Gabriel Švajda: Behať môžete aj v zime, rozcvička má väčšiu dôležitosť
Ak patríte medzi nadšencov behu, ani počas zimnej sezóny nemusíte zavesiť tenisky na klinec. Stačí poznať vlastné telo, prispôsobovať dĺžku tréningu svojim možnostiam, naučiť sa pracovať s dychom a mať dostatočnú výbavu.
Aký je rozdiel medzi behom v lete a v zime a na čo by nemali zabúdať začiatočníci v tomto športe? Radí Gabriel Švajda, profesionálny bežec na dlhé trate.
Zimná cyklistika: Navrstvite sa, ale nie ako cibuľa
Ani chladné mesiace mnohých nadšencov behu neodradia od ich záľuby. Čo odporúčate tým, ktorých práve dlhé zimné večery vytiahnu von a začnú behať? Na čo by nemali zabúdať?
Ľudia, ktorí sa rozhodnú začať s behom v jesennom alebo v zimnom počasí, by určite nemali zabúdať na to, že beh v tomto období má svoje špecifiká, akými sú, napríklad, nižšia teplota, sneh, dážď, ľad, studený vietor, blato či to, že sa skôr stmieva. Všetky tieto špecifiká majú svoje čaro, v chladnejšom počasí však stúpa význam rozcvičky. Nie je vhodné, aby sa bežec v chladnom počasí rozbehol stuhnutý a nerozcvičený.
Zimné obdobie je pre pokročilých bežcov veľmi vhodné na objemové tréningy v pomalšom tempe. To isté platí aj pre úplných začiatočníkov. Preto je dobré, aby začali behať predovšetkým pomalším tempom, prípadne, aby striedali beh s chôdzou.
Vopred by sa mali zamerať na dĺžku trvania tréningu, nie na odbehnutú vzdialenosť. Treba brať ohľad na to, že telo inak funguje v zime ako v teplom počasí. Tým, že v zime sme viac naobliekaní, rozsah pohybu počas behu nemusí byť taký ako v ľahšom oblečení. V zime sa nebehajú také vysoké tempá ako v lete. Je dôležité, aby to bežcov nedemotivovalo.
Je beh v zime pre telo prospešnejší v porovnaní s letom? Spaľuje telo viac kalórií práve v týchto mesiacoch?
Letný aj zimný beh majú svoje výhody. Pri behu v zime telo spotrebúva energiu aj na zahriatie tela, a preto spaľujeme viac kalórií.
Behom v zime zároveň posilňujeme imunitný systém. Treba však dávať pozor na správne dýchanie, aby sme si zbytočne nespôsobili chorobu dýchacích ciest. S tým je spojená voľba vhodného bežeckého tempa, ktoré by sme mali zvládnuť udýchať prevažne nosom.
V zime beháme často v náročnejších podmienkach, napríklad v snehu, čo sa odzrkadlí na lepších výkonoch v jarnom období.
Obohaťte si športový plán
„Zima je pekným ročným obdobím, ktoré nám dáva priestor aj na iné športy, ktoré sú veľmi vhodným doplnkom k behaniu a poskytujú veľa benefitov. Odporúčam bežkovanie, pri ktorom sa zapájajú všetky svaly,“ hovorí Gabriel Švajda.