8 tipov, ako zvýšiť svoju bezpečnosť na bicykli
Cyklistika je nielen zábavnou a ekologickou formou dopravy, ale aj spôsobom, ako sa udržať v dobrej fyzickej kondícii. V tomto článku vám poradíme, ako zvýšiť svoju bezpečnosť na bicykli a predchádzať nepríjemným situáciám.
Pokiaľ vás cyklistika baví a chcete sa zlepšovať, tak by ste mali venovať pozornosť bezpečnosti na cestách. S výberom vhodného cyklistického príslušenstva a doplnkov vám radi poradíme na e-shope alebo v našich predajniach Najšport.
Koľko cvičenia je tak akurát?
1. Kvalitná prilba a okuliare, ako základná výbava
Bezpečná a kvalitná cyklistická prilba by mala byť povinnou výbavou cyklistov. Cyklista je v premávke najzraniteľnejší a chvíľka nepozornosti vás môže vyjsť naozaj draho. Štatistika nehôd je neúprosná. Cyklisti ročne v priemere zavinia až 430 dopravných nehôd, z čoho je 20 smrteľných. Práve preto prilba patrí na hlavu a netreba sa vyhovárať na teplo, pokazený účes alebo nepohodlie. Dôležité sú aj cyklistické okuliare, ktoré zabraňujú prenikaniu prachu, hmyzu pod okuliare a chránia oči aj pred škodlivým UV žiarením.
2. Dodržujte pravidlá cestnej premávky
Dbajte na dodržiavanie pravidiel cestnej premávky, ktoré stanovuje zákon. Nejazdite bez držania riadidiel, neustále majte nohy na pedáloch, dávajte si pozor na jazdu po chodníku, nestrácajte pozornosť a pri odbočovaní používajte ruku, ktorá udáva smer jazdy. Taktiež nepoužívajte slúchadla do uší. Šoféri by mali podľa zákona dodržiavať 1,5 m vzdialenosť pri predchádzaní cyklistu.
3. Zvýšte svoju bezpečnosť vďaka svetlám a reflexným prvkom
Zvýšte svoju bezpečnosť na cestách vďaka cyklistickým svetlám a kvalitným reflexným prvkom. V prípade zníženej viditeľnosti (šero, noc, dážď alebo hmla) musíte používať predné biele a zadné červené svetlo, aby vás vodiči včas registrovali. Svoju bezpečnosť zvýšite aj odrazkami na oblečení, na pedáloch, reflexnými pásikmi alebo vestou. Vodiči by vás mali zaregistrovať minimálne 100 a 150 metrov pred sebou.
4. Pozor na agresívnu a nebezpečnú jazdu
Na ceste nie ste nikdy sami, preto by ste sa mali správať tak, aby ste nikoho neohrozovali. Toto pravidlo platí, ako pre vodičov, tak aj pre cyklistov. Nikdy nepoužívajte hanlivé gestá a radšej vzniknutú situáciu rýchlo a objektívne vyhodnoďte. Nesnažte sa vodičov prevychovávať, vzniknutú situáciu určite nezmeníte k lepšiemu, práve naopak. V opačnom prípade je vhodne vodičov pochváliť, ak vás napríklad obiehajú v dostatočnej vzdialenosti alebo vám dajú prednosť na križovatke.
5. Odhadnite správnu rýchlosť, vzdialenosť a mŕtve uhly
Ďalším rizikom je nesprávny odhad rýchlosti a vzdialenosti či už z pohľadu cyklistu, vodičov alebo chodcov. Niektorí vodiči to nedokážu dobre odhadnúť, preto je dôležité dať najavo, že na ceste tvoríte prekážku. Vodiči sú nútení na pár sekúnd spomaliť a keď to situácia dovolí, bezpečne vás obehnúť. Značnú pozornosť venujte aj mŕtvym uhlom, ktoré sú častou príčinou nehôd. Radšej sa dvakrát pozrite a až potom vyrazte.
6. Plánujte si svoje tréningy a skontrolujte si bicykel
Každý cyklovýjazd by ste mali plánovať. Neplánujte si tréning v dopravnej špičke ráno a poobede, kedy je najvyššie riziko nehôd a nervozity na cestách. Zvoľte si trasy, kde sú dostupné cyklochodníky, pruhy pre cyklistov alebo cesty so širokou krajnicou. Vyhýbajte sa úzkym a vyťaženým cestám alebo nepriehľadným zákrutám. Pred každou jazdou si skontrolujte brzdy, upevnenie kolies, správne radenie prehadzovačky a hustotu plášťov.
7. Ako jazdiť bezpečne s deťmi
Pokiaľ bicyklujete s vašim dieťaťom, tak musí jazdiť pred vami, aby ste ho mali stále pred očami a vedeli ho prípadne usmerniť. Neodporúčame vám, aby v premávke dieťa jazdilo za vami. Pokiaľ je dieťa príliš malé odporúča sa použiť pomocné kolieska. Nezabúdajte že je zakázané používať bicykel s pomocnými kolieskami v cestnej premávke a tie slúžia iba na naučenie a osvojenie si rovnováhy.
Cyklistika pre zdravie – čo robiť, aby z bicykla nevznikli problémy
8. Nezabúdajte, že cyklista ťahá vždy za kratší koniec
Štatistiky nehôd sú neúprosné. Cyklisti majú pri nehodách často horšie následky, ako vodiči. Percento miery zavinenia nehody sú takmer rovnaké. Vždy dbajte na zodpovednú jazdu a ohľaduplnosť voči ostatným na cestách.
- Najčastejšie príčiny nehôd u vodičov: nedostatočná pozornosť pri riadení vozidla a alkohol.
- Najčastejšie príčiny nehôd u cyklistov: vybiehanie do jazdného pruhu, nedanie prednosti v jazde a jazda na červenú.
Dodržiavaním týchto pravidiel zvýšite svoju bezpečnosť a ostatných účastníkov premávky na cestách.
Text a foto: Najšport