Deti by sa mali z pohybu tešiť
Vaše ratolesti by mali byť fyzicky aktívne hodinu denne, netreba ich však do ničoho nútiť.
Športovanie môže deťom prospievať mnohorako. Môžu si pri ňom užívať fyzickú aktivitu, rozvíjať svoje zručnosti a budovať si kondíciu. Vďaka nemu sa naučia, čo je tímá práca, a nájdu si nových mimoškolských priateľov. Už v detstve sa stanú odolnými, čo sa im zíde aj v neskoršom veku.
Šport deti učí, že vynaložená snaha je dôležitejšia než prehra či výhra. Dieťa má vo vlastných rukách, ako veľmi sa vo vybranom športe usiluje, no výsledok pretekov či zápasu pod kontrolou nemá. Zo športu robí úspech či neúspech vynaložené úsilie, nie dosiahnutý výsledok.
Buďte pre dieťa dobrým vzorom
Práve vy ste pre svoje dieťa najväčším vzorom, a tak môžete byť aj tým športovým. Či šport sledujete v televízii, alebo pri ňom pozorujete svojho potomka, môžete naňho pozitívne vplývať svojimi komentármi. Povzbudzujte ho, aj keď sa mu nedarí. Nekritizujte profesionálnych športovcov, ak nepodávajú výkony podľa vašich predstáv. Chváľte aj tých, čo do cieľa neprišli prví. Hovorte s dieťaťom o tom, ako veľmi sa ten-ktorý atlét usiloval (napriek konečnému výsledku). Keď športuje vaše dieťa, v prvom rade sa ho vždy opýtajte, či si to užíva. Sústreďte sa na potešenie a vynaložené úsilie. Vaša ratolesť vám rada robí radosť, chce, aby ste na ňu boli pyšní. Preto popremýšľajte: budete hrdí, ak strelí najviac gólov zo všetkých, alebo vtedy, keď sa bude usilovať?
Buďte pozitívni a dieťa posmeľujte. Či je váš vplyv pozitívny, alebo negatívny, významne závisí od toho, ako komentujete jeho výkony. Namiesto toho, aby ste sa začudovali, ako mohlo netrafiť do bránky, skúste ho pochváliť a popriať mu viac šťastia nabudúce.
Keď deti rastú, viac sa orientujú na výsledok. Niektoré sa zo súťaženia vyslovenie tešia. Iné však môžu preferovať iný druh fyzickej aktivity. Ak vášmu dieťaťu ten-ktorý šport už nerobí radosť, skúste popremýšľať nad zmenou. Čo tak zmeniť tím, trénera alebo sa rovno pustiť do celkom novej športovej výzvy? Možností je neúrekom.
Vyberte správny šport
Niektoré deti šport prosto neteší, iné sa mu aj chcú venovať, no musia pochopiť, že je možné užívať si ho. Veľa detí sa bojí, že nebudú dosť dobré. V takom prípade sa pokúste spolu sústrediť na to, v čom sa tomu vášmu darí, nie na porovnávanie sa s inými. Zlepšujte sa spolu postupne a v malom, aby bol progres dosiahnuteľný a dieťaťu to zvýšilo sebavedomie.
Problém môže predstavovať aj nesprávne zvolený šport. Dajte dieťaťu šancu vyskúšať viacero športov, aby ste spolu vybrali ten najvhodnejší. Ďalším problémom môže byť chýbajúca sebaistota. Deti zvyknú mať problém zaradiť sa, lebo majú pocit, že sú menšie, väčšie, svalnatejšie či menej šikovné než ostatní. Dajte svojmu potomkovi najavo, že šport si môžu užívať všetci bez ohľadu na veľkosť či tvar tela.
Ak si vaše dieťa neužíva žiadny šport, stále je dostatok spôsobov, ako dosiahnuť, aby bolo fyzicky aktívne. Chodievajte spolu na pravidelné prechádzky, šnorchlujte, tancujte, jazdite na bicykli, naučte sa spolu jazdiť na skateboarde. Tínedžerom sa môže zapáčiť fitko.
Hodina pohybu denne
Deti by sa mali hýbať až šesťdesiat minút denne, čo možno dosiahnuť pomerne ľahko.
Medzi vhodné fyzické aktivity, ktoré sú zdravé a zábavné zároveň, patria chôdza, tanec, skákanie cez švihadlo, bicyklovanie, beh alebo kolektívne športy. S vytrvalostným športom však začnite zľahka a bezpečne, pretože dlhodobé účinky vytrvalostného športu na telá a mysle vo vývine ešte nie sú poriadne prebádané. Verí sa však, že ak má dieťa chuť vytrvalostne športovať a nemá vážne zdravotné problémy, môže sa do toho pustiť v podstate v akomkoľvek veku.
Všeobecne sa odporúča nasledovné:
- 3 – 9 rokov: pravidelné cvičenie vrátane organizovaného behu pre zábavu,
- 8 – 12 rokov: účasť na systematickom tréningu,
- puberta: deti môžu postupne zvyšovať tréningový objem a zúčastňovať sa na súťažiach.
Podobne ako u dospelých ani u detí to netreba s tréningom preháňať. Preto zdôrazňujeme, že cvičenie má byť predovšetkým zábava. Ak dieťa počas športu pociťuje bolesti, je to problém, ktorému treba venovať čím skôr pozornosť. Boľavé telo po tréningu zvyčajne neznamená žiadny problém, no bolesť počas neho áno.
Keď vaše dieťa začne športovať, nehanbite sa poradiť s lekárom, aby ste vedeli včas spozorovať známky preťaženia alebo bolesti. Cieľom je, aby váš potomok športoval pre zábavu, inak sa môže stať, že mu pohyb znechutíte a zapríčiníte mu chronické zranenie.
Dieťaťu tréning pokojne spestrite. V detstve sme predsa aj my radi tancovali, skákali cez švihadlo a hrali sa na naháňačku. Je toľko spôsobov, ako deti udržať v činnosti. Pri športe by sa mali cítiť bezpečne, nemala by to byť drina a nemali by dostávať tresty za to, že sa im nedarí plniť vaše predstavy. Ak im tréning nastavíte správne, môžu z neho vyťažiť naozaj veľa pre fyzické aj duševné zdravie.
S náročnosťou aktivity to netreba preháňať
Deti a dospievajúci ľudia by sa mali venovať aeróbnemu cvičeniu, ale aj cvikom na posilnenie kostí a svalstva. Ich aktivita by mala byť strednej až vysokej intenzity, aby si vyvinuli pohybové zručnosti a posilnili si kosti a svaly. Čo najmenej by mali vysedávať a vylihovať a hýbať by sa mali rovnomerne počas celého dňa.
Čo sa považuje za stredne náročnú aktivitu? Deťom by mala zvýšiť srdcový pulz, zrýchliť dych a rozohriať ich. To, že sa hýbete v správnej intenzite, zistíte tak, že môžete rozprávať, no spievať už veľmi nie. Medzi vhodné aktivity, ktoré možno bez problémov začleniť do dňa, patria prechádzka so psom, chôdza do školy a zo školy, hra na ihrisku vrátane skákania a behania, telesná výchova, loptové hry či plávanie, ale aj tanec, jazda na skateboarde či korčuliach, prípadne bicyklovanie. A aké aktivity posilňujú svaly a kosti? Gymnastika, futbal, skákanie, bojové umenia a posilňovanie.
Pravidelná fyzická aktivita prospieva zdraviu mnohými spôsobmi. Okrem toho, že buduje a udržiava zdravé kosti, svaly a kĺby, pomáha držať pod kontrolou hmotnosť, redukovať telesný tuk a zabraňovať problémom s vysokým krvným tlakom. Cvičenie je jedným z najlacnejších spôsobov, ako si udržať zdravie. Aktívne deti sú menej obézne. Ukazuje sa, že riziko nadváhy a obezity najväčšmi znižujú poškolské aktivity. Športom sa deťom zlepšujú kognitívne schopnosti.
Fyzická aktivita sa vo všeobecnosti spája s lepšími výsledkami v škole, no okrem toho má pozitívny vplyv na prístup detí k učeniu a ich správanie. Zlepšuje im sústredenie a pozornosť. Zmysluplné vzájomné interakcie, ku ktorým dochádza pri športe, zmierňujú pocity osamelosti, posilňujú vzťahy a sebaistotu. Deťom sa pri pohybe vylučuje do tela hormón oxytocín, ktorý sa spája s dôverou a budovaním vzťahov, pričom zároveň pôsobí proti stresu, úzkosti a chronickým ochoreniam.
Správna strava je kľúčová
Správne stravovanie v detstve znižuje riziko zdravotných problémov vo vyššom veku. Zdravá, vyvážená strava obsahuje potraviny zo všetkých piatich skupín: ovocie, zeleninu, obilniny, proteíny a mliečne výrobky. Potraviny s vysokým obsahom cukru, nasýtených tukov a soli nie sú pre zdravie detí prospešné a ich konzumácia by mala byť obmedzená. Správne stravovacie návyky u detí vybudujete spoločným jedením, ale aj zdravými maškrtami.
Čo by mali bežci vedieť o vitamíne C
Tip redakcie
Naučte svoje deti maškrtiť správne a dopĺňať si energiu počas športu aj po ňom chutne a zdravo. Vyskúšajte napríklad ovocné pyré OVKO Plus, ktoré obsahuje len prírodné cukry a je vyrobené z čistého ovocného pretlaku. Správne stravovacie návyky je dobré osvojiť si už v detstve a neskôr to pôjde samo.
Text: Running
Foto: Shutterstock, Ovko