Celá pravda o prerušovanom pôste (+ kvíz)

18. septembra 2022

Kým v minulosti sa ľudia pýtali: „Čo máme jesť ?“ dnes sa zaujímajú o to, kedy nejesť. Tento stravovací prístup je čoraz populárnejší a v protiklade so zaužívaným presvedčením, že vynechávanie jedál spôsobuje zmätok v metabolizme a prírastok na hmotnosti.

Typy prerušovaného pôstu

Nie je len jeden správny spôsob. Zvážte, ktorý by najlepšie vyhovoval vašej povahe aj životnému štýlu.

Metóda 5:2

Päť dní jete normálne a nepočítate kalórie. Ďalšie dva dni môžete skonzumovať len 500 kalórií za deň. Môžete si vybrať hociktoré dni v týždni, ale je dôležité, aby medzi pôstnymi dňami bolo rozpätie 48 hodín. Ideálne je, ak sa budete „postiť“ vždy v rovnaké dni. V tieto dni sa neodporúča cvičiť.

Metóda 16:8

Môžete jesť iba počas osemhodinového okna každý deň. Väčšina ľudí si vyberie konkrétny časový rámec, ktorý dodržiavajú – napríklad od 9:00 do 17:00 hod. Je to ideálna metóda, ak máte rodinu a pripravujete teplé večere. Časť pôstu tak môžete prespať a večeru presuniete na skoršiu hodinu.

Nočný pôst

Ide o najjednoduchší prístup, ktorý je ideálny pre začiatočníkov. Je to vlastne 12-hodinový pôst. Jednoducho prestanete jesť po večeri o 19:00 hod. a vaše prvé jedlo nasledujúci deň budú raňajky o 7:00 hod.

Jedzte – prestaňte – a zasa jedzte

Ide o príležitostný 24-hodinový pôst. Pôstom si urobíte len prestávku od jedla a je na vás, kedy si ju načasujete, ale mali by ste tak urobiť raz – dva razy do týždňa. Tento spôsob stravovania je ideálne dopĺňať silovým tréningom.

Zástancovia prerušovaného pôstu tvrdia, že je kľúčom k trvalému úbytku hmotnosti, lepšiemu metabolickému zdraviu a dlhšiemu životu. Tieto slová lahodia uchu každej dietárky, ale prv než sa doň pustíte, zistite, či ste v tejto oblasti dostatočne podkuté.

V krátkom kvíze môže byť správna jedna, ale aj všetky možnosti. Držíme palce.

0%

Tak schválne, máte jasno v tom, čo je to pôst?

Shutterstock

Please select 2 correct answers

Správne! Nesprávne!

A a B sú správne. Pôst nie je hladovka, ide o obmedzenie a prispôsobenie príjmu potravy. Ak sa rozhodnete vyskúšať prerušovaný pôst, urobte to správne. Uistite sa, že váš príjem kalórií je dostatočne vysoký na to, aby ste si udržali zdravú hmotnosť, a že pochádzajú z chudých bielkovín, strukovín, zeleniny, ovocia a celých zŕn. Nenechajte sa zlákať uličkou s rýchlym občerstvením. Nedoprajte si hranolčeky a potom celý deň nehladujte. Držte sa potravín, ktoré telu poskytnú skutočnú výživu.

Pri prerušovanom pôste schudnete zo svalov i tuku. Tipnite si, v akom pomere.

Shutterstock
Správne! Nesprávne!

B. Krátkodobý pôst na rozdiel od klasickej nízkokalorickej stravy môže zrýchliť metabolizmus. Podľa štúdie spred siedmich rokov môžeme týmto spôsobom chudnúť v pomere 90 percent tukov a 10 percent svalov, na rozdiel od klasickej diéty, pri ktorej je pomer úbytku zo 75 percent tvorený tukmi a z 25 percent svalmi. Vo všetkom však treba poznať mieru. Dlhšie pôsty, ktoré trvajú tri a viac dní, môžu metabolizmus, naopak, spomaliť.

Čo znamená pomer 5:2?

Shutterstock
Správne! Nesprávne!

C. Stravovanie v režime 5:2 vám umožní jesť pravidelnú stravu päť dní v týždni a počas zvyšných dvoch dní pôstu znížiť príjem na nie viac ako 500 kalórií pre ženy na 600 kalórií pre mužov.

Prerušovaný pôst je to pravé pre vás, ak...

Shutterstock
Správne! Nesprávne!

C je správne. Prerušovaný pôst funguje najlepšie u ľudí, ktorí nemaškrtia medzi jedlami. Sú príliš zaneprázdnení a často zabúdajú pravidelne jesť. A hoci túžia po štruktúrovanom stravovacom pláne, neradi rátajú kalórie a vynechávajú skupiny jedál. Naopak, tento spôsob stravovania nie je naozaj nič pre vás, ak ste tehotné alebo dojčíte, máte cukrovku, v minulosti ste trpeli poruchami príjmu potravy alebo trpíte hypoglykémiou.

Aj prerušovaný pôst môže mať "vedľajšie" účinky. Viete aké?

Shutterstock

Please select 4 correct answers

Správne! Nesprávne!

Všetky možnosti sú správne. Počas pôstu môžete byť mrzuté, to sa nízka hladina cukru v krvi zahráva s vašou náladou. Nezabudnite preto na vyváženú stravu. Očakávajte, že počas prvých týždňov sa budete musieť vysporiadať s nižšou energiou a neovládateľnými chuťami.

Prerušovaný pôst
Výborne, všetky odpovede ste mali správne!

Gratulujeme. Máte chuť testovať svoje znalosti aj v iných oblastiach? Zistite, ako poznáte izbové rastliny, prvenstvá v podmorskom svete alebo históriu Slovenska.
Dobrý výsledok!

Máte chuť testovať svoje znalosti aj v iných oblastiach? Zistite, ako poznáte izbové rastliny, prvenstvá v podmorskom svete alebo históriu Slovenska.
Ešte si o tejto téme skúste viac naštudovať.

Máte chuť testovať svoje znalosti aj v iných oblastiach? Zistite, ako poznáte izbové rastliny, prvenstvá v podmorskom svete alebo históriu Slovenska.

Text: RELAX
Foto: Shutterstock

1/1
Vaše reakcie
Zavrieť reklamu