Ako dobre poznáš liečivé rastliny? Trúfaš si otestovať svoje vedomosti liečivých rastlín, ktoré sa vyskytujú v našom okolí?
Rastú všade okolo nás a niekedy si ich pri každodennom zhone ani nevšímame. Majú pritom veľkú liečivú silu, ktorá nám môže pomôcť práve na to, čo potrebujeme… Poznáte tieto liečivé byliny?
Aké pomenovanie nesie táto rastlina?
Rastlina sa nazýva cesnak medvedí. Drieme v ňom mohutná liečivá sila a povráva sa, že ho po zimnom spánku vyhľadávajú medvede, aby si prečistili žalúdok , črevá a krv. Odtiaľ si nesie prívlastok ,,medvedí“.
Aký účinok okrem kúr na prečistenie organizmu z neho môžeme získať?
Prečisťuje krv a tak priaznivo pôsobí na chronické kožné problémy. Túto rastlinu si obzvlášť pochvaľoval švajčiarsky liečiteľ Künzle: ,,Prečisťuje celé telo, odstraňuje choré, usadené látky, ozdravuje krv, vypudzuje a zneškodňuje jedovaté látky.“
Kvôli akému priaznivému účinku sa stala materina dúška známou?
V zmesi so skorocelom kopijovitým je dúška osvedčeným liečivým prostriedkom pri ochoreniach dýchacích ciest, ťažkom zahlienení priedušiek a pri prieduškovej astme.
Poznáš názov tejto rastliny?
Ide o prasličku roľnú. Nájdeme ju na poliach, odkiaľ si nesie svoj názov. Tá, čo rastie na ílovitých pôdach je najliečivejšia. Prirodzene, rastliny na pôdach chemicky ošetrovaných nezbierame.
Čím je známa?
Praslička priaznivo pôsobí pri močových a obličkových chorobách. Taktiež pri mechúrových alebo obličkových kameňoch.
Popri materinej dúške má priaznivý vplyv na zvrátenie zápalu dýchacích ciest aj táto rastlina. A to tým, že pomáha odvádzať hlieny z dýchacích orgánov. Poznáš jej názov?
Ide o Šalviu lekársku. Názov šalvia je odvodený od latinského slova salvare = liečiť, uzdravovať.
Túto rastlinu poznali vďaka jej účinkom už starí Egypťania, spoznáš ju aj ty?
Dejiny tejto rastliny siahajú ďaleko do minulosti. Ale aj súčasnosti by na ňu nemali zabúdať najmä ľudia, ktorí veľa hovoria alebo spievajú. Odporúča sa preventívne kloktať repíkový čaj pretože má silné protizápalové účinky na zápaly v krku, v ústach a hrtane.
To, že Rumanček kamilkový pôsobí upokojujúco na celý nervový systém možno už viete. Viete však aj, prečo by túto bylinku mali poznať najmä dámy?
Rumanček kamilkový má svoje hojné zastúpenie v kozmetike. Aj v domácom prostredí môžeme otestovať jeho účinky ak si budeme celý týždeň umývať tvár rumančekovým záparom. Tvár očividne rozkvitne a získa čerstvý vzhľad.
S Púpavou lekárskou sa stretávame snáď dennodenne. Poznáte aká liečivá sila sa v nej ukrýva?
Popri iných liečivých účinkoch ako úľava pri svrbení pokožky či od vyrážok sa vyznačuje dvoma poprednými vlastnosťami: pomáha pri bolestiach žlčníka a chorobách pečene.
Prvosienku jarnú poznáme ako drobný kvet. Viete, pri akých problémoch by sme po nej mali siahnuť?
Táto rastlina pôsobí utišujúco na srdce a nervy, preto je výbornou prísadou do čaju, ktorý pôsobí utišujúco na organizmus. Dobrý účinok sa dostaví aj v kombinácii s levanduľou.
Málokto pozná liečivé účinky tejto rastliny. Poznáš jej názov?
Ide o pŕhľavu dvojdomú. Túto rastlinu veľmi ctili už v staroveku.
V čom spočíva jej liečivá sila?
Je to najlepšia krvčistiaca a krvotvorná rastlina. Pretože má dobrý vplyv na slinivku brušnú, znižuje pŕhľavový zápar obsah cukru v krvi.
Poznáš názov tohto nenápadného kvietku?
Nechtík lekársky. Pretože ľudia poznajú jeho účinnosť, nachádzame ho často nie len v záhradách, ale aj na poliach.
Ktorý z týchto účinkov mu nemôžeme odoprieť?
Nechtík lekársky je rovnako ako pŕhľava dvojdomá krvčistiaca liečivá rastlina. Okrem tohto účinku však dokáže mať priaznivý vplyv aj na zle hojace sa rany.
Ľudia trpiaci ťažkými obličkovými chorobami by určite nemali zabúdať na túto liečivú rastlinu. Aký je jej názov?
Je to lipkavec obyčajný a existuje viacero liečivých druhov: lipkavec obyčajný, lipkavec mäkký a lipkavec syridlový.
Je čas pripomenúť si históriu Slovenska. Vyskúšajte sa, či si ju pamätáte.
Text: VF
Foto: Shutterstock