Psychológ Marek Madro z IPčka: „Hovorme o duševnom zdraví ako o súčasti nášho zdravia, myseľ si zaslúži rovnakú pozornosť ako telo.“

Marek Madro z IPčka

Ak sa dnes, tretí januárový pondelok, cítite smutne a melancholicky, nemusí to byť náhoda. Modrý pondelok je totiž považovaný za najdepresívnejší deň v roku.

Aký je rozdiel medzi psychológom, terapeutom a psychiatrom?

Pozrime sa na to úplne laicky.

Psychiater je lekár, ktorý absolvoval štúdium medicíny a atestáciu z psychiatrie. Venuje sa psychickým poruchám, ich liečbe a predpisuje pacientom lieky. Odporúča aj spoluprácu s psychológmi a psychoterapeutmi.

Psychológ absolvoval štúdium psychológie, používa psychologickú diagnostiku a môže sa špecializovať na nejakú oblasť – poznáme školských, klinických, dopravných psychológov a podobne.

Psychoterapeut okrem vysokoškolského vzdelania absolvoval dlhodobý psychoterapeutický výcvik v niektorom psychologickom smere a zaoberá sa liečbou psychických ťažkostí psychologickými metódami.

Buďme k sebe navzájom vnímaví a pýtajme sa ľudí okolo nás ako sa majú, ale nie ako spoločensky očakávanú otázku, ale ako prejav skutočného záujmu. Foto: Shutterstock.

Existujú nejaké vnútorné a vonkajšie znaky toho, že mentálne zdravie človeka nie je v poriadku? Kedy by sa mal rozhodnúť navštíviť odborníka?

Správny čas je vtedy, keď nám napadne prvá myšlienka, že by sme sa mali alebo chceli porozprávať s niekým o tom, čo prežívame. My odborníci na duševné zdravie tvrdíme, že ak človek prežíva niečo ťažké, stratil záujem o veci, ktoré mu predtým robili radosť, nič sa nemení k lepšiemu a trvá to viac ako dva týždne, je čas vyhľadať odbornú pomoc.

Aj v tomto prípade je dôležité cítiť podporu a normalizáciu v tom, že o dušu sa treba starať rovnako, ako o fyzické telo. Ak v týchto chvíľach nemáme okolo seba nikoho, kto by nás vypočul a podporil, je tu IPčko.sk a Krízová linka pomoci (0800 500 333) –  anonymne, nonstop a bezplatne.

Ak človek prežíva niečo ťažké, stratil záujem o veci, ktoré mu predtým robili radosť, nič sa nemení k lepšiemu a trvá to viac ako dva týždne, je čas vyhľadať odbornú pomoc.

Ako nájsť toho správneho odborníka na duševné zdravie?

Spolupráca s odborníkom na duševné zdravie je viac ako len práca. Naozaj to musí medzi tými dvoma ľuďmi klapnúť a fungovať. Ide predsa o človeka, s ktorým sa delíme o tie najosobnejšie pocity a myšlienky.

Je v poriadku, ak to neklapne prvýkrát, hlavne sa netreba vzdať a skúsiť osloviť ďalšieho. Na Slovensku máme vynikajúcich odborníkov a oplatí sa to s nimi skúsiť a dovoliť im, aby nám v tom celom pomohli a bolo nám lepšie.

3/4
Najnovšie vydania

RELAX 7/2024

Objednať

RELAX 7/2024

Objednať
Relax na Facebooku
Zavrieť reklamu