Viete, prečo bežci potrebujú oddych?

7. októbra 2023

Či beháte rekreačne alebo trénujete pravidelne, minimálne jeden deň oddychu týždenne vám urobí len dobre. Ponúkame vám šesť dôvodov, prečo sa oplatí pravidelne oddychovať, aby ste si vybudovali silnejšie a oddýchnutejšie telo.

Urobiť si oddych od behu, hoci aj na jediný deň, môže byť pre niektorých ťažšie, ako sa zdá. Zvykneme sa sústreďovať na pozitíva športu, a právom: vďaka behu sa dostaneme na čerstvý vzduch, zatočíme so stresom, posilníme si svaly, nakopneme kreativitu či súťaživosť a endorfíny, ktoré sa pri ňom vyplavujú do tela, nám vedia zlepšiť náladu a poraziť mrzutosť.

No rovnako ako nám všetky tie nabehané kilometre vedia pomôcť, môžu nám aj uškodiť, keď budeme zanedbávať odpočinok. Dni, ktoré venujeme oddychu, posilňujú telo aj ducha, takže vďaka nim dokážeme stále trénovať.

Pri behu si nebudujete len výdrž a silu, ale si aj poškodzujete telo a vytvárate svalové trhliny. Ak si po tréningu doprajete čas na zotavenie, budete vládať behať aj o týždeň či mesiac. Bežci sa zvyknú sústreďovať na objem tréningu a bežecké tempo, no zabúdajú, že ich správanie mimo samotného tréningu je rovnako dôležité.

Ak si nedoprajete čas na dobitie bateriek, môže to viesť k stagnácii a apatii v súvislosti s tréningom. Inými slovami, oddychujte správne a pobežíte rýchlejšie a zdravšie. Vykašlite sa na odpočinok a možno budete nútení oddychovať kvôli zraneniu.

Prečo by ste teda mali pravidelne oddychovať?

1. Posilníte si svaly

Keď beháte alebo sa venujete akémukoľvek cvičeniu, vo svalových vláknach vám vznikajú mikroskopické trhliny, ktoré sa vášmu telu veľmi nepozdávajú. Preto reaguje prestavbou svalov na silnejšie, aby bolo dobre pripravené na nasledujúci beh.

Má to nejaký chyták? Asi taký, že táto reakcia tela prichádza len s oddychom. V závislosti od dĺžky a intenzity tréningu telo potrebuje minimálne 36 až 48 hodín na reštart. Bez toho nemá šancu prebudovať a posilniť svaly, a tie sa akurát naďalej narúšajú. Tým sa neguje celá námaha, ktorú ste vložili do tréningu.

Bolesť po behu.
Behanie je výborné pre kosti – nárazy namáhajú kostné tkanivo, čo kosti posilňuje. Foto: Shutterstock.

2. Vyhnete sa únavovým zlomeninám

Ak sa chcete vyhnúť zraneniam (ako každý súdny človek), oddych je pre vás absolútne kľúčový. Behanie je výborné pre kosti – nárazy namáhajú kostné tkanivo, čo kosti posilňuje. Ak si však pôjdete zabehať dnes, zajtra aj na ďalší deň, kostné tkanivo šancu na prebudovanie nedostane. Napokon si môžete privodiť únavovú zlomeninu a bežeckú sezónu stráviť na gauči.

Aj keď si doprajete jeden deň oddychu od behu týždenne, mali by ste vo zvyšné dni vedome obmieňať tempo a intenzitu bežeckého tréningu. Napríklad, ak sa v pondelok venujete náročným intervalom na dráhe, v utorok by ste si mali zabehať len v ľahkom tempe. Hoci aj v utorok sú vaše kosti vystavené stresu, nárazy sú oveľa slabšie, takže stále môže dochádzať k oprave tkanív.

Kľúčom k úspešnému behu na zotavenie je, že ho absolvujete v skutočne oddychovom tempe. Čím viac totiž budete tlačiť na pílu, tým viac stresu budú musieť absorbovať vaše kosti, a tým slabšie budú, keď sa znova rozhodnete pre rýchly beh.

1/3
Zavrieť reklamu