Psychológ Marek Madro z IPčka: „Hovorme o duševnom zdraví ako o súčasti nášho zdravia, myseľ si zaslúži rovnakú pozornosť ako telo.“
Ak sa dnes, tretí januárový pondelok, cítite smutne a melancholicky, nemusí to byť náhoda. Modrý pondelok je totiž považovaný za najdepresívnejší deň v roku.
Ako povedať svojmu blízkemu, ktorý sa dlhodobo trápi, že by mal ísť k psychológovi? Vnímam to tak, že v našej spoločnosti fungujú dlhodobé stigmy a jeho reakcia môže byť naozaj rôzna.
Ak si na našom blízkom všimneme akúkoľvek zmenu, nebuďme nevšímaví a pomôžme mu otvoriť sa. Možno naozaj prežíva niečo ťažké a hľadá slová či spôsoby, ktorými nám o tom chce povedať. Poďme mu oproti a povedzme mu úprimne, že sme si všimli, že sa v jeho živote niečo deje, že nám na ňom záleží, že mu chceme porozumieť a byť mu ľudsky blízko. Ak sa niečo deje, naozaj od nás potrebuje gesto všímavosti a prirodzenej ľudskosti – tak málo stačí, aby sme mu pomohli dať dole „masku“, za ktorou skrýva svoje bolesti.
Netreba hneď v druhej vete hovoriť o tom, že by mal ísť k psychológovi alebo psychiatrovi – najprv si treba vytvoriť bezpečný a dôverný vzťah, byť trpezlivý a počúvať.
Ak vycítite, že je ten správny čas odporučiť návštevu odborníka, povedzte to citlivo, ľudsky a nie ako frázu, napríklad takto: „Záleží mi na tebe a ďakujem za to všetko, čo si mi povedal/a, veľmi ti chcem dopriať ten pocit, aby si sa cítil/a lepšie. Budem tu, lebo tu chcem byť s tebou, ale niektoré veci, ktoré prežívaš ja neviem vyriešiť, lebo nie som odborník/čka, ale chcem ťa podporiť v tom, aby si to s nimi skúsil/a a ja ťa na tej ceste budem sprevádzať.“ Buďte si blízki a pokojne ponúknite možnosť odborníka vyhľadať spoločne.
Tento rozhovor bol o náročnejších témach, skúsme ho ukončiť pozitívne. Je niečo, na čo sa vy osobne tešíte v tomto roku? Prípadne, dali ste si nejaké predsavzatie a darí sa vám ho napĺňať?
Pevne verím, že sa nám v IPčku podarí v roku 2023 posilniť naše služby pomoci a budú ešte dostupnejšie. V roku 2022 sme si splnili sen o centrách krízovej intervencie Káčko v každom krajskom meste. Tento rok by sme chceli rozšíriť ponuku klubov pre mladých ľudí, v ktorých nájdu bezpečné miesto na riešenie svojich ťažkostí a rast.
A osobne si chcem dopriať viac času v lese, viac sa potápať a vnímať svet pod hladinou – tam naozaj vypínam a sústredím sa na to, čo je okolo mňa.
Kto je Marek Madro?
Slovenský psychológ, zakladateľ a riaditeľ občianskeho združenia IPčko. IPčko tvoria odborníci a odborníčky z oblasti psychológie a sociálnej práce, ktorí chcú pomáhať ľuďom v náročných životných situáciách. Služby pomoci IPčko v roku 2022 uskutočnili takmer 180 000 pomáhajúcich a krízových komunikácií.
Text: Eva Fačková
Foto: archív Mareka Madra, Shutterstock