Ako zvládať strach?

1. októbra 2023
Strach. Foto: Shutterstock

Predstava života bez strachu vyzerá lákavo. Strach ale potrebujeme pre naše prežitie. Strach nás chráni, prihlási sa vtedy, keď nám hrozí nebezpečenstvo. Upozorní nás, aby sme mohli zareagovať. Ako sa môžeme brániť strachu a zvýšiť svoje sebavedomie, na to sme sa spýtali koučky Silvie Langermann.

Keď pračlovek lovil mamutov, dokázal vďaka strachu vyraziť proti niekoľkokrát väčšiemu mamutovi, jeho žena spozornela vždy, keď pri zbieraní plodov začula podozrivé zvuky a ich deti ochotne zaliezli do jaskyne, keď sa začalo blýskať.

Praľudia reagovali tak, ako reagujeme my, keď nám hrozí nebezpečenstvo, bojujeme, stuhneme alebo ujdeme. Môže za to náš mozog, ktorého úlohou je udržať nás nažive. Neustále vyhodnocuje hrozby, aby sme mohli včas reagovať. Dnes už nemusíme loviť mamuty, ani utekať pred dravcami. Nebojíme sa však menej. Len náš strach sa zmenil – namiesto reálnych hrozieb sa bojíme tých, ktoré by mohli nastať.

Častokrát je pritom nebezpečenstvo len v našej hlave. Náš mozog totiž považuje strach z nečakaného telefonátu od šéfa za rovnako reálny ako ten z útočiaceho tigra. A tak nám strach aj naďalej bráni robiť veci, ktoré robiť chceme a dosahovať úspech.

Ako pracujete so strachom?

Najprv si musíte uvedomiť, že strach je subjektívny. Nebojíte sa toho, čoho sa boja vaši kamaráti a ani vaši najbližší nemusia mať rovnaké strachy ako máte vy. Je prirodzené báť sa, keď zažívate niečo nové, neznáme. Keď vám strach bráni dosiahnuť to, čo chcete, stáva sa problémom.

O nás koučoch sa často hovorí, že pomáhame riešiť problémy. Nie je to úplne tak, skôr sa snažíme hľadať riešenia. Napríklad, ak sa bojíte vziať dobrú prácu, pretože je v zahraničí, nepomôže vám, keď sa budeme pitvať vo vašom strachu. Nijako ho to nezmierni, ale naopak, ešte upevní.

Pri koučingu zisťujeme, čo chcete, ako to má vyzerať, čo vám to dá, prečo je to pre vás dôležité a čo preto môžete a chcete urobiť. Keď zistíte, že zvládnete niečo, čo sa vám zdalo nemožné, dá vám to silu, aby ste to urobili.

Ako veľmi nám strach bráni dosiahnuť to, čo chceme?

Strach môže spôsobiť, že nevyužijete dobrú príležitosť, neurobíte správne rozhodnutie alebo opakujete správanie, ktoré vám škodí. Otázkou je, čo s tým urobíte. Budete si potvrdzovať svoj strach alebo sa rozhodnete, že sa mu postavíte?

Predstavte si, že sa bojíte vystupovať pred publikom. Možno si ani neuvedomujete, aké hrozné veci si hovoríte: Vôbec mi to nejde. Neviem, čo mám povedať. Všetci sa na mňa pozerajú. To ten môj hlúpy strach z vystupovania.

Ja, ja a môj. Opakujete si, akí si myslíte, že ste a tým si všetky domnienky len potvrdzujete. Mozog totiž vôbec nerozlišuje, či to, čo mu hovoríte, je skutočne pravda. Mozog berie všetko ako pravdu. Koľkokrát ste si pri zmene počasia vzdychli, že vás asi bude bolieť hlava a ona vás potom rozbolela?

Mozog vám splní všetko, čo mu poviete. Ak mu poviete, že sa bojíte, bude vás chrániť a nedovolí vám robiť to, čo chcete.

Strach môže byť dedičný, dajte si preto pozor, aby ste svoje strachy neprenášali na deti. Foto: Shutterstock
Budete si potvrdzovať svoj strach alebo sa rozhodnete, že sa mu postavíte? Foto: Shutterstock.

Ako si môžeme začať veriť, keď nás prepadne neistota či strach?

Najprv musíte uveriť sami v seba a spoznať svoje schopnosti. V čom ste dobrí? Čo sa vám už podarilo? V čom sa potrebujete zlepšiť? Neustále sa učíme. To, že sa vám niečo nepodarilo, môžete prijať ako zlyhanie alebo ako nevyhnutnú súčasť učenia.

Nezdar by ste mali chápať ako informáciu na ceste svojho osobného rastu. Skutočný neúspech príde vtedy, ak neustále opakujete staré chyby a očakávateľný výsledok. Vtedy sabotujete sami seba a svoj vlastný úspech. Platí, že so všetkým, čo sa vám podarí, rastie aj vaše sebavedomie.

Zdravé sebavedomie má byť primerané vašim schopnostiam. Ak si veríte, strach budete brať iba ako informáciu, že máte byť opatrní a nie ako niečo, čo vám zabráni konať.

Čo v prípade, že si vieme nastaviť ciele, vieme, čo chceme a aj ako to dosiahneme, no stále nám v tom strach bráni?

Uvedomte si, čoho sa vlastne bojíte. Keď už viete, čo chcete dosiahnuť, aj ako to môžete dosiahnuť, mali by byť vaše obavy menšie. Osvetlená cesta nie je taká strašidelná ako tá, ktorá je ponorená do tmy. Ak sa bojíte rovnako, bude to mať iný dôvod.

Mala som klientku, ktorá chcela zmeniť to, že nič nestíha. Riadila tím ľudí, starala sa o deti a domácnosť, celý deň išla naplno. Vedela už, čo chce robiť, aj ako to urobí, no nebola schopná začať. Keď hovorila, prečo stále robí priveľa, zrazu z nej vypadlo: A čo by svokra povedala na to, keby som mala upratovačku?!

Mala strach z toho, čo si o nej pomyslí niekto iný. Niekto zas nezačne preto, lebo sa bojí stratiť to, čo má – poznáte to, chcete povýšenie, ale: Ako šéf budem mať zodpovednosť za ľudí, chcete športovať, ale: Neviem žiť bez sladkostí, chcete lepší vzťah, ale: Moja žena mi nerozumie. Hovoríte si, čo je zlé alebo čo musíte obetovať miesto toho, čo môžete získať.

Čo poradíte tým, ktorí sa boja mienky okolia? Ako sa môžu vyrovnať s kritikou, či neprijatím?

Ak vás trápi to, čo si ovás myslíniekto iný alebo ako vás prijme mali by ste si uvedomiť, prečo chcete, aby vás práve táto osoba „brala“. Je v poriadku mať rešpekt pred skúsenejším, zručnejším, úspešnejším, no iba vtedy, ak sa chcete od neho niečo naučiť.

Ľudia si až príliš často berú k srdcu názory iných a nepýtajú sa, či sú oprávnené. Je ten človek odborníkom na danú oblasť, vyzná sa v nej, dosiahol úspech, v tom, čo robí? Platí, že by ste nemali prijímať kritiku od nikoho, ku komu by ste nešli v danej veci po radu.

Klientkina svokra môže byť odborníčkou na perfektne upratanú domácnosť, ale neviedla tím ľudí, nevozila deti do školy, na krúžky alebo necestovala na služobné cesty. Kľudne jej môže prenechať „vodcovstvo“ v tejto oblasti, najať si upratovačku a sústrediť sa na to, v čom je naozaj dobrá.

Urobte prvý krok…

Ak sa chcete zbaviť strachu, musíte sa mu postaviť. Nie je to ľahké, preto sme vám priniesli tipy ako začať. To, čo musíte urobiť je prvý krok. Je to ako s výletom do vysnívaného mesta – ak nevyrazíte na cestu, budete vždy len počúvať od iných, ako je tam krásne.

Mgr. Silvia Langermann, PhD., PCC
S manželom Tomášom založila spoločnosť Powercoaching, v ktorej už 12 rokov pomáhajú ľuďom zlepšovať výkony, pracovať na sebe a svojich vzťahoch. Koučujú individuálnych aj firemných klientov, športovcov, aj tímy.


Text: Powercoaching
Foto: Shutterstock

1/1
Najnovšie vydania

RELAX 7/2024

Objednať

RELAX 7/2024

Objednať
Relax na Facebooku
Zavrieť reklamu