Ako sa pripraviť do hôr? Poznáte najčastejšie chyby turistov?

13. mája 2019
Na čo nezabudnúť, ak sa chystáte do vyššej nadmorskej výšky? Foto: Shutterstock

Preverte si svoje vedomosti o tom, čo si potrebujete so sebou vziať na turistiku do hôr a ako si vybrať vhodnú túru.

Poďme na to!


0%

Koľko litrov vody by ste si mali zbaliť na celodennú túru?

Koľko litrov vody si vziať so sebou do hôr? Foto: Shutterstock
Správne! Nesprávne!

Turisti sa často spoliehajú na to, že si vodu dočapujú z horských prameňov alebo sa napijú v chatách. Prírodné zdroje však môžu byť vyschnuté a chaty ďalej, ako sa mohlo zdať pri plánovaní výletu. Neoplatí sa riskovať. Vždy majte so sebou 3 až 4 litre vody na každého člena výpravy. Nezabúdajte, že pri fyzickej námahe potrebujete viac tekutín, čo sa ešte znásobuje v teplom počasí.

Podľa čoho si zvoliť vhodnú túru?

Podľa čoho si vybrať adekvátnu túru? Foto: Shutterstock
Správne! Nesprávne!

Začiatočníci sa často vydávajú na túry, ktoré sú príliš náročné a príliš dlhé. Na internete a v sprievodcoch zväčša nájdete pri jednotlivých trasách informácie o náročnosti trasy – dĺžku, prevýšenie a popis. Mnohí začiatočníci však tieto informácie podceňujú, zvlášť tí, ktorí si myslia, že majú dobrú kondíciu a na túru sa vyberajú preto, aby si dali dobre do tela. Opatrnosti však nikdy nie je dosť, pamätajte na to, že na niektorých náročnejších trasách budete musieť doslova liezť po skalnatých stenách a pridŕžať sa reťazí a to nie je pre začiatočníkov žiadna malina.

Na čo nezabudnúť, ak sa chystáte do vyššej nadmorskej výšky?

Na čo nezabudnúť, ak sa chystáte do vyššej nadmorskej výšky? Foto: Shutterstock
Správne! Nesprávne!

Na opaľovací krém a slnečné okuliare. Obzvlášť, ak sa vydávate na túru do vyšších polôh, teda nad hranicu lesa, pretože UV lúče sú vo vyšších nadmorských výškach silnejšie.

V akej obuvi sa chodí na turistiku?

V akej obuvi sa chodí na turistiku? Foto: Shutterstock
Správne! Nesprávne!

Pohodlné turistické topánky sú absolútna nutnosť! Vaša obuv by vás mala v horách chrániť a zabezpečiť vám istý krok, takže žiadne šľapky, plátenky ani balerínky do hôr nenoste. Ideálne je vyberať si také, ktoré vám poskytnú čo najlepšiu oporu. Do menej skalnatého terénu sú vhodné aj outdoorové alebo ferratové tenisky.

Kto má na turistike prednosť?

Viete, kto má prednosť na turistike? Foto: Shutterstock
Správne! Nesprávne!

Pravidlá horalov hovoria, že prednosť má ten, kto ide nahor. Buďte preto slušní a nespravte zo seba valiaci sa kameň, pred ktorým musia ostatní turisti na chodníku uskakovať.

Kedy si so sebou vziať nepremokavú bundu?

Kedy si zbaliť nepremokavú vetrovku? Foto: Shutterstock
Správne! Nesprávne!

Nepremokavá vetrovka bez ohľadu na predpoveď počasia sa zíde. Poobedňajšie búrky sú v horách bežné a vetrovka je drobnosť, ktorá má obrovský potenciál zachrániť vašu pohodu.

Na čo slúžia turistické palice?

Sú podľa vás turistické palice zbytočné? Foto: Shutterstock
Správne! Nesprávne!

Výhodou palíc je, že pri chôdzi z kopca odľahčujú kolená, bedrové kĺby a členky. Palice oceníte obzvlášť vtedy, ak mávate nejaké zdravotné problémy s kolenami alebo s bedrovými kĺbmi. Výhodou palíc je, že vám môžu pomôcť nielen z kopca, ale aj do kopca, a navyše, pri chôdzi s nimi viac zapájate hornú časť tela a netŕpnu vám ruky. Ak sa snažíte v horách nechať aj nejaké to kilečko navyše, určite vás poteší informácia, že s palicami spálite viac kalórií.

Podľa čoho sa orientovať na túre na horách?

Podľa čoho sa na túre v horách orientovať? Foto: Shutterstock
Správne! Nesprávne!

Skontrolujte si, či vaša mapa pokrýva oblasť celého výletu a kompas vám už len pomôže sa v nej zorientovať. Kúpte si dobrú mapu, ktorá je vodoodolná a len tak ľahko sa neroztrhne. Napríklad mapy slovenských pohorí sa robia v zalaminovanom vydaní, ktoré je veľmi praktické. Pribaľte si kompas a preskúmajte navigačné možnosti svojho telefónu a aplikácií v ňom. Naučte sa so všetkými pomôckami pracovať ešte doma.

Na čo by ste nemali zabúdať pri každom kroku?

Čo je dôležité pri každom kroku? Foto: Shutterstock
Správne! Nesprávne!

Neuveriteľný výhľad na tatranské končiare… To je presne ten dôvod, prečo ste si obuli turistické topánky a vydali sa na niekoľkohodinový pochod. Keď sa však budete oddávať emóciám z vizuálneho zážitku, nebudete dávať pozor na to, kam ukladáte nohy. Ak sa nechcete domov vrátiť krívajúc (a to môže byť ešte ten lepší prípad), radšej si vždy spravte aspoň krátku pauzu na kochanie sa tým, čo vidíte, až potom pokračujte ďalej.

Ak sa chystáte na dlhšiu túru, mali by ste si zobrať...

Dlhšia túra sa môže natiahnuť na noc. Foto: Shutterstock
Správne! Nesprávne!

Hoci návrat za tmy neplánujete, nikdy neviete, čo sa môže stať, a je lepšie byť pripravení ako prekvapení. Malá čelovka je teda užitočná súčasť výbavy.

Ako sa pripraviť do hôr? Poznáte najčastejšie chyby turistov?
Turista - amatér

Turista amatér. Foto: Shutterstock

Boli ste už na túre? Vyzerá to, že možno nie. Predtým, ako sa na túru vyberiete, prečítajte si radšej náš článok: Ako sa pripraviť na turistiku: 7 najčastejších chýb turistov, a potom môžete vyskúšať test ešte raz.
Priemerný turista

Priemer. Foto: Shutterstock

Nie ste na tom najhoršie, ale ak sa chystáte začať chodiť na náročnejšie túry, mali by ste byť dobre pripravení. Prečítajte si náš článok: Ako sa pripraviť na turistiku: 7 najčastejších chýb turistov, a potom môžete vyskúšať test ešte raz.
Turista - profesionál

Profesionál. Foto: Shutterstock

Vyznáte sa, určite už máte určite niečo odchodené! Len tak ďalej a dávajte si na seba pozor. Vašim menej skúseným priateľom môžete odporučiť náš článok: Ako sa pripraviť na turistiku: 7 najčastejších chýb turistov


Text: red
Foto: Shutterstock

1/1
Zavrieť reklamu