Kam upratať bicykle v domácnosti?

Stojina Broder z lakovanej ocele je súčasťou úložného systému, ktorý zahŕňa dvojotvorové háky a konzoly vhodné na zavesenie bicyklov a iných športových potrieb. Zdroj: Ikea

Aj u vás doma nastala chvíľa, keď sa rozličné sezónne športové potreby, ako sú lyže a bicykle, ale aj ďalšie predmety, už naozaj nikam nezmestia? A možno ste iba vo fáze projektovania alebo ste majiteľmi celkom novučičkého obydlia.

V každom prípade sa určite oplatí urobiť dôkladnú inventúru vecí, ktorých sa rozhodne neviete vzdať a hodláte ich v súčasnom alebo budúcom byte prípadne dome skladovať. Potom prídu na rad dôkladné plánovanie, meranie, presné nákresy, aby ste si vytvorili dostatok odkladacieho a príručného priestoru oddeleného od obytného interiéru, kam by sa všetky rozmerné veci dali uložiť bez zbytočných prevádzkových kolízií.

Majitelia rodinných domov a víl majú situáciu jednoduchú. Bicykle, lyže, snoubordy, korčule, hokejky a ďalšie športové náčinie môžu uschovať nielen v garáži, ale aj v suterénnych pivniciach, dielňach, skladoch či priestoroch pod schodiskom.

Domy zvyčajne majú v blízkosti zádveria priestor, takzvaný kumbál, ktorý sa zväčša využíva ako sklad prostriedkov na upratovanie. Tie však môžeme oveľa praktickejšie uložiť v uzatvárateľnej skrinke v kúpeľni a uvoľnenú miestnosť využiť na úschovu bicyklov.

Na odloženie detských bicyklov a trojkoliek, ktoré potrebujeme mať poruke, dajú sa využiť rozličné hluché miesta v chodbách, široké zádverie alebo napríklad stavebné niky. Dôležité je iba zachovať priechodné ťahy široké zhruba 120 cm, aby prevádzka v dome prebiehala plynulo.

Ďalšie športové náčinie môžete uložiť do vstavaných skríň v hale alebo predsieni, ktoré sú hlboké najmenej 60 cm. Ako sklad sa dá využiť aj časť podkrovia, ak ho, samozrejme, nepotrebujete na bývanie.

Ako si poradiť s bicyklom v byte

Vytvorenie dostatočných odkladacích priestorov, kam by sa pohodlne vošli aj sezónne športové potreby vrátane bicyklov a lyží, nebýva vzhľadom na dispozíciu našich bytov jednoduché a často by sa zišla pomoc hoc aj kúzelníka. Najjednoduchšie je, ak je budúci byt iba v štádiu projektovania. Či už si projekt upravíte sami, alebo s pomocou architekta, využite túto fázu na racionálne začlenenie odkladacích priestorov. Možné riešenia vyberajte s ohľadom na počet členov domácnosti a ich životný štýl. Pouvažujte aj nad možnosťou, či by sa nenašla možnosť ukladať bicykle v spoločných priestoroch domu, napríklad v uzamykateľnej miestnosti na bicykle alebo v inom sklade.

Ak nemáte možnosť bezpečne uložiť bicykle mimo bytu, nezostáva vám nič iné, len nájsť na ne miesto v byte – niekde,  kam s nimi nielen ľahko zájdete, ale dokážete aj vycúvať. Keďže bicykel pre dospelého človeka má zväčša dĺžku 170 cm a šírka kormidla je 55 až 65 cm, na to, aby sme sa mohli s bicyklom úplne otočiť, potrebujeme dosť veľký priestor. S menšími detskými bicyklami a trojkolkami už toľko problémov nevznikne.

Vľavo: Schematické znázornenie veľkosti bicykla pre dospelého človeka a priestoru potrebného na pohodlnú manipuláciu – úplné otočenie. Vpravo: Uloženie a manipulácia s detským bicyklom sú vďaka menším rozmerom (dĺžka od 1 250 mm do 1 450 mm, výška od 700 mm do 900 mm) oveľa jednoduchšie než s bicyklom pre dospelých. Vizualizácia: Roman Chrascina
Vľavo: Schematické znázornenie veľkosti bicykla pre dospelého človeka a priestoru potrebného na pohodlnú manipuláciu – úplné otočenie. Vpravo: Uloženie a manipulácia s detským bicyklom sú vďaka menším rozmerom (dĺžka od 1 250 mm do 1 450 mm, výška od 700 mm do 900 mm) oveľa jednoduchšie než s bicyklom pre dospelých. Vizualizácia: Roman Chrascina
Vľavo: Pôdorys stavebnej niky, ktorú možno optimálne využiť na ukladanie bicyklov. Nika by mala mať minimálne rozmery 650 × 2 000 mm. Vpravo: Vizualizácia vnútorného usporiadania niky z hľadiska uloženia bicykla spolu s regálmi na ďalšie športové potreby. Aby sa skladacie dvere ľahko posúvali, na ich zavesenie sa používajú špeciálne silné kovania. Vizualizácia: Roman Chrascina
Vľavo: Pôdorys stavebnej niky, ktorú možno optimálne využiť na ukladanie bicyklov. Nika by mala mať minimálne rozmery 650 × 2 000 mm.
Vpravo: Vizualizácia vnútorného usporiadania niky z hľadiska uloženia bicykla spolu s regálmi na ďalšie športové potreby. Aby sa skladacie dvere ľahko posúvali, na ich zavesenie sa používajú špeciálne silné kovania. Vizualizácia: Roman Chrascina

Z hygienických dôvodov bude najpraktickejšie vyčleniť na ukladanie bicykla miesto v prvej či druhej čistiacej zóne, teda v priestoroch, kde sa filtruje najväčšia časť nečistôt prenášaných do obytného priestoru. Zádveria, haly a predsiene často ponúkajú pravidelné či nepravidelné stavebné výklenky, ktoré môžeme zakryť skladacími dverami a podľa hĺbky priestoru ich využiť na uloženie jedného či dvoch bicyklov.

Takéto riešenie prináša hneď niekoľko výhod. Skladacie dvere poskytnú dostatočný otvor na manipuláciu s bicyklom a navyše sa dá využiť celý priestor od podlahy až po strop, od steny k stene a nad bicykel možno rozmiestniť otvorené regály alebo konzoly na ukladanie bežiek, palíc, hokejok a iných rozmerných vecí. V priestore možno namontovať aj rozličné háky na zavesenie iných druhov športového náčinia, objemných tašiek, náhradných dielcov či hadíc vysávača. V súčasnosti už nie je problém s atypickou požiadavkou na výrobu posuvných dvier, na trhu dostať celú škálu materiálových i tvarových variantov, ktoré sa dajú výborne zladiť s ostatným zariadením.

Detský bicykel sa dá bez problémov zavesiť na konzoly vo výške. Kovové upevňovacie lišty a háky sú zo systému Henke (Ikea).
Detský bicykel sa dá bez problémov zavesiť na konzoly vo výške. Kovové upevňovacie lišty a háky sú zo systému Henke (Ikea).
Stojina s dvoma okami na zavesenie bicyklov. Zdroj: Bauhaus
Stojina s dvoma okami na zavesenie bicyklov. Zdroj: Bauhaus

V samostatnej miestnosti

Rozhodnutie vyčleniť na ukladanie bicyklov, lyží a iných sezónnych potrieb komoru, sklad či inú samostatnú miestnosť v byte závisí od veľkosti a dispozičného usporiadania bytu – vyčlenená miestnosť by mala byť prístupná z komunikačnej zóny, a nie z obytných priestorov bytu a mala by mať buď posuvné dvere, alebo dvere, ktoré sa otvárajú smerom von.

Takisto si treba dobre premyslieť, kam s vecami, ktoré uvoľnia miesto na bicykle či lyže. Ak treba šetriť doslova každým centimetrom, potom aj v tej najmenšej komore možno bicykle zavesiť za predné koleso vo vertikálnej polohe na špeciálne háky. Keďže tento spôsob vyžaduje veľkú fyzickú silu pri zdvíhaní bicykla do potrebnej výšky, predstavuje problém pre ženy aj pre deti. Ak do komory umiestnite aj regály, vždy rátajte so šírkou aspoň 60 až 70 cm, ktorú treba na to, aby ste mohli pohodlne prejsť.

Vľavo: Pôdorys samostatnej miestnosti vyčlenenej na ukladanie bicykla, dvere s minimálnou šírkou 650 mm sa otvárajú von, bicykel sa vešia na špeciálne háky pripevnené k panelu. Povedľa bicykla sa dá prejsť k skrini s posuvnými dvermi, ktorá je umiestnená v zadnej časti. V komore dobre využijeme aj otvorené regály a ešte sú aj lacnejšie. Vpravo: Pôdorys miestnosti s posuvnými dvermi určenej na uloženie dvoch bicyklov pre dospelých. Jeden bicykel zaberie obdĺžnik s rozmermi 600 ×1 700 mm. Preto by miestnosť na dva bicykle mala byť široká najmenej 1 800 mm. Aby manipulácia s bicyklami bola ľahšia a ich stabilita lepšia, vhodné je miestnosť vybaviť koľajničkami alebo lištami na vjazd bicyklov. Bicykle možno umiestniť aj na úroveň podlahy, napr. na nízku skrinku, a tak využiť priestor pod nimi. Vizualizácia: Roman Chrascina
Vľavo: Pôdorys samostatnej miestnosti vyčlenenej na ukladanie bicykla, dvere s minimálnou šírkou 650 mm sa otvárajú von, bicykel sa vešia na špeciálne háky pripevnené k panelu. Povedľa bicykla sa dá prejsť k skrini s posuvnými dvermi, ktorá je umiestnená v zadnej časti. V komore dobre využijeme aj otvorené regály a ešte sú aj lacnejšie.
Vpravo: Pôdorys miestnosti s posuvnými dvermi určenej na uloženie dvoch bicyklov pre dospelých. Jeden bicykel zaberie obdĺžnik s rozmermi 600 ×1 700 mm. Preto by miestnosť na dva bicykle mala byť široká najmenej 1 800 mm. Aby manipulácia s bicyklami bola ľahšia a ich stabilita lepšia, vhodné je miestnosť vybaviť koľajničkami alebo lištami na vjazd bicyklov. Bicykle možno umiestniť aj na úroveň podlahy, napr. na nízku skrinku, a tak využiť priestor pod nimi. Vizualizácia: Roman Chrascina
Hore: Vizualizácia usporiadania komory s bicyklom uloženým na skrinke na obuv. Takéto riešenie vyžaduje montáž vhodnej koľajničky na nájazd bicykla. Dole: Vizualizácia ukladania bicyklov nad sebou pri nedostatku podlahovej plochy. Vizualizácia: R. Chrascina
Hore: Vizualizácia usporiadania komory s bicyklom uloženým na skrinke na obuv. Takéto riešenie vyžaduje montáž vhodnej koľajničky na nájazd bicykla.
Dole: Vizualizácia ukladania bicyklov nad sebou pri nedostatku podlahovej plochy. Vizualizácia: R. Chrascina

Špeciálne vybavenie a jeho nosnosť

Novovyčlenenú miestnosť aj existujúci príručný skladovací priestor je účelné vybaviť doplnkami, ktoré uľahčia ukladanie športových potrieb. V súčasnosti je k dispozícii množstvo technicky premyslených nástenných systémov umožňujúcich zavesenie, ukladanie a posúvanie rôznorodých športových pomôcok aj doplnkov. Zahŕňajú napríklad nástenné závesné lišty, ktoré sú vyrobené najmä z hliníka a galvanizovanej ocele. Predvŕtané otvory uľahčujú zavesenie kovových dielcov, konzol a hákov so zdvihnutými okrajmi, ktoré sú vhodné na uloženie športových potrieb.

Systém na zavesenie až piatich bicyklov vo vertikálnej polohe. Zdroj: Bauhaus
Systém na zavesenie až piatich bicyklov vo vertikálnej polohe. Zdroj: Bauhaus

K najpraktickejším a najdokonalejším patria dizajnovo prepracované systémy s koľajničkovým profilom, ktoré umožňujú ľubovoľné posúvanie a skladbu konzol, hákov, háčikov a iných prvkov v súlade s individuálnymi potrebami a požiadavkami. Na stenu sa pripevňujú v horizontálnom smere a spolu s hákmi sa na ne dajú vo vertikálnom smere navešať aj ďalšie lišty.

Na trhu sú dostupné aj úložné systémy, ktorých základom je priestorová stojina s upevňovacími kotvami do podlahy a stropu. Na túto oceľovú základňu možno zavesiť rôzne široké ploché a tyčové konzoly, háky či dvojité háčiky na plastové koše a na športové náčinie so štandardnými i neštandardnými rozmermi. Kruhový hák s dvoma ramenami obalenými syntetickou gumou, ktorá zabraňuje posuvu, bude vhodný na zavesenie bicyklov i náhradných častí. Na zabezpečenie maximálnej nosnosti treba zladiť používané rozperné kotvy a skrutky. Výber rozperných kotiev a správneho vrtáka závisí aj od materiálu steny, upevnenie by malo mať väčšiu nosnosť než samotná konzola.

Špeciálny dvojhák sa pripevňuje priamo na stenu, gumové koncovky slúžia na zavesenie bicykla v horizontálnej polohe. Zdroj: Bauhaus.
Špeciálny dvojhák sa pripevňuje priamo na stenu, gumové koncovky slúžia na zavesenie bicykla v horizontálnej polohe. Zdroj: Bauhaus.

Špeciálny dvojhák sa pripevňuje priamo na stenu, gumové koncovky slúžia na zavesenie bicykla v horizontálnej polohe. Zdroj: Bauhaus.

Špeciálny dvojhák sa pripevňuje priamo na stenu, gumové koncovky slúžia na zavesenie bicykla v horizontálnej polohe. Zdroj: Bauhaus.Systematické a premyslené ukladanie nie je módna vlna a určite sa oplatí dôkladne pretriediť všetky veci. Ešte vždy platí osvedčené pravidlo, že ak nejakú vec nepoužijete v priebehu troch rokov ani raz, treba sa jej zbaviť. A časy, keď sa športové potreby dedili z generácie na generáciu, sú už dávno preč. Niektoré z nich sa stali takmer „rýchloobratovým“ tovarom, ktorý pridávame k potravinám do veľkého vozíka v nákupných centrách. A tak najmä detské športové náčinie a obuv radšej hneď odneste do bazára, aby zbytočne nezaberali priestor, čakajúc na budúce využitie príbuznými, ktorí sa možno ešte ani nenarodili.

Rôznymi háčikmi sa môžete inšpirovať aj na Pohodo.sk.

TEXT: Môj dom / Redakcia
VIZUALIZÁCIE: Roman Chrascina
FOTO: IKEA, Bauhaus

1/1
Zavrieť reklamu