Vašich 10 najväčších novoročných starostí vyriešených!

6. januára 2024
Novoročné starosti. Foto: Shutterstock

Hovorí sa, že šťastie neznamená neprítomnosť problémov, ale umenie dokázať si s nimi poradiť. Ponúkame vám tipy na bezstarostný nový rok.

1. Ako si mám prestať robiť starosti?

Najbližšie, keď vám budú starosti prerastať cez hlavu, uvedomte si, že riešenie je vo vašej mysli. Zamysleli ste sa niekedy nad tým, že mozog nedokáže celkom rozoznať realitu od predstáv? Netečú vám občas sliny, keď sa pozeráte na obrázky jedla v kuchárskej knihe? Využite toto poznanie vo váš prospech.

Keď si začnete nabudúce robiť starosti, na chvíľu sa zastavte. Skúste si predstaviť samu seba v dvoch obrazoch. Najprv podliehajúcu trápeniu, ustarostenú a nešťastnú. A potom si predstavte, ako sa budete cítiť, keď sa vzniknutú situáciu pokúsite vyriešiť v pokoji a bez zbytočných obáv. S partnerom, či šéfom sa o tom, čo vás trápi, porozprávate a budete sa nakoniec cítiť oveľa pokojnejšia.

Mozog vašim predstavám, ktoré si vytvárate, uverí. Čomu sa rozhodnete veriť vy, je len na vás.

Základnou myšlienkou tejto teórie je, že vaše silné pocity, inšpirované obrazmi vo vašej mysli, vám môžu dopomôcť k tomu, aby ste sa nakoniec prestali báť a robiť si starosti.

Toto je klasická technika kognitívne behaviorálnej terapie (KBT), ktorá sa používa na riešenie negatívnych vzorcov myslenia a správania.

Problémom ostáva fakt, že v teoretickej rovine to znie celé veľmi jednoducho, no do praxe sa to zavádza už ťažšie. Najmä v tom  prípade, keď sa už dlhší čas točíte v začarovanom kruhu starostí a neviete sa z neho dostať von. Za vyskúšanie však nič nedáte.

Pomôcť by vám mohla aj predstava, že máte v ruke diaľkový ovládač, na ktorom môžete kedykoľvek stlačiť pauzu, pretáčanie dozadu, ale aj dopredu, aby ste si zvizualizovali rôzne scenáre dosahu vašich starostí na váš život.

Čím častejšie si budete skúšať predstaviť seba v situácii, v ktorej sa chcete ocitnúť, tým skôr sa vám aj skutočne podarí oslobodiť od starostí.

Čím častejšie si budete skúšať predstaviť seba v situácii, v ktorej sa chcete ocitnúť, tým skôr sa vám aj skutočne podarí oslobodiť od starostí. Foto: Shutterstock
Čím častejšie si budete skúšať predstaviť seba v situácii, v ktorej sa chcete ocitnúť, tým skôr sa vám aj skutočne podarí oslobodiť od starostí. Foto: Shutterstock.

2. Ako môžem byť šťastnejšia?

Kto by si nechcel nechať vniesť do života viac radosti? Toto sú tri základné kroky k tomu, ako to dosiahnuť.

~ Pusťte si šťastie k telu

Istý stupeň šťastia máme v génoch zakódovaný všetci. To v podstate znamená, že na určité množstvo šťastia sme prednastavení prirodzene, ak ho však chceme viac, musíme pre to niečo spraviť. A to už stojí námahu.

Ak sa niekoho opýtate, či by chcel byť šťastnejší, pravdepodobne povie áno. Ak je však človek postavený pred voľbu medzi šťastím a „niečím iným“, často si vyberie druhú možnosť.

Prácu si človek často vyberá podľa pláce, a to aj napriek tomu, že ho šťastným ani zďaleka nerobí.

Spýtajte sa samej seba na dôvody, pre ktoré sa rozhodujete pre to „niečo iné“, a aká voľba by vás urobila šťastnejšou.

~ Prestaňte byť negatívna

Skúste sa na jeden týždeň prestať sťažovať a kritizovať – čokoľvek a kohokoľvek vrátane vás samej. To znamená žiadne mračenie, vzdychanie či zdvihnuté obočie.

Nie je to jednoduché, no konečne si uvedomíte, ako veľmi sa za normálnych okolností sťažujete a kritizujete. Navyše sa naučíte myslieť a komunikovať pozitívnejšie.

~ Zapojte do hry hedonistku, ktorú máte v sebe

Všetci v živote potrebujeme zmenu. Bez ohľadu na to, ako je niečo sprvu príjemné, časom to na príjemnosti stráca.

Skúste robiť počas jedného týždňa každý deň niečo nové.

Nemusí to byť nič prevratné – malé zmeny majú ten istý efekt. Začítajte sa do knihy od autora, ktorého ste doposiaľ nečítali, alebo si uvarte niečo, čo ste ešte v živote nejedli.

1/5
Zavrieť reklamu