Piť neznamená vždy hydratovať. Aké sú plusy a mínusy kávy a alkoholu?
Letné mesiace sa spájajú aj s večerným posedávaním na terasách a kávičkovaním. Čo znamená káva a alkohol pre športovcov?
Kofeín prijímajte s mierou
Štúdia vychádzajúca z výskumu vykonaného na 33 jedincoch, ktorí museli bežať, bicyklovať alebo veslovať na vopred určenú vzdialenosť, dokázala, že športovci boli rýchlejší, keď si dali pred športovým výkonom kofeín. Európsky úrad pre bezpečnosť potravín (EFSA) vyhlásil, že medzi kofeínom a zvýšeným vytrvalostným výkonom existuje pozitívny vzťah (3 mg na 1 kg telesnej hmotnosti pred cvičením).
To isté platí pre vytrvalostnú kapacitu aj pre pocit vynakladanej námahy (4 mg na 1 kg telesnej hmotnosti pred cvičením). Káva sa však správa ako diuretikum, pozor na to.
Na jednej šálke kávy pred tréningom nie je nič zlé, ale je určite vhodné dať si popri nej aj vodu, hlavne ak zvyknete piť malé espresso.
Doplnky, ktoré prispievajú k bezpečnosti bežcov
Alkoholu povedzte nie
Športový výživový poradca Tim Lawson tvrdí, že strávil dvadsať rokov pátraním po štúdiách, ktoré by potvrdili, že alkohol zlepšuje výkonnosť. Ešte stále však hľadá…
Dospel k názoru, že hoci pohár vína alebo krígeľ piva náš výkon v nasledujúci deň nezruinuje, určite ho ani nezlepší. Podľa súčasného všeobecného názoru alkohol pre svoje dehydratačné účinky negatívne vplýva na kognitívny i fyzický výkon. Dokonca môže aj predĺžiť čas potrebný na regeneráciu.
Ďalší veľký problém súvisiaci s alkoholom majú najmä tí, ktorí sa športovaním snažia schudnúť či udržať si líniu. Či sa vám to páči alebo nie, je ľahké priťažiť si kalóriami z alkoholu, ktoré sa v tele ukladajú ako tuk, nie ako glykogén.
Text: Relax
Foto: Shutterstock