Behajte aj v zlom počasí
Možno ste si dali záväzok, že začnete behať. Ale… keď za oknami nie je práve najlepšie počasie, ľudská lenivosť dokáže vymyslieť tie najpresvedčivejšie výhovorky. Aj preto vznikol bežecký pás.
Na začiatok musíme upozorniť na jednu vec – behanie na páse je iné ako naháňanie sa na čerstvom vzduchu. Prvý pokus na páse vás možno vôbec nenadchne – na tento druh behania si treba zvyknúť. Ale dá sa to. Viete, ako sa hovorí – stačí trochu chcieť…
Bežecký tip
Behanie na páse využívajte, len keď to vonku nejde. Pás nepomôže vašej bežeckej technike ani vám tak neprečistí hlavu ako čerstvý vzduch.
Pásom proti zlému počasiu
Hovorí sa síce, že neexistuje zlé počasie, len zlé oblečenie, ale pomôže vám tento slogan, keď z okna vytrčíte hlavu do silnej prietrže mračien alebo keď namiesto chodníka vonku vidíte rozsiahle vodné plochy s ostrovmi kašovitého snehu, prípadne, keď sa cesty zmenia na obrovské klzisko?
Z vlastnej skúsenosti vám môžeme potvrdiť, že bývajú dni, keď sa vonku behá veľmi ťažko. A práve vtedy prichádza na scénu záchranca – bežecký pás. Ale predtým, ako sa vyberiete do fitka, mali by ste vedieť niekoľko vecí, ktorými je behanie na páse špecifické.
Obrňte sa proti nude
Ak máte skúsenosť so spinningom alebo s iným cyklistickým trenažérom, viete, že vonku na bicykli ten čas ubieha oveľa rýchlejšie a príjemnejšie. Je to logické – ak máte len štyri steny, ktoré počas svojej aktivity môžete pozorovať, s nudou veľmi nezatočíte. Preto je dobré byť na to pripravený a vymyslieť vhodnú stratégiu. Ak beháte na páse vo fitku, vyrazte s kamarátkou – budete sa navzájom motivovať a podporovať.
Ak pás od Vianoc dopĺňa vašu obývačkovú zostavu, ale ani film vám nepomáha vydržať na ňom aspoň pár kilometrov, skúste si pustiť motivačné športové videá – pozerať preteky a sledovať, ako makajú iní, je celkom dobrá motivácia. Taktiež pomáha striedanie intenzity – spravte si svoj „výbeh“ pestrejším – zaraďte zopár kopcov alebo rýchlejšie úseky.
Pripravte sa na litre potu
Vzduch, ktorý pri behaní vonku rozrážate, vás ochladzuje. Pri behu na páse vlastne „stojíte“ na mieste a ste v uzavretom priestore, takže sa pripravte na to, že sa budete viac potiť.
Ak beháte preto, aby ste sa hýbali a zhodili nejaké to kilečko, tento fakt vás nemusí priveľmi zaťažovať. Stačí, keď si pre každý prípad nachystáte uterák.
Ak však na páse chcete zlepšovať svoju bežeckú kondíciu, t. j. chcete sa napríklad pripraviť na preteky Devín-Bratislava a veľmi tam túžite poraziť tú namyslenú slečinku Eriku, potom by ste mali myslieť na to, že na páse budete pravdepodobne pocitovo bežať pomalšie. Ako to myslíme? Vonku v pohode bežíte kilometer za 6 minút, na páse sa však pri tom istom tempe viac potíte, viac nudíte, a tak máte celkovo pocit, že sa viac namáhate, a teda musíte bežať aj rýchlejšie. Preto by ste mali na páse stále kontrolovať svoj výkon.
Budete na páse chudnúť?
Viacere štúdie ukázali, že pri behaní na páse človek spaľuje menej kalórií, ako keď vybehne na čerstvý vzduch. Prečo?
Podľa niektorých je za tým dôvod, ktorý sme už spomínali – na páse bežec zvyčajne beží v nižšej intenzite, iní zase tvrdia, že vonku je behanie energeticky náročnejšie, pretože bežíte napríklad proti vetru, musíte sa vyhýbať rôznym prekážkam…
Keď si to však rozoberiete do detailov, na páse budete behať pravdepodobne len vtedy, keď vonku nemôžete, a v tom prípade je menej viac. Navyše, existujú rôzne programy, ktoré spájajú beh na páse s intenzívnym cvičením, napríklad Alpinning.
Niet nad čerstvý vzduch
S behom na páse to však netreba preháňať. Mal by byť pre vás východiskom z núdze v časoch, keď počasie nespolupracuje s vašimi predstavami alebo keď z podmienok za oknom zaváňa zranenie či choroba. Pokiaľ je to však čo len trochu možné, vybehnite do ulíc alebo do lesa – váš organizmus viac pookreje na čerstvom vzduchu aj váš beh bude prirodzenejší.
Text: Redakcia
Foto: Shutterstock