energiu, ochránia pamäť, prípadne pomôžu predísť závažným chorobám. My vám prinášame zopár zaujímavých faktov, aby ste si uvedomili, že tabletka na všetko neexistuje a výskumov v tejto oblasti je stále málo.

1. Žiaden prášok ani tabletka sa nevyrovnajú výživnému jedlu

Odborníci sa zhodnú na tom, že často zabúdame na najdôležitejší fakt. A to, že stravu by sme mali vhodne dopĺňať a nepokúšať sa ju nahrádzať. Vitamínové doplnky nie sú na to, aby kompenzovali naše návštevy rýchleho občerstvenia, nedostatok zeleniny, ovocia, celozrnných výrobkov a bielkovín.

Napriek tomu, že sa nám odborníci na výživu snažia túto skutočnosť neustále pripomínať, na výživové doplnky sa spolieha viac ako polovica Američanov, ktorí na ne každoročne minú takmer 50 miliárd dolárov. Prečo je to tak?

Je pre nás oveľa jednoduchšie vziať si tabletku. Treba však riešiť skutočný problém, ktorým sú nedostatok informácií o správnej výžive či nedostatočný príjem dôležitých látok.

2. Multivitamíny nás (ne)môžu ochrániť pred demenciou

V roku 2019 bola publikovaná správa z výskumu, ktorá spochybňovala účinok výživových doplnkov určených na pamäť. Tie sú súčasťou miliardového biznisu, ktorý sa zameriava na starnúcu populáciu. Novšie štúdie naopak potvrdzujú, že vitamíny môžu mať dôležitú úlohu pri posilňovaní pamäte a možno aj pri spomalení starnutia mozgu.

Výskumníci sa v nich zamerali na to, ako môže denná dávka kakaového extraktu alebo multivitamínov počas troch rokov zlepšiť pamäť. Očakávali, že zlepšenie sa objaví po dávkach kakaového extraktu, ale namiesto toho práve užívanie multivitamínov u starších ľudí merateľne zlepšilo pamäť aj jej funkcie.

Tieto zistenia otvorili nové cesty skúmaniu, ktoré by mohlo pomôcť identifikovať a nájsť relatívne jednoduchú a ľahko dostupnú cestu ochrany proti starnutiu pamäte. Závery však ešte nie sú definitívne, naplánované sú ďalšie výskumy, ktoré majú potvrdiť tie prvotné.

3. Určité výživové doplnky môžu byť užitočné pre niektorých ľudí

Ľudia s prísnymi diétnymi obmedzeniami alebo poruchami, ktoré bránia vstrebávaniu určitých živín, môžu mať problém pokryť všetky svoje nutričné potreby. Niektorým vegánom sa napríklad odporúčajú výživové doplnky obsahujúce komplex vitamínov B, železo a omega-3 mastné kyseliny.

Aj málokrvní ľudia so zápalovými ochoreniami čriev alebo niektoré tehotné ženy často potrebujú dávku určitých doplnkov. To platí aj pre ľudí, ktorí majú žalúdočný bajpas, trpia Crohnovou chorobou alebo majú nad päťdesiat rokov. Aj tí potrebujú do stravy dodať mix špecifických mikronutrientov.

Dôležité je uvedomiť si, že doplnky nie sú potrebné pre všetkých. Odporúčajú sa len tým, ktorým skutočne hrozí obmedzený príjem niektorých živín.

vitamíny a výživové doplnky
Dôležité je uvedomiť si, že doplnky nie sú potrebné pre všetkých. Foto: Shutterstock.

4. Nie je dokázané, že multivitamíny znižujú riziko rakoviny

Keď známa americká výskumná skupina sledovala účinky vitamínov A, B3, B6, B12, C, D a E a tiež multivitamínov, vápnika a niekoľkých ďalších živín, zistila, že denné užívanie má minimálny, resp. nemá žiadny preventívny účinok proti akejkoľvek forme rakoviny či srdcového ochorenia (najčastejšie príčiny úmrtí u nás na Slovensku).

V literatúre neexistuje žiadny presvedčivý dôkaz o tom, že výživové doplnky nejako zvlášť pomáhajú zdravým dospelým ľuďom. Skôr naopak, užívanie multivitamínov môže spôsobiť akúsi pohodlnosť.

Multivitamíny a doplnky stravy odvádzajú pozornosť od toho, čo nám skutočne môže zabezpečiť dlhší život. Ide o zdravú stravu, cvičenie, udržiavanie optimálnej hmotnosti či vyhýbanie sa fajčeniu.

5. Nie sú vitamínové doplnky ako vitamínové doplnky

Priemysel s výživovými doplnkami nie je regulovaný tak, ako trh s liekmi. Od výrobcov sa nevyžaduje, aby predtým, akou vedú svoje produkty na trh, splnili rovnaké špecifické normy, ktoré sa týkajú bezpečnosti a účinnosti.

Najlepšie, čo môžete urobiť, je hľadať testovacie certifikáty uznávané treťou stranou. Tie overia ich kvalitu a zaručia, že doplnok naozaj obsahuje to, čo je napísané v zložení. Potvrdia aj to, že doplnok neobsahuje žiadne nežiaduce látky.

1/2
Vaše reakcie
Zavrieť reklamu