Beháte po zotmení? Na čo by ste si mali dať pozor
Aj beh po zotmení má svoje čaro. Neváhajte a nasledujte s nami „nočný trend“ – je to väčšia zábava, ako by sa vám mohlo zdať.
Čo robievate po večeroch? Väčšina z nás má svoj zaužívaný spôsob trávenia voľného času. Niekto si nachystá chutnú večeru a natiahne sa pred telku, niekto siahne po rozčítanej knihe, niekto sa snaží dobehnúť zameškané na Facebooku.
Nech je už váš večerný rituál akýkoľvek, pravdepodobne nezahŕňa obúvanie tenisiek a vyrážanie za behom v ústrety noci. Avšak, prekvapujúco, v poslednom čase rýchlo narastá skupina ľudí, ktorí sa za športom vydávajú práve za svitu mesiaca. Z nočného behania sa tak stáva prekvapujúci trend. Na druhej strane, niet sa veľmi čomu čudovať – behanie za tmy má svoje čaro.
S pocitom superhrdinu
Vo svete zažili veľký boom práve 24-hodinové fitnescentrá, ktoré si hlavne vo veľkých mestách držia pomerne vysokú návštevnosť aj v nočných hodinách.
Nedávno jeden reťazec takýchto centier prekvapil, keď zverejnil svoje štatistiky – každý piaty návštevník prišiel pod rúškom tmy.
Taktiež sa neustále zvyšuje popularita nočných bežeckých pretekov. Ak vám behanie nie je úplne cudzie, určite viete o obľúbených bratislavských bežeckých pretekoch Night Run. Tento rok v septembri sa uskutoční už šiesty ročník. Minulý rok sa potme premiérovo bežalo aj v Tatrách, tento rok pribudne ďalšie podujatie – Night Run Donovaly.
Prečo teda ľudia vybiehajú do noci? Najlepšie to zhrnula 29-ročná Lenka z Košíc: „Keď bežím po tme, je to oveľa väčšia zábava. Nie je to len o behu – pridáva sa aj pocit vzrušenia. Človek ľahko podľahne pocitu superhrdinu. Je to podobné, ako keď bežíte v silnom daždi alebo nepríjemnej snehovej fujavici. Bojujete nielen sami so sebou, a to ma veľmi motivuje.“
Ukradnite si čas naspäť
Samozrejme, najväčšou výhodou športových aktivít po západe slnka je časový aspekt. Nemusíte si robiť starosti so svojím nabitým programom počas dňa. Máte cez deň plné ruky práce a vaša rodina vás potrebuje neustále nablízku? Nič to. Uložíte deti spať a môžete si ukradnúť trochu času pre seba – stačí vytiahnuť tenisky.
Ani práca na zmeny už nemusí byť prekážkou. Je pol jedenástej večer a vy ste sa práve vrátili z práce? Spravte si radosť – vybehnite aspoň na polhodinku a vyčistite si pred spánkom hlavu od pracovných starostí.
Balzam pre sebavedomie
Behanie pod rúškom noci je však často viac otázka voľby ako nutnosti. Hlavne pokiaľ ide o ženskú časť bežeckej populácie. Veľa z nich sa totiž necíti natoľko sebavedomo, aby sa natiahli do bežeckého a šli predvádzať svoju postavu a bežeckú techniku na verejnosť počas dňa.
Hoci by nejeden muž zaslintal, veľa žien sa na toto jednoducho necíti. A tak je pre ne beh v noci ideálny – nemusia riešiť stres z každého protiidúceho.
Čas ako stvorený na behanie
Áno, behanie potme môže byť pre vás väčšou motiváciou. Môže vám zvyšovať sebavedomie, môže vám pomôcť uniknúť od každodenného stereotypu a užiť si čas určený pre seba.
Ale nielen to. V poslednom čase sa začínajú čoraz častejšie objavovať štúdie, ktoré tvrdia, že šport večer je lepší ako ráno. Zakladajú sa hlavne na poznatku, že hladina kortizolu nám počas dňa stúpa, a keďže kortizol je hormón, ktorý sa podieľa na premieňaní tukov na energiu, je väčšia šanca, že počas večerného behu spálime viac zo svojich nepohodlných telesných vankúšikov.
Večerný beh má tiež výhodu v tom, že telo je zahriate a nachystané na pohyb viac, ako keď sa ráno dolámaní zvalíte z postele.
Tma stimuluje zmysly
Trénovanie po západe slnka má väčší vplyv na vaše zmysly, takže môžete mať pocit, že váš tréning je jednoduchší.
Rôzne štúdie tvrdia, že slabá viditeľnosť má vplyv na naše vnímanie rýchlosti. Vo všeobecnosti totiž vnímame, že objekty blízko nás sa približujú rýchlejšie, zatiaľ čo vzdialenejšie predmety sa približujú pomalšie.
V tme však vzdialenejšie objekty nevidíme, a tak máme pocit, že bežíme rýchlejšie. Môže to mať pozitívny efekt na našu náladu a motiváciu, takže si na svoj nočný režim dokážeme zvyknúť rýchlejšie.
Výhoda je aj v tom, že naše zmysly dostávajú viac zabrať pri behu nočnými tmavými uličkami a chodníkmi, takže nám čas ubieha rýchlejšie, keď sa musíme sústrediť na to, kam ideme, a neustále si dávať pozor, aby sme „nešliapli vedľa“.
Všetko s mierou
Je však nad slnko jasnejšie, že ani s tmou to netreba preháňať. Neplatí to totiž tak, že čím neskoršie trénujete, tým lepšie.
Naša hladina kortizolu a telesná teplota stúpajú k najvyšším hodnotám medzi šiestou až desiatou večer a potom znova začnú klesať. Takže najrozumnejšie je využiť práve toto časové obdobie.
Akákoľvek športová aktivita sa s pribúdajúcimi hodinami stáva znova náročnejšou, keďže tma spúšťa melatonín – hormón spánku. Inými slovami, čím viac hodín je, tým sa cítite unavenejší.
Dospelého človeka najviac ťahá do postele medzi jednou až treťou hodinou ráno, aj keď treba podotknúť, že je to do veľkej miery individuálne – pomenovania ranné vtáča a nočná sova nevznikli len tak bezdôvodne.
Budem môcť zaspať?
Nemusíte mať obavy, že po večernom behu vám nahromadený adrenalín nedovolí odobrať sa do sladkej ríše snov. Vedci nič nenechali na náhodu a rozhodli sa preskúmať aj takúto situáciu. Skúmali skupinu ľudí, ktorí po večeroch vykonávali vysokointenzívny tréning. Zistili, že boli schopní zaspať do polhodiny. Tak čo vy na to? Vybehnete?
Bezpečnosť na prvom mieste
- Dohodnite si beh s kamarátom/ kamarátkou. Čas vám bude rýchlejšie ubiehať a nebudete sa báť.
- Vyhýbajte sa neosvetleným a vyľudneným častiam, tmavým uličkám, parkom, obzvlášť ak bežíte sami.
- Dajte si na seba svetlé oblečenie a pridajte aj reflexné prvky, aby ste boli na cestách viditeľní.
- Nebehajte vždy tú istú trasu – nech váš beh nie je predvídateľný.
- Vždy si so sebou vezmite mobil – pre prípad, že by ste potrebovali privolať pomoc.
V roku 2012 bolo na Slovensku 75 zavraždených a 88 znásilnených ľudí. Dávajte si pri športe po zotmení na seba pozor.
Text: Redakcia
Foto: Shutterstock