Psychologička Magdaléna Petrjánošová: Sociálne siete nám kradnú čas
O tom, ako vplývajú sociálne siete na nás a naše vzťahy, sa v podcaste Všeobecne o zdraví s Magdalénou Petrjánošovou, psychologičkou a výskumníčkou SAV, rozprávala Petra Pupalová.
Koľko času na sociálnych sieťach je tak akurát?
Na to nemám žiadnu konkrétnu odpoveď. Ak máte pätnásť a nemáte slobodu ani peniaze, aby ste vycestovali za svojimi kamarátmi, a niekedy ste proste doma, lebo máte o desiatej večierku, tak je dobré, že si s nimi môžete aspoň písať. Samozrejme, četovať si s neznámymi ľuďmi je veľmi rizikové.
Sociálne siete rozšírili okruh ľudí, s ktorými sme v kontakte. Naživo sa to nedá. Tam ale oveľa dôkladnejšie vyberáte a rozmýšľate, čo komu poviete, a vzťahy môžete zmysluplne udržiavať. Na Facebooku môžete mať povedzme päťsto priateľov, ale ani tam nemôžete udržiavať vzťahy s každým. Takže si raz za čas trápne napíšete k narodeninám, ako ste to urobili vlani aj rok predtým. Medzi tým nebolo nič, lebo ste sa nevideli, odžili ste sa a nemáte už skoro nič spoločné.
Sociálne siete nám ponúkajú možnosť udržiavať priateľstvo so stovkami ľudí, ale v skutočnosti je to vlastne klamstvo. Podľa antropológov dokážeme za svoj život nadviazať vzťah najviac s dvesto ľuďmi.
Spoločnosť Meta pridala nové opatrenia a nástroje na monitorovanie tínedžerov na sociálnych platformách. Medzi nové funkcie patrí napríklad rodičovská kontrola v aplikácii Messenger, aby rodičia videli, koľko času tínedžeri tráva četovaním. Facebook dokonca začne vyzývať tínedžerov, aby po dvadsiatich minútach ukončili aplikáciu. Je to cesta?
Tomu uverím, až keď to uvidím. Potom si môžem začať všímať na tínedžeroch, ako dlho im potrvá, kým to vypnú, či ich to bude otravovať. Vysokoškoláci mi hovorili, že mali podobné upozornenia zapnuté už roky dozadu, v mobile im cinklo vždy, keď ubehla polhodina.
Aj ja som mala takú aplikáciu, ktorá ma na to upozorňovala.
A čo ste spravili?
Vypla som ju, lebo ma otravovala.
Vidíte, všetko závisí od motivácie. Je to rovnaké, ako keď sa rozhodnete zdravo žiť. Keď ste motivovaní je super, ak vám to niečo v priebehu dňa pripomenie. Je to ľahšie udržateľné. Napríklad nejesť večer, keď vám cinkne, že už je šesť hodín. Na druhej strane, ak by som niečo veľmi chcela robiť a do toho by mi stále niečo iba pípalo, tak to vypnem.
S tými tínedžermi si neviem presne predstaviť, ako by to malo technicky fungovať. Mali by sme im fyzicky kontrolovať prístup cez mobil alebo akékoľvek médium alebo budeme mať prepojené účty? Nestihla som si to dohľadať a úplne tomu nedôverujem. Som vďačná, že sa niečo začalo diať a možno sa vďaka tomu bude v blízkej budúcnosti diať niečo ešte zmysluplnejšie týmto smerom, ale príde mi to ako s tým zakazovaním. Samo osebe to fungovať nebude.
Ako si myslíte, že bude vyzerať budúcnosť so sociálnymi sieťami?
Keby mi niekto položil túto otázku pred dvadsiatimi piatimi rokmi, neviem, či by som si to vedela predstaviť. Predpokladám, že stále budú vznikať nové, lebo to sa aj dnes deje stále. Trochu sa bojím, kam sa posunie virtuálna realita s imerzným online bytím, ktoré pôjde aj cez ostatné zmysly, nielen cez zrak a sluch, čo má svoje riziká.
Prečo je niekomu stále chladno?
Obávate sa, že sieťam a virtuálnemu svetu prepadneme?
V sci-fi seriáloch a knihách sa to už tematizuje a väčšinou to nikdy nedopadne dobre. Myslím si, že sú to dobré odhady, veľmi ľahko by sa mohlo stať stať, že sa to zvrtne. Bojím sa toho a dúfam, že to až tam neskončí. Zároveň som zachytila relatívne nový trend z USA, kde sa študenti a študentky prestížnych škôl vypínajú, lebo ich online svet rozptyľuje a oni sa potrebujú sústrediť na dosiahnutie svojich cieľov.
Títo vysokovzdelaní a väčšinou aj bohatí ľudia sa združujú inde, vytvorili si svoj elitný klub a na Facebooku zostávajú tí z nižšej spoločenskej vrstvy a s nižším vzdelaním. Takže som premýšľala aj nad tým, ako sa budú sociálne siete ďalej diverzifikovať.
Plynú z užívania sociálnych sietí aj nejaké pozitíva?
Nad tým som tiež rozmýšľala. A evidentne nie som jediná, lebo na mňa na Facebooku vyskakuje reklama, podľa ktorej sa máme miesto nezmyselného nekonečného skrolovania začať mikrovzdelávať. Miesto toho, aby ste si 10 minút skrolovali novinky, si máte napríklad čítať obsah uvedenej knihy, ktorá je veľmi dôležitá. Normálne by ste ju čítali tri dni, ale na Facebooku si prečítate obsah a môžete to aplikovať vo svojom živote. Napríklad, ako neprokrastinovať, niečo čo sa v princípe zíde každému. Samozrejme, to bola platená aplikácia.
Napadá mi mnoho zmysluplných vecí, ktoré by sa dali robiť, ale mimo sociálnych sietí. Poznám ľudí, čo sa naučili hrať na ukulele, čo sa naučili variť a po španielsky cez internet, ale nie cez sociálne siete. Hoci to varenie, to by hádam šlo. Poznám tínedžerov, ktorí sa naučili variť cez influencerov na Instagrame. S tou španielčinou je to už zložitejšie. Na to sú určené skôr platené aplikácie.
Ešte mi napadlo, že vďaka sieťam môžete udržiavať aspoň nejaký kontakt. Ak sledujete v širšom zmysle, nie followujete, ale máte prehľad, čo kde robia. Super je, keď potrebujete napríklad požičať podsedák do auta. Na Facebooku naraz oslovíte päťsto ľudí a vždy sa vám jeden z nich ozve. Alebo keď máte nečakane čas, chcete ísť na artový film a zháňate niekoho, kto sa k vám pridá. Ale kvôli tomu tú sieť nerobili a nie je to ani jej typické využitie.
No a tam pomaly s pozitívami končím. Možnože existujú benefity, ktoré mi teraz nenapadli, ale tá cena času je taká vysoká, že si to treba dobre zvážiť.
3 rady, ako využívať sociálne médiá s rozumom a nezblázniť sa z nich, od psychologičky Magdalény Petrjánošovej
Buďte všímaví
Teraz je moderná všímavosť. Princíp je v tom, že ak niečo robíte, ponoríte sa celí do toho. Tak si zrazu všimnete, že naraz pozeráte film a skrolujete siete. A vlastne poriadne nerobíte ani jedno. Všimnete si, ako ste sa cítili, keď ste išli na Facebook, či ste boli smutní a či vám to zlepšilo náladu.
Keď si to všetko do hĺbky uvedomíte – ako sa práve cítite a čo všetko na to vplýva –, môžete z toho vyvodiť závery. Je to omnoho funkčnejšie, než keď vám stále niečo pípa, že ste tam už tridsať minút. Ale to súvisí aj s vážením si času.
Vážte si svoj čas
Rozmyslite si, keď si tak večer sadnete s mobilom v ruke, koľko budete nízkoprahovo skrolovať. A ak sa rozhodnete, že ten čas obmedzíte, tak si ho aj naozaj sledujte, aby ste neboli ako také zvieratko, kam vás zavedú, tam pôjdete. Všímajte si, čo robíte, prečo to robíte, a vedome sa rozhodujte.
Dajte prednosť kontaktu naživo
Pri písaní si ľudia niekedy nerozumejú a emotikony myslí každý inak. Je to úplne iné, keď sedíte oproti druhému človeku a ten sa na vás usmeje. Dokážete rozoznať, či sa usmieva naozaj, alebo preto, lebo chce mať od vás pokoj. Komunikácia naživo je ľahšie pochopiteľná a upevňuje vzťahy, instantná online komunikácia je len jej náhrada. Ak to tak chápeme, že je dobrá v prípade nutnosti, je to v poriadku. Ak si ňou nahrádzate komunikáciu naživo, tak ste niekde zle odbočili…
Nenásytný mozog
Celý rozhovor si môžete vypočuť v podcaste Všeobecne o zdraví na Apple Podcasts, Spotify, YouTube a na www.vszp.sk. Tento rozhovor bol publikovaný so súhlasom Všeobecnej zdravotnej poisťovne.
Text: redakcia podľa podcastu Všeobecne o zdraví
Foto: Shutterstock, archív Magdalény Petrjánošovej