Dramaticky podceňovaná Južná Kórea. Čo tu treba vidieť?
Krajina, ktorá nie je až tak často skloňovaná medzi cestovateľmi. To je definícia Južnej Kórey, ázijského tigra v tieni Japonska. Čo tu vidieť a zažiť?
Aj táto krajina je však medzi desiatimi najsilnejšími ekonomikami sveta a každoročne napreduje neuveriteľným tempom. A turistom ponúka nesmierne veľa.
Ako spoznať tri Azorské ostrovy za osem dní?
Palác Gyeongbokgung
Top atrakciou hlavného mesta Soul je kráľovský palác Gyeongbokgung dynastie Joseon. Prebieha tu farebná výmena stráží na hlavnej bráne Gwanghwamun vždy o 10.00 h a 14.00 h (mimo utorkov). Vo vnútri paláca si už na vás počká typická kórejská architektúra i tradičný spôsob života.
Palác postavili tri roky po tom, ako začala vládnuť dynastia Joseon v roku 1395. Nachádza sa v srdci hlavného mesta a Kórejci sa tu prechádzajú v hanboku – rozumej tradičný kórejský odev, ktorý si dodnes obliekajú aj pri rôznych oslavách, ale aj svadbách. Požičať si ho môžete aj vy.
Namsan v Soule
Pokiaľ pobudnete dlhšie v hlavnom meste Soul, určite nevynechajte vyhliadku z vrchu hory Namsan – 270 m n.m. Vedie sem vedie buď príjemná niekoľkominútová jazda lanovkou, prípadne sa na vrch viete poľahky dostať aj pešo. Zavedie vás naň päť kilometrov dlhá cesta do kopca.
Na samotnom vrchole hory sa okrem krásneho výhľadu na celý Soul, a to na všetky strany, nachádza vyhliadková N Seoul Tower. V noci býva vysvietená rôznymi farbami, vychutnávate si výhľady na vysvietené veľkomesto a lovíte tak top zážitky.
Gamcheon – kultúrna dedina farieb
Busan je druhé najväčšie mesto Južnej Kórey a konkrétne Gamcheon je časť mesta, kde kedysi žili trestanci. Dnes sa tu ale ničoho obávať nemusíte, nasťahovali sa sem bežné kórejské rodiny. Domáci si otvorili hipsterské kaviarne, tematické reštaurácie a obchodíky so suvenírmi. Vplyv umelcov jasne cítiť nielen na všetkých farbách dúhy, ktoré sa vystriedajú na budovách.
Top zážitkom je stratiť sa v tejto kultúrnej dedine, ktorá nesie prezývku Machu Picchu Busanu, aj keď skôr pripomína viac nejakú juhoamerickú favelu. Nasávať tu jej atmosféru a obdivovať umenie.
Historické Kjongdžu
Bývalé hlavné mesto ríše Silla sa nachádza na juhovýchode krajiny blízko Busanu. V Kjongdžu nájdete viacero UNESCO pamiatok. Napríklad park Timbuli, kde viete obdivovať kráľovské trávnaté hrobky roztrúsené po celom okolí. Hneď pochopíte prezývku mesta „múzeum bez múrov“. Ale aj budhistický chrámový komplex Bulguksa, ktorého vstupné schody symbolizujú prechod do nadpozemského života.
Celý areál vyrástol uprostred krásnej prírody a najlepším časom na jeho návštevu je jar (začiatok apríla), kedy tu všade kvitnú sakury. Nachádza sa tu však aj dôležité pútnické miesto budhistov – jaskyňa Seokguram s krásnou bielou sochou Budhu.
Ostrov Jeju
Ostrov sopečného pôvodu Jeju (čítaj Čedžu) sa dostal medzi sedem prírodných divov sveta. Môže za to jeho tufový kužeľ, ktorý vznikol vďaka erupcii magmy na dne oceánu. Príroda ostrova sa výrazne líši od pevninskej a dominantným prvkom ostrova je spiaca sopka Hallasan. S výškou 1 950 m n. m. ide o najvyšší vrch Južnej Kórey.
Narazíte tu na krásne tyrkysové pláže, ale aj skvostný 23-metrový vodopád Jeongbangpokpo Falls. Iba 30 minút cesty autom vás dovedie k ďalšiemu krásnemu prírodnému úkazu – Jusangjeolli Cliff, kde sa more s vetrom vyhrali a vytvorili krásne čadičové útvary tiahnuce sa pozdĺž pobrežia.
Demilitarizovaná zóna
Zo Soulu to máte dve hodiny k najstráženejšej hranici sveta – s KĽDR. Pás zeme dlhý 248 km so šírkou 4 km, ku ktorému vás bude mraziť už len cesta. Čím pôjdete severnejšie, tým viac strážnych veží uvidíte. A zrazu sa objaví lanovka mieru i Most slobody, cez ktorý si v roku 1953 obidve Kórey vymenili vojnových zajatcov.
Viete si tu pozrieť jeden z tunelov, ktoré tu vykopali vojaci Severnej Kórey, keď sa chceli takýmto spôsobom prekopať k Soulu a nečakane tak zaútočiť na južného suseda. Atmosféra a napätie medzi vojakmi sa tu dá krájať, no vy ste v bezpečí a domov si odnesiete intenzívny zážitok.
Viac tipov sa dočítate v BUBO blogu Čo vidieť v Južnej Kórei. Pokiaľ máte záujem o zájazd do Južnej Kórei, klikajte na bubo.sk.
Text: Viktor Háber / BUBO
Foto: BUBO