S ADHD sa dá žiť šťastný život, stačí na sebe pracovať

ADHD

Ako sa táto porucha prejavuje a aké riziko so sebou nesie? Prezradí psychológ Radovan Kyrinovič, ktorý ADHD zažíva denne na vlastnej koži. V podcaste Všeobecne o zdraví sa s ním rozprávala Petra Pupalová.

Ako sa diagnostikuje ADHD?

Dobrou praxou je kvalitný štruktúrovaný dlhý rozhovor o rôznych aspektoch a oblastiach, ktoré môžu byť postihnuté exekutívnou dysfunkciou. Je potrebné odlíšiť iné poruchy alebo ochorenia, ktoré by mohli mať obdobné prejavy. Ak ide o dieťa alebo dospievajúceho, tak je veľmi dobré porozprávať sa s ešte s jednou referenčnou osobou. Môže to byť rodič, starý rodič, súrodenec, niekto, kto pozná dieťa alebo dospievajúceho ako človeka.

Vlani vynaložila VŠZP na liečbu poistencov s ADHD viac ako milión eur. Ako vyzerá ich liečba?

Dôležité je, či už je tam nejaká iná pridružená porucha. Ak tam je napríklad zvýšená úzkosť alebo depresia, na tú sa zameriava prednostne, a ak je silná, lieči sa medikáciou. V ďalšom slede je veľmi dôležitá edukácia. Ja mám najradšej knihy Lasleya Barcleyho, ten mi pomohol najviac. Ak je ADHD silné natoľko, že výrazne znižuje kvalitu života, tak sú namieste stimulanty alebo nestimulanty.

Ako to vyzerá u vás na sedení?

Spôsob, akým pracujem s mojimi klientmi, či už dospelými, alebo adolescentnými, je mixom edukácie, koučingu, zdieľania skúseností, ako ja zaobchádzam s niektorými oblasťami. Niekedy to zahŕňa aj špecifické veci, ktoré bežný psychológ nerobí, napríklad pomáham klientovi analyzovať procesy v práci a nastavovať systém organizácie, ktorý je vytvorený pre nich s ich špecifikami ADHD. Nie je to síce psychoterapeutická práca, ale má terapeutický efekt, lebo ak máte prácu, ktorú milujete a úplne v nej zlyhávate, vaša psychická pohoda pôjde úplne do hája.

A keď si zrazu len v úvodzovkách založíte šanón, urobíte pripomienky, zrazu zistíte, že vám práca ide od ruky. To je praktická psychiatria – mať svoje dôležité veci v živote, mať zdravé a hlboké vzťahy, veľa slniečka, dobrej stravy, pohybu a mať dobrú prácu.

Je pravda, že cukor vedie k hyperaktivite a farbivá zhoršujú pozornosť? Dokáže zdravá strava ovplyvniť prejavy ADHD?

Myslím, že to potvrdzujú aj výskumy. Vraciame sa k tomu, že najlepšia je pestrá strava, výhodou sú vyššie dávky omega-3 mastných kyselín, ktoré môžu mať síce malý, ale aj tak efekt. Omega-3 kyselinami naozaj nič nepokazíte, ovplyvňujú celkovo bunkové zdravie alebo metabolizmus mozgu. Dôležité je udržiavať si príjem makroživín na dostatočnej úrovni. Mnohým ľuďom s ADHD funguje, ak si dajú raňajky, ktoré majú dostatok sacharidov aj proteínov.

Nie som expert, ale mne to naozaj funguje. Vrátil som sa k pestrej a pravidelnej strave s jediným obmedzením, že vôbec nejem spracované potraviny, a teda minimálne aj farbivá. Mojimi sladkosťami sú mrazené ovocie alebo med. Sem-tam si kúpim dobrý zákusok, síce trochu drahší, ale kvalitný, a potom si ho užijem. Takto som si odvykol od sladkostí. Rodičia by mali vedieť, že chuťové poháriky sú jedným z najviac prispôsobivých orgánov v tele. Netrvá dlho, kým si telo od nich odvykne.

ADHD
S ADHD sa dá žiť veľmi pekný a kvalitný život. Foto: Shutterstock.

Ale cukry netreba úplne vysadiť?

Kedysi sa hovorilo, že sladké spôsobuje ADHD, ale pre správne fungovanie mozgu je cukor dokonca potrebný. Nehovorím, že spracovaný a vo veľkých množstvách. Niekedy, keď mám veľa sedavej práce, tak si namiešam sladký drink, ktorý pozostáva z vody, glukózy, a do toho si dám citrón a to cuckám cez slamku. Pomáha to. Pokojne si kúpte hroznový cukor, ktorý ide priamo ako energia do mozgu. Ale všetko s mierou.

Pomáha aj arómoterapia?

Ľudia s ADHD bývajú hypersenzitívni, preto si dávam pozor aj na to, z akého materiálu je to, čo si obliekam. Keď som v príjemnom oblečení – už nenosím žiadne skiny džínsy a oblečenie, čo hryzie –, hyperaktivitu to utlmí. Nelieči to ADHD, ale keď mozog zbytočne neruší svrbenie, ťahanie a zvieravý pocit, má väčší pokoj. A to isté platí o pachoch a so svetlom. Vône pomáhajú mozgu vytvoriť si kontext. Len čo môj mozog zacíti kadidlo, je niekde inde, ako keď zacíti, že smrdí kôš, ktorý som zabudol vyniesť, to môj mozog vytáča. Takže opäť, nelieči to ADHD, ale u niektorých ľudí to môže viesť k upokojeniu.

Čo by ste chceli odkázať ľuďom s poruchou pozornosti?

S ADHD sa dá žiť veľmi pekný a kvalitný život. Naozaj šťastný život. Ale netreba mlčať, preto podporujem ľudí, aby kládli otázky, či už lekárom, alebo psychológom dovtedy, kým toho nebudú mať už plné zuby a nezačnú sa dobrovoľne vzdelávať o ADHD. Pýtajte sa, hľadajte odpovede, nádej existuje.

Celý rozhovor si môžete vypočuť v podcaste Všeobecne o zdraví na Apple Podcasts, Spotify, YouTube a na www.vszp.sk. Tento rozhovor bol publikovaný so súhlasom Všeobecnej zdravotnej poisťovne.

Kto je Radovan Kyrinovič?
Psychológ, ktorý sa venuje individuálnym konzultáciám v súvislosti s ADHD.


Text: Spracovala Alexandra Kárperová
Foto: isifa/ shutterstock.sk

3/3
Zavrieť reklamu