Biologické hodiny a zdravie
Ak sa dokážete zladiť so svojím cirkadiánnym rytmom, prinesie vám to pokojné noci a dni plné energie. Poďme na to, je najvyšší čas, aby ste sa zoznámili so svojím chronotypom.
Zostávate hore dlho do noci a ráno sa vám ťažko vstáva? Môže za to váš chronotyp – inak povedané, prirodzený rytmus vášho tela, ktoré potrebuje zaspať v určitom čase. Všetko, čo sa v našom tele deje, ovplyvňuje cirkadiánny rytmus.
Toto slovo pochádza z latinských slov circa (okolo, asi) a dies (deň). Deň na Zemi trvá 24 hodín a tejto dobe sa prispôsobili aj naše biologické hodiny. V roku 2017 získali Nobelovu cenu za medicínu vedci, ktorí urobili dôležitý objav v oblasti cirkadiánneho rytmu: Našli gén, ktorý kóduje proteín vytvárajúci sa v bunkách počas noci a rozpadajúci sa počas dňa. Inými slovami, zistili, že každá bunka nášho tela sa riadi biologickými hodinami. Ale to nie je všetko.
Vlastné vnútorné hodiny má takmer všetko v našom tele, a tak máme čas pre spánok a prebúdzanie, čas pre hormóny a trávenie, a tiež pre pohyb čriev či fungovanie orgánov. Keď hovoríme o chronotypoch, väčšinou ide o naše periódy spánku a bdenia.
Chronotyp, alebo cirkadiánna typológia, odkazuje na prirodzené úrovne bdelosti počas 24-hodinovej periódy. Niektorí ľudia spadajú do chronotypu, ktorý spôsobuje, že sú bdelejší na svitaní, zatiaľ čo iní, s opačným chronotypom, sú čulejší v noci.
Štyria najväčší zlodeji spánku
Fyziológia chronotypov
Všetky dôkazy, ktorými momentálne disponujeme, naznačujú, že individuálny chronotyp je genetická, dedičná vlastnosť. V rodinách môžeme zvyčajne pozorovať podobné typy – či už sú to ranné vtáčatá alebo nočné sovy.
Jednoducho povedané, naše gény rozhodujú o tom, ako naše telo reaguje na svetlo. Hlavným hráčom je tu melatonín, hormón, ktorý produkuje malá žľaza v mozgu. Keď vyjde slnko, prijímame očami prirodzené svetlo. To prechádza sietnicou do mozgu, kde sa konvertuje na chemický signál, ktorý zadrží uvoľňovanie melatonínu.
Keď slnko zapadne, systém uvoľňovania melatonínu sa znovu naštartuje a o niekoľko hodín sme pripravení na spánok. Ak ste extrémne ranné vtáča, systém sa zapne oveľa skôr, no a naopak, ak ste ozajstná nočná sova, melatonín sa uvoľňuje až veľmi dlho po západe slnka.
Definícia chronotypov
Istotne vás zaujíma najmä to, aké sú rozdiely medzi jednotlivými chronotypmi. Väčšina výskumov delí ľudí na tri skupiny.
Ranné vtáčatá alebo škovránky
Títo ľudia väčšinou prirodzene vstávajú aj bez budíka medzi 5. a 6. hodinou ráno a chodia spať medzi 21. a 22. hodinou večer. Extrémom sú tí, ktorí vstávajú už medzi 3. a 4. hodinou a veľmi ťažko vydržia hore po 19. hodine. Zvyčajne im býva diagnostikovaná pokročilá porucha spánkových fáz.
Kolibríky
Väčšina ľudí patrí k tomuto typu. V tejto skupine sú prítomné rôzne variácie „rannejších“ či „večernejších“ typov. Čo majú spoločné? Chvíľu im trvá, kým sa ráno rozbehnú, bez problémov sa prenesú cez väčšinu dňa a nakoniec ich energia k večeru pomaly klesá.
Nočné sovy
Typické nočné sovy sú aktívne ešte aj o polnoci a robí im veľké ťažkosti vstávať aj medzi 7. a 8. hodinou ráno. Extrémom sú ľudia, ktorí veľmi ľahko ostanú hore až do 4. až 5. hodiny ráno a vstávajú medzi 12. až 13. hodinou na obed. Takisto im býva diagnostikovaná pokročilá porucha spánkových fáz.