Bežecké zranenia. Ako pri nich postupovať?

21. novembra 2023
Bežecké zranenie, metóda RICE

Je pri akútnych bežeckých zraneniach vhodnejšia tradičná metóda RICE alebo novšia POLICE?

Mnohí z vás určite veľmi dobre poznajú metódu RICE. Je to v konečnom dôsledku stále najviac odporúčaný postup, ktorý vám pomôže zvládnuť akútne bežecké zranenia, ako sú natiahnutý sval či podvrtnutý členok. Ak patríte k tým, ktorým táto metóda nič nehovorí, radi vás s ňou oboznámime. Je však ešte vždy považovaná za to najlepšie riešenie?

Metóda RICE (z anglického Rest– oddych, Ice – ľad, Compression – stiahnutie, Elevation – vyvýšenie)

R – Posaďte sa či si ľahnite, čím sa postihnuté miesto uvoľní. Posledné, čo by vám pomohlo, by bolo poskakovanie so zranením.
I – Vrecko s ľadom priložte na 20 až 30 minút na postihnuté miesto. Ľad neprikladajte na pokožku priamo. Počas prvých troch dní opakujte každé dve hodiny. Ľad zmierni bolesť a opuch tým, že zníži teplotu svalov.
C – Postihnuté miesto stiahnite kompresným obväzom.
E – Postihnutú končatinu si vyložte. Pomôže to zmierniť opuch.

Možno vás prekvapí, že za žiadnym zo štyroch vyššie spomenutých postupov nestojí žiadny skutočný vedecký výskum. Ešte vždy sa totiž polemizuje o tom, či je pre organizmus dobré, keď sa usilujeme zápal umelo znižovať.

TIP NA ČLÁNOK
Prečítajte si, prečo je niekedy prospešný oddych od behu. A ako sa k nemu vrátiť po zranení, to sa zas dozviete v tomto článku.

Dokonca aj Dr. Mirkin, ktorý akronym RICE predstavil svetu v roku 1978 vo svojej The Sports Medicine Book, neskôr uznal, že oddych a ľad možno zbytočne odďaľujú vyliečenie namiesto toho, aby pomáhali. Napriek horlivým diskusiám vám väčšina lekárov odporučí prikladať na zranenie počas prvých 48 hodín ľad, keďže je efektívnym pomocníkom v boji proti bolesti.

Hoci je zápal prirodzenou reakciou organizmu, prehnané opuchy vedú k zvýšenej bolesti a neschopnosti pohybu. Zohrievanie poraneného miesta v akútnej fáze poranenia sa vyslovene neodporúča, keďže môže zhoršiť bolesti. Preto počas prvých 48 hodín určite zabudnite na termofor naplnený vriacou vodou.

Ako používať ľad?

Viete, ako je pri zranení najlepšie použiť ľad? Ponúkame vám jednoduché rady, aby ste nenarobili viac škody ako osohu. Nikdy neprikladajte ľad priamo na pokožku. Najlepšie urobíte, ak ho rozdrvíte a zabalíte do látky. Ak je zranenie čerstvé a začína opúchať, postihnuté miesto sa oplatí aj stiahnuť.

V takomto prípade ľad vložte do igelitového vrecka, pritlačte na poranené miesto a poriadne stiahnite. Ľad nemajte na poranenom mieste priložený nepretržite. Ako oveľa efektívnejšie sa ukazuje striedanie desiatich minút s ľadom s desiatimi minútami bez neho. Nízka teplota tak dokáže preniknúť k hlbšie uloženým tkanivám jednoduchšie.

Na ďalšej stránke sa dozviete o obmenách metódy RICE. >>>

1/2
Zavrieť reklamu