S úsmevom na veky večné. Treba byť naozaj vždy pozitívne naladený?
Šťastný život je pre mnohých len fikcia zo sladkých románov, ktorá nemá s realitou veľa spoločného. Veda však prináša prekvapivé zistenia – šťastie je pre každého a je naozaj skutočné. Potrebujete len vymeniť obohranú platňu a skúsiť inú pesničku.
Zvykli sme si na život s americkým úsmevom, takže na otázku známeho „Ako sa máš?“ pravdepodobne odpovieme: „Ááále, dobre.“ Plníme tak akýsi dobový úzus, pretože veľmi dobre vieme, že iná odpoveď sa od nás ani neočakáva.
Poďme sa však do toho trochu zavŕtať. Položíme vám otázku, či ste šťastní, nechceme počuť žiadne frázy. Ruku na srdce, načrite hlboko do svojho vnútra a odpovedzte si sami pre seba.
Podľa posledných štatistík na túto otázku kladne odpovedá len 33 percent opýtaných. Ak medzi nich patríte, blahoželáme. Ak nie, nechcete s tým niečo spraviť?
Je pomerne ironické, že percento šťastných ľudí je také nízke, zvlášť keď si uvedomíme, ako je naša kultúra posadnutá emóciami.
Takmer 550 miliónov instagramových príspevkov nesie hashtag happy a viac ako 281 000 príspevkov ukazuje svetu #TrueHappiness.
Predaj kníh sebarozvoja zaznamenal medzi rokmi 2017 a 2018 až 14 percentný nárast, zatiaľ čo ostatné žánre sa prepadávali nadol.
Existujú názory, že práve táto fixácia na pozitivizmus nás v skutočnosti odvádza od nášho cieľa. Myslíme si totiž, že by sme nikdy nemali byť smutní. Problém však tkvie v tom, že keď si nespravíme priestor pre bolesť, bude nám to brániť v tom, aby sme boli šťastní.
A keď budeme predpokladať, že šťastie je stav, v ktorom môžeme zotrvávať permanentne, sami sa odsúdime k tomu, že budeme sklamaní pri čomkoľvek, čo bude na kratšie ako „permanentne“.
Obzvlášť keď svoj život porovnávame s profilmi na sociálnych sieťach, ktoré zriedkakedy zobrazujú tie tienistejšie stránky života.
Otázka dňa teda znie: ako naozaj vyzerá šťastie a ako ho môžete získať pre seba viac a častejšie? Potešíme vás. Nie je to až tak náročné, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať, a čo je ešte dôležitejšie – máte k dispozícii všetko, čo k tomu potrebujete. Pripravení?
Svojpomocný recept na dlhovekosť
Utrácajte šťastne
Predstavte si, že váš obľúbený obchod vyhlási súťaž a práve na vás sa usmeje šťastie a do peňaženky vám prikvitne 500 eur. Čo s nimi spravíte?
Ak budete ako väčšina ľudí, kúpite si niečo materiálne. Napríklad vytúžené značkové lodičky. Cítite zradu? Je tam. Bohužiaľ, lesklé nové veci prinášajú len krátkodobú eufóriu. Aby vaše potešenie trvalo dlhodobo, skúste si kúpiť nasledovné:
Čas
Chcete si svoje peniaze užiť? Pozrite sa na to z iného uhlu a zaplaťte niekomu, aby za vás spravil niečo, čo neznášate, ale spraviť sa to musí.
Nie je to tak nelogické. Vezmite si čas a peniaze. Sú to dve veci, o ktorých vám väčšina ľudí bude tvrdiť, že ich má zúfalý nedostatok. Tak čo keby ste spravili menší výmenný obchod?
Zaplaťte 10 eur susedovmu synovi za to, že vám pokosí trávnik. Vy tak získate cennú hodinu, ktorú môžete využiť na kávičku s kamarátkou alebo na čítanie knihy. Prečo vám to nenapadlo skôr? Pretože spoločnosť nás vychovala k tomu, že pod šťastím si predstavujeme nadobúdanie vecí. Väčšinou nám nenapadne, že k šťastiu sa môžeme dopracovať vytesnením vecí z nášho života.
Top tip
Po najbližšej výplate si namiesto nového outfitu objednajte hodinového manžela, aby vám dal dokopy tie poličky, ktoré ste si kúpili pred dvoma mesiacmi alebo si objednajte opatrovateľku detí, aby ste si s partnerom mohli zájsť do kina.
Skúsenosti
Práca a biznis sa stali v našej kultúre záležitosťou statusu. Pracujeme tak tvrdo, ako dokážeme a tak dlho, ako dokážeme. Počítame s tým, že potom, v nejakom neurčitom (stále vzrastajúcom) veku, pôjdeme do dôchodku, budeme relaxovať a cestovať alebo sa budeme venovať záľubám, na ktoré teraz nemáme čas.
Peniaze si predstavujeme ako niečo limitované a čas ako nekonečno, pritom opak je pravdou. Nechceme znieť nijak zvlášť ponuro, ale nie je na škodu si uvedomiť to klasické „nevieme ani dňa, ani hodiny.“
Top tip
Nevyčítajte si, že sa vám ťažko žije tu a teraz. Vyzerá to, že náš mozog je továrensky prednastavený k tomu, aby bol zameraný na budúcnosť. Určite si svoju budúcnosť plánujte aj naďalej, pokojne snívajte a predstavujte si všetko to, čo vás ešte len čaká, pokiaľ však ten mesačný výlet do Paríža ani tento rok nezvládnete zrealizovať, zájdite si aspoň do dobrej francúzskej reštaurácie.
Myslite na druhých
Na to, aby ste získavali šťastie, stačí, ak ho začnete rozdávať. Výskumy tvrdia, že keď dáte niekomu druhému peniaze, prinesie vám to najväčšiu radosť.
Premýšľajte šťastne
Nemali by sme pred tým zatvárať oči: naše šťastie je vo veľkej miere na nás a na tom, ako sa sami postavíme k svojmu životu. Zmena myslenia nie je jednoduchá, tieto dva zvyky by nám však mali pomôcť dostať sa k želaným výsledkom rýchlejšie:
Buďte vďačný v každom okamihu
Človek si zväčša myslí, že keď dosiahne určitý stupeň (finančný, kreatívny, romantický), bude šťastnejší. Problém je v tom, že naše hranice sa menia, alebo lepšie povedané posúvajú.
Túžite po povýšení v práci? Keď ho dosiahnete, hneď začnete túžiť po ďalšom. Zasnúbite sa a už vo vašej hlave drieme myšlienka, ako dosiahnuť svadobnú fotku, ktorou zabodujete na sociálnych sieťach a budú vám závidieť nielen všetci známi, ale aj neznámi.
Naše myslenie je obrátené. V živote to funguje tak, že šťastie plodí úspech, nie naopak. Začnite na tom pracovať tak, že budete vďační. Každý večer si napíšte, za čo ste v živote vďační.
11 spôsobov, ako kultivovať zdravé emócie
Zmeňte svoj postoj
Hľadáte šťastie, ktoré bude pri vás stáť 24 hodín denne, 7 dní v týždni? Odsudzujete sa k sklamaniu.
Nepríjemné pocity sú súčasťou nášho života a keď si to uvedomíte, prenesiete sa cez ne rýchlejšie.
Zároveň si vybudujete realistickejší a dosiahnuteľnejší obraz šťastia. Neznamená to, že máte byť pozitívni za každú cenu. Recept k šťastnému životu je v nachádzaní času na vykonávanie vecí, ktoré majú zmysel.
Väčšina z nás vie, ktoré aktivity v našom živote spadajú do tejto kategórie. Výzva spočíva v tom nájsť si na ne čas, vykonávať ich aj vtedy, keď sa nám nechce a neustále hľadať nové a nové aktivity, ktoré nám budú prinášať pocit naplnenia a zmyslu.
Žite šťastne
Pamätáte si, keď sme všetci húfne utekali na zumbu? Na každú lekciu sme sa tešili pomaly ako na Vianoce a päť lekcií týždenne sa nám zdalo málo. A potom to začalo opadať.
Nemusíte cítiť žiadne výčitky. Je úplne normálne, že časom nás aktivita prestane baviť a začne nudiť. Prečo? Pretože sa neustále meníme. Preto po nejakom čase potrebujeme iné aktivity, ktoré nám budú prinášať potešenie. Ako teda eliminovať stagnáciu?
Drobné radosti v živote ako napríklad čítanie knihy alebo vyskúšanie nového tréningového plánu prinášajú oveľa väčšie potešenie ako drahé materiálne veci.
1. Nebojte sa zmeny
Človek sa dokáže rýchlo adaptovať na stereotyp. Aby vás vaša zažitá aktivita začala znovu viac brať, obmeňte ju a vneste do nej nejaký nový aspekt.
Milujete pečenie? Čo keby ste namiesto tradičného koláča vyskúšali niečo z vegánskej kuchyne a rozšírili si svoje obzory? Alebo môžete skúsiť vytiahnuť svoju obľúbenú aktivitu na vyššiu úroveň. Už ste absolvovali niekoľko pretekov na 5 kilometrov? Najvyšší čas pustiť sa do prípravy na dlho plánovanú 10-kilometrovú trať, čo vy na to?
2. Prekvapenie je korenie života
Kedy inokedy zmeniť svoje plány ako na poslednú chvíľu? Spontánnosť je jedným z najefektívnejších nástrojov, ktoré nám môžu pomôcť k úsmevu na tvári a blahu na duši.
Aby sme sa nechápali zle, nemyslíme tým, že máte všetky svoje plány vyhodiť z okna a svojou nezodpovednosťou nabúrať program druhým. Ale všetci zažívame situácie, ktoré sa dajú riešiť spontánne a človeku dokážu skvelo zdvihnúť náladu.
Máte s partnerom (znova) vyhliadku pokojného večera doma pred telkou? A čo tak vyraziť na nejaký drink a trochu sa zabaviť? Nie ste veľmi barové typy? Tak skúsme inak – kedy ste naposledy boli na bowlingu?
3. Užívajte si tu a teraz
Keď beriete niečo ako samozrejmosť, je veľmi pravdepodobné, že to rýchlo vyprchá bez toho, aby to na vás zanechalo akúkoľvek stopu. Ako sa tomu vyhnúť?
Užívajte si prítomnosť, to povestné tu a teraz. Keď ste na prechádzke so svojím chlpáčom, uvedomte si, čo pre vás vo vašom živote znamená.
Znie to ako domáca úloha pre dospelých? Nebuďte znechutení. Keď svoje šťastie budeme vnímať skôr ako cieľ, ktorý si vyžaduje úsilie a starostlivosť, dávame mu význam, čo nám v konečnom dôsledku prináša oveľa väčšiu radosť.
Keď zdravý životný štýl zájde priďaleko. Ste posadnutí zdravou stravou a cvičením?
Nič z toho, čo sme spomínali vyššie, si nevyžaduje spoločnosť, je však pravda, že ak sa vám podarí do svojich snáh zapojiť nejakého kamaráta/kamarátov vždy keď to bude možné, máte šancu dosiahnuť ešte lepšie výsledky.
Sociálne väzby sú jedným z najčastejšie citovaných komponentov šťastného života, pretože všetci túžime po vzťahoch, ktoré nás budú napĺňať. Neznamená to však, že musíte byť neustále obklopení kamarátmi – svoje spravia aj nezáväzné kontakty s cudzími ľuďmi.
Chodíte do práce autom? Nezaškodí ho z času na čas vymeniť za dopravný prostriedok verejnej dopravy. Len si nezabudnite v ušiach slúchadlá, aby ste mohli so spolucestujúcimi prehodiť pár spoločensky nezáväzných a nezávadných viet.
Text: Paulína Nováková
Foto: Isifa/Shutterstock