Naše tradičné Vianoce

Blížia sa nám vianočné sviatky, na ktoré sa isto mnohí tešia. Doba pokročila, a tak sa zdá, že dnes má už takmer každá rodina svoje vlastné tradície a rituály. Niet divu.
Mikuláš, Barbora a Lucia
Mnohí určite poznáte aspoň jednu Barborku či Lucku. Vedeli ste však, že sa k týmto menám viažu aj špeciálne tradície?
Sviatok svätého Mikuláša pripadajúci na 6. december bez pochyby poznajú všetci. V predvečer tohto sviatku si deti postavia do okien svoje vyleštené čižmičky a čakajú, čo si v nich ráno nájdu. Ak boli dobré, budú dnu samé maškrty. Beda vám však, ak ste neposlúchali. Slovenský Mikuláš vám ich zaplní uhlím – a ako dekoráciu pridá aj veľkú varechu. V niektorých dedinách a na niektoré školy ešte stále chodí Mikuláš osobne, a to v sprievode anjela a čerta.

A ako je to s tou Barborou a Luciou? Nuž, 3. decembra, v predvečer sv. Barbory, zvykli po dedinách chodiť od domu k domu „barborky“, ženy odeté do bielej farby so zahalenými tvárami, a husím pierkom vymietli izbu.
Dodnes sa v niektorých dedinách zachoval zvyk odtrhnúť si na sv. Barboru čerešňové vetvičky a nechať ich doma vykvitnúť vo váze. Dievča si potom na polnočnú omšu zastrčilo svoju vykvitnutú vetvičku za pás a mladík, ktorý si tú vetvičku vzal a založil za klobúk, prejavil svoj záujem a mal sa s touto dievčinou oženiť.
Sviatok sv. Lucie sa spája s čarovaním, ide teda ešte o dávne tradície. Keďže v decembri svetla vonku ubúda, ľudia sa báli, že s tmou prichádzajú aj zlé sily. Na sv. Luciu sa teda zvykol robiť poriadny rámus, aby sa zlí duchovia naplašili a do dediny sa neodvážili. Aj tento sviatok súvisí s vydajom – dievčatá si nachystali 13 lístkov s menami mužov a každý večer jeden podpálili. Meno, ktoré ostalo na poslednom nezhorenom lístočku na Štedrý deň, bolo meno ich budúceho ženícha.
Vianočná výzdoba
Keďže naši predkovia nepoznali moderné a syntetické materiály, vianočná výzdoba bola založená na tom, čo ponúkla príroda. Ak chcete svoju vianočnú výzdobu orientovať naozaj tradične, siahnite po dreve a vyrezávaných ozdobách, ihličnatých vetvičkách a ovocí. Najlepšiu úlohu zohrajú červené jabĺčka, ktoré môžete len tak vystaviť, prípadne ich dať vysušiť a použiť ako ozdobu stromčeka. Jabĺčka vám dokonca môžu poslúžiť aj ako stojany na tenkú sviečku.

Vlašské orechy boli neoddeliteľnou súčasťou vianočných misiek s maškrtami a takisto sa im ušlo aj miesto na vianočnom stromčeku. Tam patrili aj slamené ozdoby a šúpoľné figúrky. A treba pripomenúť, že Slováci si svoj vianočný stromček pôvodne vešali nad stôl, nestavali ho ako samostatnú dekoráciu. No ako, odvážili by ste sa ísť do niečoho takého?
