Ako a kedy začať s otužovaním? Váš prvý ponor vo vode
Ak ste zdraví, s chladom môžete začať pracovať kedykoľvek. Na prvé kroky v otužovaní však existuje jedno mikroskopické ročné obdobie, ktoré je pre začiatočníkov ako stvorené – skorá jeseň. Príroda vtedy vytvára skvelé podmienky, voda sa prirodzene ochladzuje a vy sa chladu prispôsobíte postupne.
4. Ponor v prírode
September a október sú mesiace ako stvorené na prvé ponory v prírode. Voda je pocitovo studená, ale telu nespôsobuje príliš veľký šok. Je to teda obdobie vhodné aj pre úplných začiatočníkov. Nájdite si na svoj prvý ponor v prírode bezpečný zdroj vody, na úvod ideálne stojatej.
Vždy si so sebou k vode vezmite aj parťáka, či už sa bude otužovať s vami alebo nie. Snažte sa pred vstupom do vody sa stíšiť a sústrediť na seba. Ak sa idete otužovať v skupine, nerušte zbytočnými rečami seba ani ostatných. Do vody vchádzajte s výdychom, ktorý aktivuje pokojový parasympatický nervový systém.
Prvé sekundy, niekedy dokonca prvá minúta, môžu byť náročné. Zrýchlia sa vám tep aj dych, ale vedomým a vedeným hlbokým dýchaním, ideálne nosom, ich vaše telo dokáže uvoľniť a spomaliť. Ak sa chcete otužovaniu venovať kvôli zdraviu, v studenej vode nemusíte zostávať dlhšie než dve minúty.
Na začiatok sú vhodné statické ponory, keď sa okolo tela utvorí istý film, vďaka ktorému sa ľahšie zastabilizujeme. Pri plávaní vo vode pod 18 °C stráca človek viac telesného tepla, než keď v ľadovej vode voľne stojí, sedí, čupí alebo kľačí.
5. Zahrievanie
Oveľa dôležitejšie ako utieranie sa je po ľadovom kúpeli zahrievanie. Telo je v tomto momente vychladené zvnútra, preto musí aj teplo prísť zvnútra. Externé teplo po otužovaní nie je vhodné. Mohlo by spôsobiť rýchle otvorenie stiahnutých ciev, následkom čoho by sa vychladená krv v končatinách prirýchlo nahrnula do jadra tela a ochladila krv okolo vitálnych orgánov.
To by potom vyvolalo pocit veľmi intenzívneho vnútorného chladu. V skorej jeseni môžete zostať po vyjdení z vody naboso a v plavkách a bez utierania sa začať jemne cvičiť. Ideálne sú cviky, ktoré zapájajú svaly zadku a stehien, tie totiž dokážu vyprodukovať veľa tepla a ohriať krv v stehenných tepnách.
Keď vyjdete z vody, začnite cvičiť pomaly a jemne – všetko mäkké tkanivo v tele je stuhnuté a ľahko by ste si ho mohli natrhnúť. Ak sa s otužovaním prepracujete až do zimných mesiacov, po vyjdení z vody sa pokojne obujte (stačia žabky), zacvičte si aspoň 2 až 3 minúty, prezlečte sa do suchého oblečenia a pokračujte v cvičení.
Vyznáte sa v psích plemenách?
Vaše telo bude v týchto chvíľach túžiť po teple auta, po hrubom oblečení, po horúcom čaji, možno dokonca po dobrom rume. Je však dôležité, aby ste odolali a cvičili až do momentu, keď už pocitovo nič z toho potrebovať nebudete. V tej chvíli si môžete byť istí, že ste telo zodpovedne zohriali a vaše otužovacie cvičenie je na konci.
Ak máte chuť, vezmite si k vode šálku teplého (nie horúceho) čaju a na záver si doprajte vytúženú teplú tekutinu.