Aj hendikepovaní túžia športovať. Pomôcť im môže každý!

18. mája 2018
Birell brána Žilina

Prechádzať sa lesom, bicyklovať po hrádzi či hrať tenis je pre väčšinu z nás samozrejmé. Pre ľudí so zdravotným postihnutím však tieto aktivity zostávajú len nenaplnenou túžbou. Vďaka projektu Nezastaviteľní ale majú svoje sny na dosah. Pomôcť pritom môže každý.

Projekt Nezastaviteľní pod záštitou značky Birell už 5 rokov pomáha tým, s ktorými sa osud nemaznal. Napriek ťažkému hendikepu však nestratili nádej a snažia sa žiť plnohodnotný život. Tento rok projekt pomôže vrátiť sa k aktívnemu životnému štýlu 21 ľuďom zo Slovenska a Česka.

Medzi tohtoročnými Nezastaviteľnými sú ľudia na vozíčku, s vrodenými vadami, nevidiaci alebo ľudia, ktorí prišli o končatiny v dôsledku úrazu či choroby. Jedným z nich je aj Karol Paliaš (28) z Rimavskej Soboty, ktorý po ťažkej autonehode prišiel o ľavú nohu a nehýbe ani pravou rukou. Jeho túžbou je opäť sa na svet pozerať z bicykla.

Karol Paliaš
Karol Paliaš

Ďalším je Martin Dait (37), ktorý vo svojich 15 rokoch skočil šípku do vody, zlomil si krčnú chrbticu a ostal na vozíku. Sníva o vlastnej motorovej bugine.

Kristína Vozárová a Martin Dait
Kristína Vozárová a Martin Dait

Jedinou ženou medzi slovenskými Nezastaviteľnými je Kristína Vozárová (21) z Banskej Bystrice so svalovou dystrofiou. V Paraolympijskom centre v Kováčovej hráva stolný tenis, no vzhľadom na vzdialenosť tam môže chodiť len raz týždenne, preto túži mať vlastný stôl aj doma. Jej snom je dostať sa na paraolympiádu.

Pomôžte aj vy

Nohami, rukami či očami ľudí s hendikepom sa môžete stať aj vy. Cieľom Birellu je totiž motivovať ľudí, aby svojim pohybom prispeli k plnohodnotnejšiemu životu tých, ktorí musia navyše prekonávať aj hendikep.

Birell brána
Birell brána

Princíp je veľmi jednoduchý. Rovnako ako v minulých ročníkoch bude po turisticky exponovaných miestach v Česku a Slovensku v lete putovať špeciálna Birell brána. Za každého človeka, ktorý pod ňou prejde či prebehne, dá Birell na účet Nezastaviteľných 0,20 €.

Prispieť môžu ľudia aj cez Nadáciu Pontis, ktorá spolupracuje s Nezastaviteľnými.

„Najčastejším tohtoročným prianím sú handbike a elektrobicykle. Nezastaviteľným ale k športovým aktivitám pomôžu aj goalballové lopty, športové vozíky na rugby či pingpongový stôl. Je skvelé vidieť, že ľudia sa chcú hýbať a žiť aktívne aj napriek svojmu hendikepu, a to v každom veku. Najmladší finalista má 20 rokov a najstarší 54,“ povedal jeden z najúspešnejších českých paraolympionikov a ambasádor projektu Jiří Ježek.

Z ďalších špeciálnych športových potrieb projekt tento rok rozdá napríklad monoski, mestský bicykel holandského typu, skibob s 3 lyžami, či zaistí elektroprestavbu handbiku.

Pomôžte s Birellom handicapovaným ľuďom v akcii Nezastaviteľní
Pomôžte s Birellom handicapovaným ľuďom v akcii Nezastaviteľní

Kedy a kde môžete pomôcť?

  1. a 15. júla – pri turistickej ceste smerom k vodopádom a mostíkom na Štrbskom plese
  2. a 22. júla – v Košiciach na Jenisejskej ulici na sídlisku Nad Jazerom na cyklotrase
  3. a 29. júla – na Zemplínskej Šírave pri jazere a pri vstupe na bazény
  4. a 5. augusta – na pláži Slnečných jazier blízko železničnej stanice Senec
  5. a 8. augusta –  pri plážovom ihrisku na vodnom diele v Žiline
Vaše reakcie
Najnovšie vydanie

RELAX 2/2019

Objednať
Relax na Facebooku