Buďte na obdobie chrípky pripravení

8. januára 2013
Chrípka. Foto: Shutterstock

Chrípka je akútne infekčné ochorenie spôsobené vírusom. Vyskytuje sa najmä na jeseň a v zime, často v menších či väčších epidémiách, prípadne až pandémiách. Ochorenie má svoju krutú históriu a dodnes si vyžiadava svoje smrteľné obete.

Z hľadiska prenosu ide o kvapôčkovú infekciu (prenáša sa kýchaním, prskaním, fúkaním) a medzi ohrozené skupiny obyvateľstva patria osoby s možnou zníženou obranyschopnosťou (vplyv stresujúcej záťaže, nedostatočnej regenerácie).

Kedy máte chrípku

Pre chrípku sú typické náhly začiatok a relatívne krátke trvanie (ak sa nepridružia komplikácie) s príznakmi celkového postihnutia organizmu a ochorením horných dýchacích ciest (bolesti v hrdle, kašeľ, nádcha).

Inkubačná doba (čas, kedy choroba ešte v osobe „tlie“, ona sa pritom môže cítiť, že na ňu čosi „lezie“, alebo necíti vôbec nič) je jeden až tri dni. Ako prvé sa objavujú celkové príznaky: triaška, náhla únava s pocitom bolesti po celom tele a vysokými teplotami aj nad 40 stupňov Celzia. Pridružujú sa bolesti hlavy, najmä v oblasti čela a v očných jamkách, a pocit polámaných svalov spojený s pichaním.

Okrem klasicky prebiehajúcej chrípky existujú aj jej určité špecifické formy s charakteristickým priebehom ochorenia:

  • Pri črevnej a žalúdočnej chrípke začínajú príznaky ochorenia ako pri klasickej forme chrípky, prevláda však úporné zvracanie, pacient má kolikové bolesti v nadbrušku a hnačky až krvácanie do stolice.
  • Nervová forma chrípky je na začiatku charakteristická nervovými príznakmi. Objavuje sa náhle prudké omámenie až zmätenie, závraty, bolesti v oblasti prvej vetvy trojklaného nervu (pri očiach), ramenného pletenca alebo v oblasti sedacieho nervu.

Komplikácie

Chrípka môže mať aj rôzne komplikácie, najčastejšie je to zápal pľúc. K ďalším patria postihnutie srdcovo-cievneho systému, myokarditída (zápal srdcového svalu), trombózy, angíny, zápal príušnej žľazy, semenníkov, toxická žltačka, postihnutie kĺbov. Najzávažnejšou nervovou komplikáciou je zápal mozgových blán s bodkovitými krvnými výronmi (hemoragická encefalitída).

Takéto typy komplikácií sa môžu objavovať najmä v prípade nedoliečenia alebo nedostatočného liečenia chrípky. Zapríčiňuje to zvyčajne najmä predčasný nástup do práce, tzv. prechodenie ochorenia, zaťažovanie ešte pri zvýšenej teplote, prípadne počas užívania liekov.

Čo s tým?

Chrípku treba jednoducho vyležať.

Pobyt v perinách je vhodné podporiť jednoduchými a dostupnými liekmi podľa odporúčania lekára. Vlastné obranné mechanizmy pomôžu telu zburcovať multivitamínové preparáty s veľkými dávkami vitamínu C.

Odporúča sa piť väčšie množstvo tekutín (napríklad teplý bylinkový čaj ochutený citrónom a včelím alebo púpavovým medom), pretože voda vyplavuje z tela potením alebo močením škodlivé látky.

Pri chrípke sa odporúča piť veľa tekutín. Foto: Shutterstock
Pri chrípke sa odporúča piť veľa tekutín. Foto: Shutterstock

Ak sa však objavuje akékoľvek zhoršenie stavu (vysoká teplota počas viacerých dní, ťažkosti s dýchaním, zlé prehĺtanie alebo iné vyššie opísané príznaky, ktoré značia komplikácie), je vhodné navštíviť špecialistu.

Pripravte sa vopred

Na príchod chrípky je vhodné sa pripraviť. Okrem samozrejmej prevencie takzvanou luxusnou „vitaminizáciou“ sa odporúča profylaxia očkovaním, ktoré má pri 70 až 90 percentách dospelých ochranný efekt.

Očkovanie je rizikové u žien v prvých troch mesiacoch tehotenstva a nie je vhodné pre jedincov, ktorí sú alergickí na vajcový bielok. Niektorí ľudia môžu mať reakciu na očkovanie v podobe bolestí hlavy, svalov, nevoľnosti a zvýšenej teploty.

Chrípkové epidémie sa objavujú v nepravidelných intervaloch každý rok. Preto treba rátať s tým, že nás zasiahnu a urobiť všetko pre to, aby sme neochoreli alebo sa aspoň rýchlo vyliečili.

Pri chrípke platí heslo: Lepšie sa na ňu pripraviť, ako s ňou bojovať. Pred chrípkovou sezónou sa vždy objavujú nové lieky, ktoré ochorenie lepšie liečia.

Text: MUDr. Pavel Malovič, PhD., MPH
Foto: Shutterstock

1/1
Zavrieť reklamu