Aké obavy sprevádzajú začínajúce cyklistky? | časť PRVÁ
Pri príjemných aktivitách, akou cyklistika rozhodne je, sa vylučuje hormón oxytocín, ktorý je bojovníkom proti stresu. Ako je potom možné, že v mnohých tento šport vzbudzuje obavy?
Rozhodli sme sa pozrieť bližšie na najčastejšie vyslovené strachy, ktoré sprevádzajú začínajúce cyklistky a vysloviť návrh na ich riešenie. Tému sme sa rozhodli rozpracovať do dvoch článkov. V tomto prvom sa pozrieme na tieto obavy:
#1 | Čo ak nebudem vládať?
#2 | Som príliš tučná
Obava #1 | Čo ak nebudem vládať?
Hovorí sa: „Pomaly ďalej zájdeš, ale rýchlejšie si tam skôr.“ Ak jazdíte podľa prvej časti porekadla a vaši kamaráti podľa druhej, je jasné, že na každý výjazd idete s obavami, či budete vládať. Aj napriek tomu, že spoločné výlety na bicykli by sa mali plánovať a následne aj jazdiť podľa tempa a schopností toho najslabšieho, nie vždy je tomu tak.
Všetci dobre poznáme situáciu, keď sa najpomalší zo skupiny „doplazí“ na kopec a ostatní okamžite zavelia: „Tak! A môžeme pokračovať!“ Na namietanie ledva dychčiacej kamarátky, že si potrebuje oddýchnuť, niekto sarkasticky poznamená, že tým tempom predsa oddychuje celú cestu. Kamarátke znechutí výlet a aj snahu sa vôbec bicyklovať. Ak ste vy ten kondične menej zdatný člen partie, máte niekoľko možností, ako sa s touto situáciou zmieriť alebo ju zmeniť.
Zmierenie
Uvedomte si, že jazdiť pomaly či vytlačiť bicykel do prudšieho kopca nie je žiadna hanba. Rekreačná cyklistika je krásna v tom, že si môžete vybrať dĺžku a profil trasy úmerne svojej kondícii, nikam sa nenáhliť a kedykoľvek zastaviť a oddýchnuť si. Ak to borci v partii nechápu, nájdite si kondične rovnocenných kamarátov. Prestaňte chodiť na bicykel za účelom pachtenia sa za rýchlejšími a začnite si bicyklovanie užívať.
Zmena
Snažte sa pochopiť aj druhú stranu a pozrite sa na vec očami zdatnejších kamarátov, ktorých nebaví jazdiť pomaly a stále na vás čakať. Ak na to nemáte, tak si prestaňte účasťou na výjazdoch v tempe sebecky vynucovať, aby sa všetci prispôsobili práve vám. Nie je to voči nim fér. Začnite radšej systematicky trénovať, aby ste sa na bicykli zlepšili a postupne dokázali udržať vyššie tempo a zvládnuť dlhšie vzdialenosti.
Obava #2 | Som príliš tučná
Bicykle majú zväčša nosnosť 120 kilogramov, sedadlá sa vyrábajú aj v šírke 170 mm a cyklistické oblečenie XXL je v ponuke bežne. Čiže ak sa na pár kilogramov tuku na tele navyše pozrieme čisto z technickej stránky, nadváha nepredstavuje pri jazdení na bicykli absolútne žiadnu prekážku. Je nám však jasné, že vaše obavy pramenia z toho, ako vyzeráte a čo si o vás myslia ostatní.
Prvým krokom k úspechu je uvedomiť si, že to, čo si myslia ostatní, neovplyvníte, a druhým, že vám to môže byť jedno. Tých „ostatných“ okolo ktorých sa hanbíte prejsť v elasťákoch na bicykli, aj tak už nikdy neuvidíte. Berte si príklad z chlapov, ktorí si v bufete kúpia chladený nápoj a obďaleč na lúke si zložia helmu, vyzlečú si dres a spokojne si na slniečku opaľujú svoj pivný pupok a plešinu. Odpíjajú z nápoja a nadšene konštatujú, aký je krásny deň. Alebo seďte doma, ľutujte sa a rozmýšľajte, aké trápne sú zle oholené nohy, XL zadok alebo spotené vlasy pričapené od prilby. Je to na vás.
Zmierenie
Ak čakáte, že vám z tela zázračne zmiznú všetky nedostatky a vy sa prestanete za seba hanbiť, budete čakať do smrti. Nie je lepšie prestať sa mučiť perfekcionizmom a žiť slobodnejšie? Samozrejme, ľahko sa to povie, ťažšie vykoná. Na zmierení sa s tým, čo na sebe považujete za nedokonalé, je najťažšie umlčať ten neutíchajúci prehnane kritický hlas vo vašej hlave.
Ako sa prehrýzť k lepšiemu výkonu a tým aj k lepšej postave?
Takže nabudúce, keď si v duchu poviete: „Kam chceš ísť s tou celulitídou a kŕčovými žilami? Si normálna?“ spýtajte sa samých seba, či by ste niečo takéto povedali nahlas do očí aj vašej kamoške. Nie? Tak prečo to hovoríte sebe? Začnite tým, že urážky vymeníte za komplimenty: „Na to, že som na bicykli prešla 40 kilometrov, nie som až taká unavená.“ Možno sa vám to bude zdať uletené, ale oslovovať samu seba pozitívnymi frázami naozaj pomáha.
Na verejnosti skúste ešte aplikovať starý dobrý trik – ak sa pred niekým hanbíte, predstavte si ho nahého. Uvoľníte sa, pretože si uvedomíte, že každý nejako vyzerá, a minimálne vás to rozosmeje. Nezabúdajte ani na skutočnosť, že na svete je množstvo ľudí, ktorí vôbec nemajú nohy alebo sú ochrnutí. Viete, čo by oni dali za to, aby mali dve zdravé nohy? Aj tie vaše tučné s celulitídou by brali všetkými desiatimi.
Zmena
Ak sa chcete sebavedome preháňať na bicykli v elastickom komplete veľkosti S, schudnite. Jediné riešenie na nadváhu je prestať sa vyhovárať a začať niečo robiť. Nemyslite si však, že dôsledky desaťročnej lenivosti a ľahostajnosti voči sebe samej, na ktoré sa denne pozeráte v zrkadle, sa vyparia po mesiaci snahy.
Kdeže. Ani tie 50-kilové opálené korčuliarky na hrádzi, v plavkách, s miniriťkou a plochým bruchom to nemajú zadarmo. Prestaňte im závidieť a začnite na sebe makať. Čím skôr, tým lepšie.
V druhej časti témy sa dozviete o tom, ako pracovať so strachmi z pádu, technických problémov a stretnutia s medveďom.
Text: RELAX
Foto: Shutterstock