Running radí: Odpovede na otázky bežcov začiatočníkov #5
Vy sa pýtate, my odpovedáme. Prinášame odpovede na časté otázky začínajúcich bežcov.
V akom tempe by som mal behať?
Slová „rýchlo“ a „pomaly“ hneď a zaraz vyhoďte von oknom. Vyškrtnite ich zo svojho slovníka. Tempo nie je vec, na ktorú by sa mal začínajúci bežec sústrediť. Dôležitá je skôr pravidelnosť. Všetky „bežecké“ intervaly by ste mali absolvovať v „konverzačnom tempe“.
Mali by ste teda bežať tak rýchlo, aby ste popri behu dokázali bez problémov aj konverzovať. Ak vám robí problém odpovedať na otázku, spomaľte. Intervaly „chôdze“ slúžia na zotavenie, no zároveň tvoria dôležitú súčasť tréningu, preto kráčajte naozaj rezko.
Chápeme, je lákavé bežať rýchlejšie než v konverzačnom tempe, no skutočne vám to v úvode vašej bežeckej kariéry, teda aspoň prvých šesť týždňov, neodporúčame. Zbytočne by ste sa tým vystavili riziku zranenia.
Ďalšie dôležité rady pre skvalitnenie bežeckého tempa sa dočítate aj v tomto článku.
Je runner’s high, toľko ospevovaná eufória, mýtom?
Nechceme vám klamať – behanie je sprvu ťažké a vôbec nie príjemné. Čím viac a pravidelnejšie však behávate, tým je to jednoduchšie. Veľa ľudí sa vzdá skôr, než sa dostanú do bodu, keď si beh začnú užívať. A to je škoda.
Keď sa totiž z behu stane súčasť vašej pravidelnej rutiny, postupne sa premení na najlepšiu časť dňa. Zo začiatku si to ani nevšimnete, no jedného dňa si počas tréningu zrazu uvedomíte, že sa pri behu cítite lepšie než kedykoľvek predtým. A vtedy sa z neho stane závislosť. Nie vždy to ide ľahko, v skutočnosti vcelku často nie. Ale keď dáte behu šancu, zamilujete si ho.
Running radí: Odpovede na otázky bežcov začiatočníkov #4
Ako zistím, či som zranený alebo len ubolený?
Vždy, keď sa pustíte do novej fyzickej aktivity, môžete očakávať svalovú horúčku. To je celkom normálne a nie je to dôvod na obavy. A pamätajte, že takáto bolesť by vás nemala odradiť od toho, aby ste aj na druhý deň vstali a išli sa prebehnúť.
Ak totiž zostanete aktívni, vaše telo sa adaptuje a bolesť svalov to zmierni. Ak však cítite náhlu alebo ostrú bolesť kdekoľvek v tele, možno potrebujete pauzu. Je lepšie si oddýchnuť, aby sa z malej nepríjemnosti nevykľulo vážne zranenie, ktoré si vyžaduje dlhý čas na zotavenie. Ak bolesť napriek oddychu neustupuje, nehanbite sa vyhľadať lekársku pomoc.
Kedy potrebujem deň voľna k dobru?
Ak cítite, že na vás čosi lezie, oddychujte. Rovnako sa svet nezrúti, ak si nepôjdete zabehať, lebo vám do toho jednoducho príde život – rodina, priatelia, pracovné povinnosti a podobne. Občas sa jednoducho nájde niečo dôležitejšie ako bežecký tréning. Netreba sa pre to trápiť a úplne vzdávať.
Niekedy beh slúži ako dobrý odstraňovač stresu, keď je stresu však toľko, že vám myšlienka na beh spôsobuje ďalší, dajte prednosť vlastnej psychickej pohode.
Množstvo článkov zameraných na beh a na zlepšenie jeho kvality nájdete aj v magazíne Running. Predplaťte si ho hneď teraz.
Text: Running
Foto: Shutterstock