Boris Bajer: Recept na plodnosť
Nenaplnená túžba po dieťati je trápením mnohých párov. Lekár, výživový poradca a autor knihy o plodnosti Boris Bajer sa pozrel na to, ako sa dá zmenami v životospráve dopomôcť k splodeniu dieťaťa.
Podľa štatistických údajov je na Slovensku neplodných 15 – 20 % párov, neoficiálny odhad je ešte vyšší. Väčšina ľudí si pri problémoch s počatím automaticky predstaví problém v ženskom lone. V posledných rokoch však nenarastá iba ženská neplodnosť, ale aj tá mužská, možno ešte rýchlejšie ako tá prvá spomenutá. Ak sa zameriame na ženu, príčin neplodnosti je viacero.
Čo však robiť, keď sú obaja partneri zdraví a napriek tomu sa im nedarí počať? Podľa Borisa Bajera im môže pomôcť úprava životosprávy. „Nevysvetľujte si to zle. Samozrejme, sú prípady, keď životospráva ani lieky nestačia. Výživa a životospráva nie sú všeliek na všetko a majú svoje hranice. Tie sa však v posledných rokoch podľa vedeckých štúdií ukazujú oveľa ďalej, ako sme sa domnievali,” prezrádza Bajer.
Mnoho klientov prichádzalo ku mne s otázkou, čo by mohli zmeniť v strave, aby boli plodní. Na rovinu, na začiatku som vôbec neveril, že sa to dá. Prax ukázala opak.
Výživa a plodnosť
Vždy, keď sa povie životospráva, väčšina ľudí si predstaví práve výživu. Výživa je pre mnohých najfascinujúcejšou stránkou životosprávy. Jedlo milujeme. Milujeme variť a stretávať sa pri jedle. Jedlo je súčasťou prvého rande, poslednej večere, ale aj jednej z prvých činností, ktorú na svete spravíme, keď sa ako novorodenci prvýkrát napijeme mlieka. Milujeme emócie a chuťové zážitky, ktoré jedlo sprevádzajú. Slanú chuť vyzretého parmezánu, kyslú chuť šťavnatej kapusty… no väčšina z nás má hádam najradšej chuť koláča práve vytiahnutého z rúry.
Jedlo je to, čo nám ochucuje život, no nemalo by byť jeho zmyslom. Mali by sme mať jasno v tom, že jedlo nás má vyživovať a pomáhať žiť kvalitný dlhý život, ale aj nám pritom robiť radosť. Je to stav, keď si dokážete jedlo užiť, ale nedostať sa do stravovacieho hedonizmu. Keď sa dokážete udržať na uzde v kalorickom príjme a zhodnotiť, že nepotrebujete zjesť celý plech toho koláča, ale len kúsok.
Tehotenstvo a plodnosť sú ohrozené pri oboch spektrách zle nastavenej výživy. Pri podvýžive a príliš nízkej hmotnosti, keď nemá telo ženy dostatok rezerv pre dieťa aj pre matku, a preto často nedokáže udržať plod alebo ani otehotnieť. Takisto nám však významne narúša šancu oplodnenia a donosenia bábätka, ak je hmotnosť príliš vysoká. Obezita a nadváha matky vedú k ukladaniu tukov vo folikuloch a vajíčkach, k poškodeniu vajíčok, k bunkovým a hormonálnym zmenám, ale aj k zvýšenému riziku srdcovocievnych ochorení po narodení plodu.
Pomalé jedenie
Ešte predtým, než si prezradíme, čo treba jesť, je v prvom rade dôležité naučiť sa správne jesť. Tým sa myslí samotný úkon prijímania potravy. Pomalé jedenie je veľmi dôležité pre naše zdravie, pretože pri ňom má náš tráviaci trakt a aj mozog dostatok času zareagovať na prísun jedla, čím sa zlepšuje trávenie a minimalizujú sa tráviace ťažkosti. Žalúdku totiž chvíľu trvá, kým zistí, že je plný. Ak budete jesť pomalšie, tráviaci trakt bude vedieť analyzovať potravu dôkladnejšie a zastaví vás v jedení v momente, keď si povie, že už má dosť živín.
Ďalším tipom je naučiť sa jesť v pokoji. Väčšina z nás totiž jedáva pod stresom, rýchlo, aby sme stihli krátku obednú pauzu, alebo nesústredene popri pozeraní do mobilu. Pri tomto type jedenia dochádza k zvýšenému ukladaniu živín do tuku. Pokoj, psychická uvoľnenosť počas jedla a pomalý príjem potravy sa spájajú s chudnutím a udržiavaním dobrého zloženia tela. Vyskúšajte vždy pred jedlom zavrieť oči a zhlboka dýchať. Päť sekúnd nádych, päť sekúnd výdych. Urobte tak desaťkrát a až potom začnite jesť.
Zvýšte svoju šancu
Aké sú dôkazy z vedeckých štúdií a aké konkrétne typy stravovania pomáhajú pri problémoch s plodnosťou najviac? V prvom rade, akýkoľvek štýl stravovania, ktorý pomôže s úpravou hmotnosti do normy, pomôže aj zvýšiť šancu na oplodnenie. Štatistiky jasne hovoria o spojitosti hodnôt BMI a neplodnosti. Či už ide o podvýživu alebo obezitu, je dokázané, že zmeny v stravovaní dokážu zlepšiť problémy s ovuláciou a kvalitou aj množstvom spermií.
Pre čo najlepšiu plodnosť u žien je potrebné znížiť príjem transmastných kyselín na minimum, zvýšiť príjem mononenasýtených mastných kyselín, znížiť príjem živočíšnych bielkovín a zvýšiť príjem rastlinných bielkovín. Dôležité je tiež zvýšiť príjem vlákniny a nízkoglykemických sacharidov, preferovať normálne tučné mliečne produkty a zvýšiť príjem železa z rastlinných zdrojov. Ženy, ktoré dodržiavali tieto zásady, mali až o 66 % nižšie riziko neplodnosti na základe problémov s ovuláciou a o 27 % nižšie riziko neplodnosti z ostatných príčin.
Hlavnou príčinou neplodnosti žien býva syndróm polycystických vaječníkov, ktorý spôsobuje, že nevznikne vyzreté vajíčko a zároveň sa folikuly vo vaječníkoch nevedia prirodzene rozložiť, ale zmenia sa na cysty. Mliečne potraviny obsahujúce tuk, teda plnotučné, tomuto syndrómu pomáhali predísť. Nízkotučné, naopak, riziko zvyšovali. Ďalšou plodinou zvyšujúcou plodnosť u žien je sója. Dokonca pri asistovanej reprodukcii môže pravidelná konzumácia vyšší dávok izoflavónov zo sóje zvyšovať šancu na donosenie plodu. Odporúčané množstvo je obsiahnuté napríklad v 85-gramovej porcii tofu, ktoré si doprajete každé štyri dni. Cieľom nastavenia správneho stravovania je zlepšenie ovulácie u ženy, pravidelnosť menštruačného cyklu, zníženie počtu potratov, zvýšenie hladín bielkoviny viažucej pohlavné hormóny a zlepšenie príznakov syndrómu polycystických vaječníkov.
Čo hovoria výskumy
V analýze štúdií, ktorá z viac ako 96 prác od roku 2008 do 2018 zhodnocuje rôzne vzťahy medzi spôsobom stravovania, energetickou rovnováhou a plodnosťou, sa zistilo, že v rámci prekoncepčnej diéty, teda prípravy na potenciálne oplodnenie vďaka výžive, fungovali najlepšie nízkoglykemické, nespracované potraviny.
- Problémy s ovuláciou, zásobou vajíčok a iné reprodukčné problémy mali najčastejšie ženy s chronickými chorobami vrátane celiakie, zníženej funkcie štítnej žľazy, endometriózy, syndrómu polycystických vaječníkov a obezity.
- U žien hrala úlohu kvalita prijímaných tukov, pričom najvyššie riziko neplodnosti bolo spájané s príjmom transmastných kyselín a o niečo menej pri všeobecne nasýtených tukoch. Transmastné kyseliny podporujú zápal v tele.
- Negatívnu rolu zohrávala konzumácia potravín s vysokým glykemickým indexom. Podobne to platilo pri príliš vysokom príjme živočíšnych bielkovín.
- Čím viac mliečnych výrobkov ženy konzumovali, tým vyššia spojitosť bola s donosením bábätka. Tri porcie mliečnych výrobkov denne znamenali o 18 % nižšie riziko endometriózy v porovnaní s dvoma porciami.
- Príjem sladených nápojov sa spojil s nižšou šancou úspešnosti asistovanej reprodukcie.
Slnečný vitamín & bomba pre imunitu. To je vitamín D
Ideálny vek
Vekom ženy sa znižuje množstvo a kvalita vajíčok. Vo veku 35 rokov už bývajú často znížené, pričom je u ženy vyššie riziko genetických abnormalít a spontánneho zániku oplodnenia. Niektoré štúdie hovoria dokonca o 50 % znížení potenciálu oplodnenia po veku 35 rokov.
TIP NA KNIHU:
MUDr. Boris Bajer, PhD.: Protokol prirodzenej plodnosti a sexuálneho apetítu
Po dvoch úspešných bestselleroch zo všeobecnej výživy (Medicína výživy 1 a 2) sa autor rozhodol upriamiť pozornosť na tému, ktorej sa vo výžive a životospráve venuje žalostne málo pozornosti, a to aj napriek tomu, že je rok čo rok stále aktuálnejším problémom.