Najčastejšie prešľapy pri plánovaní kuchyne
Kuchyňa je spravidla srdcom domova, kde sa tvoria tie najchutnejšie domáce pokrmy. Preto sa oplatí jej zariaďovaniu venovať maximálnu pozornosť. Akým najčastejším chybám sa treba vyvarovať?
Kuchynská linka predstavuje v rodinnom rozpočte nie malú investíciu, a tak každý krok, ktorý urobíte, by ste si mali v prvom rade poriadne premyslieť. Vyhnete sa tak nedorozumeniam a rôznym problémom, ktoré počas procesu nechce určite nikto riešiť. Spísali sme pre vás niekoľko bodov, pri ktorých sa mierne pozastavte a krok po kroku prejdite. Nechajte sa inšpirovať a vytvorte si s pokojom kuchyňu vašich snov.
Inšpirácia vs. kopírovanie
Susedia majú kuchyňu, ktorá vás nadchla? Ale čo keď majú úplne iný životný štýl aj potreby? Inšpirujte sa dizajnom, ale kompletné rozvrhnutie premyslite pekne od nuly. Len tak vám vaša kuchynská linka „padne“ ako dobre ušité šaty.
Sivá v interiéri
Vzhľad na prvom mieste
Estetika kuchyne je dôležitá a mala by dokonale ladiť so zvyškom vášho domova. Ale pozor, nenechajte sa zlákať atraktívnymi trendmi alebo efektným materiálom, ktoré vám vo finále prirobia vrásky na čele. Základným kritériom je, aby kuchyňa spĺňala všetky vaše praktické požiadavky – na veľkosť, usporiadanie, ergonómiu aj údržbu. Voľte odolné materiály a myslite predovšetkým na svoje návyky aj rutinu v kuchyni.
Nedostatok úložného priestoru a zlé rozvrhnutie
Vyhovujú vám skôr zásuvky, otvorené police alebo uzavreté skrinky? Aké kuchynské vybavenie vlastníte a koľko ho je? Máte slabosť pre malé spotrebiče, alebo si vystačíte len s tými vstavanými? Koľko času trávite prípravou jedál, aké spôsoby úpravy preferujete a koľko pracovnej plochy budete potrebovať? Na všetky tieto otázky si starostlivo a úprimne odpovedzte, kým sa pustíte do plánovania.
Vedeli ste, že…
Najčastejšou chybou moderných kuchýň je nedodržanie princípu tzv. pracovného trojuholníka. To znamená, že linka má zle umiestnenú niektorú z troch kľúčových zón, ktoré by mali ideálne nadväzovať a tvoriť dohromady pomyselný trojuholník. Ide o zónu skladovania – chladničky, z ktorej sa plynule presuniete do zóny umývania k drezu. Až potom by mala linka pokračovať zónou varenia, čiže varnou doskou a rúrou.
Prečo kuchyňa na mieru?
Optimálne využitie priestoru aj individuálne riešenie a usporiadanie získate s plánovateľnými kuchyňami na mieru. Môžete si vybrať nielen vlastný mix dekorov, ale aj špecifickú zostavu skriniek, zásuviek a ďalších dielov, ktorá bude presne zodpovedať vašim požiadavkám a zvykom.
Podstatným aspektom je aj výška a hĺbka pracovnej plochy alebo umiestnenie horných skriniek – to všetko má zásadný vplyv na komfort pri práci. A samozrejme platí, že čím menší alebo atypickejší priestor, tým viac je tento prístup potrebný. Môže sa na prvý pohľad zdať drahší, ale argumentom je, že takto naplánovaná kuchyňa vám bude lepšie vyhovovať a nebudete ju mať potrebu meniť tak skoro ako pri sektorovom variante.
Text a foto: Möbelix