Čo presne je ten imunitný systém?
Nie je to len krv, pot a slzy, ale aj sople, pľuvance a chrasty, keď príde na imunitný systém. Áno, znie to nechutne, ale to všetko hrá zásadnú úlohu, ak máme zostať zdraví.
Ústa, nos, krk, pľúca a črevo sú vystlané sliznicami, ktoré slúžia ako bariéra pre choroboplodné zárodky a pasca na baktérie, vírusy a prach.
Hlavnou úlohou slín je asistovať pri trávení, ale obsahujú aj enzýmy, ktoré sa nazývajú lyzozómy, ktoré ničia baktérie a vírusy. Slzy obsahujú ten istý enzým. Chrasty zastavujú baktérie, aby sa dostali do tela cez rany na povrchu pokožky.
Týmus
Malá žľaza medzi srdcom a hrudnou kosťou je pravdepodobne najmenej známou časťou imunitného systému. Produkuje T-lymfocity, ktoré ničia zhubné alebo infikované bunky choroboplodnými zárodkami. Chránia telo pred potenciálne smrteľnými vírusmi.
Lymfatické uzliny
Nikto presne nevie, koľko lymfatických uzlín máme v tele. Predpokladá sa, že sú ich stovky, najviac v oblasti krku, v podpazuší a slabinách. Filtrujú lymfu, čistú lepkavú tekutinu, ktorá čistí bunky a odstraňuje odpadové látky, vírusy a baktérie.
Kvíz: Spoznáte európske mestá podľa jednej fotky?
Pečeň
Filtruje krv a pomáha ochraňovať črevo pred patogénmi. Obsahuje Kupfferove bunky a „prirodzených zabijakov“, ktorí odstraňujú nefunkčné bunky, aby sa mohli formovať nové a telo mohlo správne pracovať.
Mandle
Umiestnené v zadnej časti ústnej dutiny stoja doslova v prvej línii proti choroboplodným zárodkom, ktoré sa dostanú do nosa alebo úst. Pracujú ako alarm včasného varovania imunitného systému, ktorý sa aktivuje pri prvom náznaku problémov. Tiež produkujú protilátky, aby zneškodnili choroboplodné zárodky a bojovali s infekciou.
Slezina
Ďalší málo známy orgán, ktorý filtruje baktérie a vírusy z krvi a recykluje staré červené krvinky. Tiež zbiera a ukladá biele krvinky v kostnej dreni, než sú vyslané bojovať s infekciou.
Vnútorná očista s ľanovými semienkami
Črevo
Asi tri štvrtiny imunitného systému tvorí črevo. Hrá kľúčovú úlohu pri udržiavaní rovnováhy. Črevné baktérie – alebo mikrobióm – sú miestom, kde sa T-lymfocity vyvíjajú a učia, ktoré bunky napadnúť a ktoré ochraňovať. Ak vznikne problém na tomto mieste, môže viesť k autoimunitným ochoreniam ako lupus alebo ochorenia pečene.
Kostná dreň
Biele krvinky vznikajú vo vnútri kostnej drene. Pretože sú nepretržite nasadené v boji proti votrelcom, niektoré z nich prežijú len niekoľko dní. Kostná dreň ich nepretržite vyrába, aby sme sa udržali v top kondícii.
Ako si vybudovať imunitu? Vyskúšajte beta-glukán.
Text: Redakcia
Foto: Shutterstock