Viete, ako posilniť svoju imunitu?

7. februára 2021
Zdravie, imunita. Foto: Shutterstock

10 otázok, ktoré vás overia a usmernia v tom, ako posilniť svoju imunitu najmä tým, čo konzumujete.

0%

Tento vitamín je veľmi dôležitý nielen pre rast kostí, ale aj silnú imunitu a proti depresii. V našej zemepisnej šírke ho zvykneme mať nedostatok najmä v zime.

Vitamín D. Foto: Shutterstock
Správne! Nesprávne!

Vitamín D sa často podceňuje a keby ho máme dostatok, už len to by nám pomohlo k lepšej imunite, pevnejším kostiam a lepšej spolupráci takmer všetkého v našom tele. Ďaleko najlepším zdrojom vitamínu D je slnko. Obsahujú ho aj ryby a v malej časti niektoré potraviny. Cez zimu je dobré si ho dopĺňať, a to najmä formu D2 a D3.

Vitamín C je pre imunitu takisto nesmierne dôležitý. Chráni organizmus pred vírusovými ochoreniami, pomáha ničiť baktérie, podporuje metabolizmus, atď. Viete, koľko by ho mal denne prijať zdravý dospelý človek?

Vitamín C. Foto: Shutterstock
Správne! Nesprávne!

Zdravý dospelý jedinec by mal denne prijať okolo 130 mg. Avšak pozor, zdá sa, že vyššie dávky vitamínu C sú ako prevencia pred chorobami užitočné. Jeho objaviteľ Linus Pauling, ktorý získal Nobelovu cenu za mier, odporúčal 6000-18000 mg denne!

Poznáte, čo je na obrázku?

Reishi. Foto: Shutterstock
Správne! Nesprávne!

Huba Reishi dokáže až zázračne detoxikovať organizmus od rôznych škodlivých látok. Tradičná čínska medicína ňou lieči chorých už 2000 rokov. Prášok sa zarobí s vodou a citrónovou šťavou a pije sa asi pol hodinu pred jedlom.

Poznáte rastlinu na obrázku?

Medvedí cesnak už rastie. Foto: Shutterstock
Správne! Nesprávne!

Snáď prvá rastlina, ktorá po zime v lese vykukne zo zeme, je medvedí cesnak. Je to prírodné antibiotikum, ktoré posilňuje imunitu, detoxikuje telo, pomáha vypudiť z tela parazity, proti bolestiam hlavy a proti žalúdočným problémom. Výborný je čerstvý aj varený.

Vyberte, ktorá odpoveď o zázvore (ďumbieri) NEPLATÍ:

Správne! Nesprávne!

Štipľavý zázvorový čaj vám uvoľní dýchacie cesty, dá do poriadku trávenie, pomôže pri nevoľnosti, atď.

Tento vitamín si potrebujú dopĺňať najmä dlhodobí vegáni a vegetariáni, ale často chýba aj starším ľuďom.

Vitamín B12. Foto: Shutterstock
Správne! Nesprávne!

Vitamín B12 je jediným vitamínom, ktorý sa v dnešnej rastlinnej výžive takmer vôbec nenachádza. Ľudia s nedostatkom B12-tky sa cítia slabí, môžu mať oslabený nervový systém (napríklad im brnia ruky a nohy), majú problémy s rovnováhou, slabšiu pamäť, častejšie zmeny nálady či depresie.

Ktorý minerál nám chýba, ak máme svalové kŕče alebo nám „šklbe“ očným viečkom?

Horčík. Foto: Shutterstock
Správne! Nesprávne!

Horčík alebo magnézium stojí akoby v tieni vápnika, ale je pre zdravé telo snáď ešte potrebnejší. Nájdete ho v zelenej listovej zelenine, semienkach a orechoch a aj v kvalitnom kakau a horkej čokoláde.

Uhádnite, ktoré z týchto potravín obsahujú najviac omega 3 mastné kyseliny, ktoré sú potrebné pre náš mozog, cievy, imunitu a dokonca aj proti mnohým „nevyliečiteľným“ chorobám.

Omega 3. Foto: Shutterstock
Správne! Nesprávne!

Zdrojom omega 3 mastných kyselín alebo zdravých tukov sú čerstvo pomleté ľanové semienka, kvalitný za studena lisovaný ľanový a konopný olej, vlašské orechy a rybí olej.

Čistí obličky a krv, detoxikuje žlčník aj pečeň a je dobrá proti reume. Čo je to?

Žihľava. Foto: Shutterstock
Kapucínka - jedlé sú kvety aj listy. Foto: Shutterstock
Ako sa skutočne dajú dopestovať bylinky a zelenina doma aj cez zimu. Foto: Shutterstock
Správne! Nesprávne!

Žihľava už začína rásť. Žihľavový čaj pomohol mnohým ženám, ktoré nemohli otehotnieť. Detoxikuje telo, obsahuje vitamín C aj chlorofyl a žihľavový čaj je dobrý aj na vlasy.

Aká strava je vhodná na posilnenie imunity?

Užívajte si jedlo až po hranicu uspokojenia, ale neprekračujte ju. Foto: Shutterstock
Správne! Nesprávne!

Stereotypy sa ťažko menia, avšak zelenina je naozaj to najzdravšie, čo do seba môžete dať, a veru, dá sa pripraviť aj chutne.

Viete, ako posilniť imunitu?
Uuups...

Zásadité jedlá. Foto: Shutterstock

Imunita asi nie je vaša silná stránka... ale môžete si prečítať napríklad lekársky článok Ako vytvoriť chrípke prirodzenú prekážku alebo sa otestujte v niečom inom, napríklad či poznáte hlavné mestá vo svete alebo či by ste prešli z chémie zo základnej školy.
Celkom fajn.

Zdravé chudnutie. Foto: Shutterstock

Ok... Niečo viete a v niečom sme snáď doplnili vaše vedomosti. Môžete si prečítať aj lekársky článok Ako vytvoriť chrípke prirodzenú prekážku alebo sa môžete otestovať aj v niečom inom, napríklad či poznáte hlavné mestá vo svete alebo či by ste prešli z chémie zo základnej školy.
Výborne!

Jedzte zdravo. Zdroj: Shutterstock

Zdá sa, že imunita je vaša silná stránka... Môžete si prečítať viac nnapríklad v lekárskych článkoch Ako vytvoriť chrípke prirodzenú prekážku alebo sa otestujte, či poznáte hlavné mestá vo svete alebo či by ste prešli z chémie zo základnej školy.

Foto: Shutterstock

1/1
Vaše reakcie
Zavrieť reklamu