9 spôsobov, ako utíšiť bolesť hlavy

2. septembra 2019
Migrena. Foto: Shutterstock

Spúšťačov bolesti hlavy môže byť niekoľko. Ideálnym riešením je zastaviť ju už v zárodku a bez liekov. Ako na to?

Hádam nič nepokazí váš deň tak, ako silná bolesť hlavy. Ale pravidelné užívanie hromady liekov proti bolesti nie je zdravým ani ideálnym riešením. Po určitom čase sa totiž môže stať, že vám už ani nepomôžu, pretože nimi neriešite príčinu bolesti, ale len následok. Najlepší spôsob je prevencia.

1 Pozerajte menej na mobil

V dnešnej dobe sú ľudia prakticky prilepení na svojich smartfónoch. Problém je však v tom, že civieť na tú malú obrazovku nie je len žrút času – môže taktiež viesť k nežiaducim bolestiam.

Keď sa na niečo pozeráte zblízka, vaše očné svaly sa neustále namáhajú, aby všetko zaostrili, čo môže spôsobovať bolesť hlavy. Aby ste očiam dopriali oddych, zapamätajte si pravidlo 20-20-6: každých 20 minút sa aspoň 20 sekúnd pozerajte na niečo, čo je vzdialené aspoň 6 metrov.

2 Obmedzte konzumáciu syra

V syroch sa našla látka tyramín, ktorý môže spúšťať bolestivé migrény. Ale ak ste milovníkom syrov a svoj život si bez nich neviete predstaviť, nezúfajte. Nie každý typ syru totiž obsahuje tyramín. Je oveľa pravdepodobnejšie, že ho nájdete v zrejúcich syroch (plesňový syr, ementál, čedar). Ak teda chcete „ne-migrénovú“ verziu, siahnite po nezrejúcich syroch, ako je napríklad cottage, ricotta alebo mozarella.

3 Nezabudnite na mätový olej

Tento esenciálny olej je vynikajúcim pomocníkom pri predchádzaní bolesti hlavy. Ak cítite, že bolesť sa pomaličky vkráda, natrite si trochu na spánky, čelo alebo na zadnú stranu krku a masírujte si ju niekoľko sekúnd. Utišujúca vôňa a chladivý pocit vám pomôžu uvoľniť bolesť, zatiaľ čo utišujúce pohyby masáže vám pomôžu zrelaxovať.

4 Zvýšte dávky magnézia

Ak mávate často migrény, uistite sa, že máte dostatok tohto minerálu. Štúdie ukazujú, že jeho nízka hladina vytvára ideálne podmienky pre prepuknutie migrény. Keď však zvýšite jeho príjem, môžete tak obmedziť ich početnosť. Aby ste dosiahli svoju dennú dávku, naservírujte si jedlá bohaté na magnézium, ako napríklad špenát, quinoa a banány.

Utišujúca vôňa a chladivý pocit esenciálneho mätového olejčeka vám pomôžu uvoľniť bolesť. Foto: Shutterstock
Utišujúca vôňa a chladivý pocit esenciálneho mätového olejčeka vám pomôžu uvoľniť bolesť. Foto: Shutterstock

5 Naučte sa zvládať stres

Možno ste už počas života skúsenosťami prišli na to, že stres môže spúšťať migrénu, rovnaký výsledok však môže mať aj to, keď sa budete snažiť túto bolesť blokovať. Ide o to, že veľké výkyvy stresového hormónu môžu spúšťať bolesť. Samozrejme, neznamená to, že máte ostať v strese na celý život – len by ste sa jednoducho mali snažiť držať svoj stres na uzde, keď začnete cítiť, že nastupuje, a nie až vtedy, keď sa v ňom začnete beznádejne topiť.

6 Nezanedbávajte pitný režim

Keď vás začne bolieť hlava, nemusí za tým byť hneď nejaký vysoko sofistikovaný dôvod. Niekedy to môže byť len „obyčajná“ dehydratácia. Ak si nedoprajete odporúčaných 8 pohárov vody denne, môžete si spôsobiť viacero nepríjemností, napríklad sucho v ústach, spomalenosť a suchú pokožku. Nemusíte však piť vodu do rána do večera – k hydratácii vám pomôžu aj potraviny bohaté na tekutiny, ako je napríklad melón a uhorka.

7 Dajte si riboflavín

Riboflavín alebo vitamín B2 je možno to, čo potrebujete práve vy na porazenie migrény.

Jedna teória, ktorá sa často používa na vysvetlenie bolestí hlavy, tvrdí, že bunky nášho mozgu neprodukujú dostatok energie. Riboflavín to dokáže napraviť tým, že vzpruží energetickú zásobáreň bunky, známu pod menom mitochondria.

Obohaťte svoj jedálniček o tento vitamín vďaka potravinám ako je špargľa alebo pečiarka dvojvýtrusná.

8 Uvoľnite napätie tlakom

Akupunktúra je stará dobrá prvá pomoc pri prvých náznakoch bolesti hlavy. Ak sa bojíte zveriť do rúk odborníkom a máte strach z ihiel, skúste akupresúru. Niekoľko minút vyvíjajte tlak na časť ruky medzi palcom a ukazovákom. Je to mierne nepríjemné, ale našťastie to poskytuje aj určité uvoľnenie.

Rozmasírovanie stuhnutého krku môže uvoľniť bolesť hlavy. Foto: Shutterstock
Rozmasírovanie stuhnutého krku môže uvoľniť bolesť hlavy. Foto: Shutterstock

9 Pochlipkávajte zázvorový čaj

Zázvor je prirodzene protizápalový a čaj z neho je výborný spôsob, ako vyštvať bolesť hlavy už v zárodku. Zázvor pomáha blokovať chemikálie v mozgu, ktoré spôsobujú zápaly a bolesť. Pre najlepší účinok použite čerstvý zázvor, z ktorého si kúsok nastrúhate. Pite, keď cítite, že prichádza bolesť hlavy.

Text: Redakcia
Foto: Shutterstock

Vaše reakcie
Najnovšie vydanie

RELAX 8/2019

Objednať
Relax na Facebooku