Na čo si dať pozor pri bicyklovaní v zime?
Zima a chlad ešte nemusia byť nutne elementom, ktorý vás odstaví od vášho obľúbeného športu. Ak je ním cyklistika, nemusíte sa jej na celé zimné obdobie vzdať, iba si dať pozor na určité špecifiká, ktoré so sebou prináša.
Skúsenejší jazdci už majú pre bicyklovanie v zime svoje osvedčené „grify“, ako pohodlne a bezpečne preklenúť chladné obdobie svojej cyklistickej sezóny. V prípade, že sa tomuto športu ešte len začínate venovať aj v zimných mesiacoch, dbajte pri tom na nasledovné:
Mimo hlavnej cesty
Zásadné elementy, ktorým je potrebné prispôsobiť vašu jazdu, sú, pochopiteľne, sneh a ľad alebo ich nebezpečná kombinácia.
Predpokladá sa, že hlavné ťahy ciest by mali byť počas zimy udržiavané, avšak problém môže nastať v momente, keď zídete na bočné cesty či bočné chodníky. Tie nemusia byť dostatočne odhrabané a posypané soľou a tak môžu udržiavať nebezpečný ľad. Zľadovatené plochy môžu byť navyše ukryté pod snehovou pokrývkou.
Buďte preto obozretní voči terénu, na ktorý vstupujete a prispôsobte tomu svoju rýchlosť.
Rozdiel v starostlivosti o pokožku celého tela v zime a v lete
Zradná krajnica
Do obdobnej situácie sa môžete dostať, keď sa po odmäku snehová pokrývka roztopí a cesty sa zdajú byť suché. Na miestach, ktoré sú ale tesne pri kraji cesty, alebo permanentne v tieni však môže zostávať ľad.
Dobre si obzerajte terén, ktorý máte pred sebou, aby vás tieto zradné plochy neprekvapili.
Prezutie
Tak ako na aute, aj na bicykli môžete vymeniť pneumatiky za hrubšie.
„Väčšia plocha pneumatík dopomáha k lepšej kontrole jazdy. Vypracovaný dezén prispieva k lepšej priľnavosti k povrchu. Vystúpené časti po bokoch plášťa slúžia k zlepšeniu istoty pri jazde práve na mokrom a hrubom povrchu.“ objasňuje Pavol Krnáč, dlhoročný predajca bicyklov a cyklistických doplnkov a majiteľ Sk-Profibike.
Mazanie a ochrana pred koróziou
Počas zimného obdobia zabezpečte svojmu bicyklu vhodnú starostlivosť.
„V zime by ste si mali „posvietiť“ na ložiská bicykla a poskytnúť im mazivo, ktoré ich ochráni a zamedzí vniknutiu vody. Kvalitné mazivo výrazne zvyšuje životnosť komponentov a zabraňuje ich opotrebovaniu,“ odporúča Pavol Krnáč. Ošetrite jednotlivé časti svojho bicykla a doprajte mu zvýšený servis.
Vianočný punč s granátovým jablkom a pomarančom
Na brzdy opatrnejšie
Na zasneženom povrchu je potrebné aj jemnejšie brzdiť. Vyhnite sa prudkému stláčaniu bŕzd či brzdeniu oboma brzdami naraz. Najmä, ak toho nemáte ešte veľa odjazdeného, keďže brzdenie na snehu si vyžaduje väčšiu kontrolu. Zároveň si dajte záležať aj na dobrom stave bŕzd zvonku i zvnútra.
„Činnosť brzdových systémov pri teplotách pod nulou môže byť znížená. Skontrolujte si kvalitu a aj množstvo média vo vašich brzdách, aby ste tak predišli ich zhoršenej účinnosti. Zároveň zabezpečte ich častejšie čistenie, čím ich ochránite pred koróziou a oxidáciou,“ dodáva Pavol Krnáč.
Čo na seba a so sebou
Do zimných jázd dôkladne vychystajte okrem svojho bicykla samozrejme aj seba. Dbajte na vhodný cykloodev, aby všetky vaše časti tela boli v teple a komforte a vy ste tak predišli podchladeniu kĺbov či iných partií. Ak sa chcete dozvedieť viac o správnom cyklooblečení pre chladné dni, prečítajte si v našom článku, na aké termo kúsky v zime nezabudnúť.
Je dôležité, aby ste boli dobre videní a tak si zabezpečte reflexné prvky a kvalitné osvetlenie prednej i zadnej časti bicykla. Počas jazdy určite oceníte aj dúšok teplého nápoja, uchovaného v termofľaši na bicykel.
Nórsky Bergen – večne zahalený prístav
Na záver už len vyhodnoťte svoje možnosti a kondíciu. Príliš nízke teploty či prudký mrazivý vietor sú už veľmi ťažké podmienky pre cyklistiku, a preto sa na bicykel nežeňte za každú cenu.
Autor: Natália Olexová
Foto: Shutterstock