Dá sa predísť kŕčovým žilám?

31. marca 2025
kŕčové žily

Rozšírené, vyduté, kľukaté a pod kožou presvitajúce tmavomodré až fialové krvné cievy najmä na dolných končatinách, ktorým hovoríme „kŕčové žily“ (varixy), patria medzi neželaný diskomfort jedincov oboch pohlaví, viac však žien, bez rozdielu veku.

Pozor na modriny a antikoncepciu

Pri úrazoch dolných končatín, hoci aj obyčajných „udretiach“ najmä v oblasti lýtka a stehna, často dochádza k mechanickému poškodeniu vnútornej výstelky krvných ciev, na mieste ktorého krv veľmi rýchlo stráca svoju tekutosť a vytvorí sa krvná zrazenina (trombus).

Tvorba trombu v žile sa nazýva trombóza. Krv, cirkulujúca v cievach (žilách, tepnách), je prirodzenými biologickými mnohoúrovňovými mechanizmami, zahŕňajúcimi cievne steny a krvné elementy, udržovaná za normálnych okolností v permanentnom tekutom stave.

Existuje však zvýšené riziko vytvárania krvných zrazenín, najmä u ľudí majúcich výskyt trombózy a kŕčových žíl v rodine, u tých, ktorí majú pozitívne antifosfolipidové protilátky, liečia sa na infekčné ochorenie (ale aj na také „banálne“ ako je chrípka), majú hyperlipidémiu (zvýšená hladina cholesterolu a iných lipidových ukazovateľov v krvi), sú dlhodobo menej pohybliví (spomalenie krvného prietoku), majú cukrovku alebo kŕčové žily.

U žien je nezanedbateľné riziko vzniku krvných zrazenín pri užívaní hormonálnej antikoncepcie.

Čo so zrazeninou

Vznik trombu takmer vždy vyvolá aj zápal steny žily – tromboflebitídu, ktorá môže byť povrchová alebo hlboká. Povrchová sa prejavuje začervenaným bolestivým pruhom v oblasti lýtka alebo stehna, bez opuchu.

Hlboká tromboflebitída prináša pocit ťažoby v jednej končatine, bolesti okolia žíl, nevoľnosť, opuchy okolo členkov a na lýtkach, napätú lesklú kožu, vyššiu teplotu končatiny, zrýchlený pulz srdca, horúčku. Tromboflebitída je teda stav, ktorý vyžaduje nekompromisný a rýchly medicínsky zásah, pretože jej veľmi častým následkom je životu nebezpečná tromboembolická choroba. Týmto pomenovaním sa označuje situácia, ktorá nastane, keď sa trombus uvoľní z miesta svojho vzniku a prúdom krvi je zanesený do pľúcnych ciev, kde dokáže spôsobiť ich upchatie – embóliu.

Hoci trombus môže pochádzať prakticky z ktorejkoľvek časti tela, vo väčšine prípadov je zdrojom práve trombóza hlbokého žilového systému dolných končatín, ktorá nezriedka prebieha aj bez akýchkoľvek príznakov – nepozorovane! Keď sa dostane do pľúcneho obehu, vyvolá okrem mechanického uzáveru aj zúženie priemeru pľúcnych ciev podráždením ich steny.

Pohánka lieči problémy s cievami a srdcom. Foto: Shutterstock
Pohánka lieči problémy s cievami a srdcom. Foto: Shutterstock.

Výsledkom je zlyhanie okysličovania krvi a preťaženie srdca, ktoré musí čerpať krv proti vysokému odporu, spôsobenému usadením zrazeniny v niektorej z pľúcnych ciev.

Takáto udalosť môže nastať aj pri rozmasírovávaní krvnej zrazeniny! Vzniknutá situácia môže byť chronická, ale aj akútna, život ohrozujúca. Najčastejšie príznaky takejto pľúcnej tromboembolickej choroby sú: dýchavica, ktorá vzniká pomerne náhle, bolesť na hrudníku súvisiaca s dýchaním, kašeľ sprevádzaný príležitostne vykašliavaním krvavého hlienu, horúčka, zrýchlené dýchanie, búšenie srdca.

Pri včasnej diagnostike a rýchlom nasadení vhodnej liečby je dobrá prognóza uzdravenia, ale stav môže spôsobiť zákaz akejkoľvek fyzickej činnosti až na polroka i viac.

Ako si pomôcť

V liečbe varixov sa zvyčajne využívajú radikálne postupy – chirurgické metódy, skleroterapia, často kombinované s konzervatívnymi metódami – málo obľubované tlakové – kompresívne pančuchy a lieky. Dôležité je pozitívne ovplyvnenie prietoku krvi veľkými žilami (makrocirkulácia) zvyšovaním pružnosti napätia ich stien (tonusu) a znižovania ich „malátnej“ roztiahnuteľnosti.

Podstatný je však aj vplyv na kvalitu prietoku malými žilami (mikrocirkulácia). Medzi látky s priaznivým účinkom na kŕčové žily patria preparáty obsahujúce liečivé rastliny, ako napríklad pagaštan konský, čučoriedky, ginkgo biloba, čili papričky, pohánka. Nezanedbateľné sú aj účinky vitamínu C.

Podstatné je však riešenie varixov hneď na začiatku objavenia sa ťažkostí, prípadne ešte pred tým, než začnú byť znetvorené žily zreteľné – prehliadkou u špecialistu, ktorý navrhne okamžité riešenie. Otáľať sa určite neoplatí, chronické problémy pri varixoch znižujú pracovnú výkonnosť a nevýslovne obťažujú aj v civilnom živote.

2/3
Zavrieť reklamu