Je beh naozaj terapeutický?

15. marca 2023
Bežecký strečing

Práve ste prišli domov po dlhom a stresujúcom dni v práci, pohádali ste sa s partnerom a ešte sa vám aj pripálila večera? I keď by ste asi boli najradšej, keby sa deň skončil, možno ho ešte dokážete zachrániť – choďte si zabehať.

Prečítajte si, prečo beh pozitívne vplýva na emócie a ako prispieva k duševnej pohode.

Viac endorfínov, menej zápalu

Bežecká eufória nie je mýtus. Vaše telo má jednoducho rado opakujúci sa rytmický pohyb. Po behu vás preto odmení uvoľnením endorfínov, prirodzených „zlepšovačov“ nálady. Tieto dobré hormóny pomáhajú nielen zmierniť fyzickú bolesť, ale aj príznaky stresu či úzkosti. Hoci sa to nebežcom môže zdať nezmyselné, tento šport je pre telo príjemná aj návyková záležitosť.

Beh tiež pomáha pri raste hipokampu, oblasti mozgu zodpovednej za pamäť a učenie. Štúdie ukázali, že stimuluje rast nových mozgových buniek, čo vedie k lepším kognitívnym funkciám a nižšiemu riziku depresie. Behanie tiež dlhodobo zmierňuje zápalové procesy v tele, ktoré veda spája s mentálnymi problémami. Vďaka behu si teda udržíte myseľ, psychické zdravie aj telo v čo najlepšej kondícii.

Zlatý bažanť Radler

Po behu nezabúdajte na dopĺňanie potrebných tekutín. Chcete zahnať smäd a zároveň máte chuť na niečo osviežujúce? Vyskúšajte nealkoholický Zlatý Bažant Radler 0,0% Svieži Jablko inšpirovaný iskrivo sviežou chuťou najtradičnejšieho slovenského ovocia. Dokonalý balans červenej a zelenej odrody jabĺk v kombinácii s nealkoholickým pivom Zlatý Bažant 0,0% predstavuje unikátne spojenie chutí. So zníženým obsahom cukru až o 30 % je ideálnym spoločníkom pri športe či ako odmena bez výčitiek po dlhom dni.

Vplyv vonkajších faktorov

Snažíte sa prvýkrát zabehnúť päť kilometrov či si zlepšiť čas, za ktorý zvládnete svoju obľúbenú trasu? Stanovovanie cieľov je dôležitou súčasťou bežného aj športového života, pretože ich úspešné plnenie zvyšuje sebavedomie a prináša zaslúžený pocit hrdosti. Byť spokojný sám so sebou je základom dobrého duševného zdravia a vaše bežecké ciele vám v tom pomáhajú.

Beh tiež môže byť skvelý spôsob, ako tráviť čo najviac času vonku. Príroda môže byť obzvlášť terapeutická pre tých, ktorí trávia väčšinu dňa vnútri. Beh vám dáva možnosť oddýchnuť si od sedenia za počítačom a požiadaviek každodenného života, a môžete vďaka nemu načerpať nové sily. Pobyt na čerstvom vzduchu tiež znižuje hladinu stresového hormónu kortizolu. Vnímate počas neho viac svoje telo a vnemy z prostredia, akými sú vietor, šušťanie stromov či teplo zo slnečných lúčov. Ľahšie tak ostanete v mysli v prítomnom okamihu podobne ako pri meditácii.

Beh v lese
Beh vám dáva možnosť oddýchnuť si od sedenia za počítačom a požiadaviek každodenného života, a môžete vďaka nemu načerpať nové sily.

Beh = terapia?

To, či by ste mali vymeniť svojho psychológa za beh, sa s určitosťou povedať nedá. Existuje však veľa dôkazov, ktoré naznačujú, že beh skutočne pôsobí terapeuticky. Či už teda túžite po lepšom fyzickom alebo duševnom zdraví, či len hľadáte spôsob, ako sa častejšie vybrať na čerstvý vzduch, beh je skvelá aktivita. Keď sa teda budete nabudúce cítiť vystresovane z práce, obujte si tenisky a vybehnite von – funguje to.

Zlatý bažanť Radler

Plná chuť bez alkoholu

Osviežte sa po behu. Zlatý Bažant Radler 0,0% Svieži Pšeničný Citrón má o 30% menej cukru, je 100% prírodný, bez konzervantov či umelých farbív.

Cena: 0,96 Eur

www.zlatybazant.sk


Text: Running
Foto: Zlatý bažant, pexels.com

1/1
Najnovšie vydania

RELAX 7/2024

Objednať

RELAX 7/2024

Objednať
Relax na Facebooku
Zavrieť reklamu