Skryté nebezpečenstvo zdravých potravín. Lekár odhalil v zdravej strave rastlinný paradox.
Čo keby ste zistili, že potraviny, ktoré ste doteraz považovali za zdravé, také vôbec nie sú? Pozor, musíme vás upozorniť, že tento článok vám môže zmeniť pohľad na svet!
Máte nadváhu alebo podlomené zdravie? Potom ste už isto počuli, že za to môže vaše stravovanie, životné prostredie alebo nedostatok pohybu.
Nie že by to nebola pravda, ale čo ak sa necítite dobre vo svojej koži aj pre čosi iné? Držíte diéty a cvičíte, ale vydrží vám to len niekoľko týždňov alebo mesiacov a potom sa opäť všetko zvrtne a ste zasa na začiatku? Žiadne z týchto riešení neprináša trvalo udržateľné zmeny? Aj napriek tomu, že sa snažíte stravovať zdravo, ste unavení, bez energie, trpíte nadváhou alebo máte dokonca problémy so zdravím?
Špičkový americký kardiochirurg prišiel na to, že za to môže „rastlinný paradox“.
Pripravení na pravdu?
V skratke by sa dalo povedať, že mnohé druhy zeleniny a ovocia, ktoré považujeme za zdravé, nám v skutočnosti škodia a sú príčinou chorôb a nadváhy. Obsahujú rastlinné bielkoviny nazývané lektíny, ktoré stoja za celým spektrom chorôb od áft a artritídy cez depresiu a migrénu až po vysoký krvný tlak alebo leukémiu.
Nie, nejde o ďalšiu novinku typu „americkí vedci zistili“. Autor tohto priekopníckeho zistenia, o ktorom píše v knihe Skryté nebezpečenstvo zdravých potravín, je americký lekár Steven R. Gundry. Šestnásť rokov pôsobil ako chirurg, venoval sa pediatrickej kardiochirurgii (špecializoval sa na transplantácie srdca dvojčiat) a hrudnej chirurgii.
Vtedy si uvedomil, že vývoj ochorenia srdca možno zvrátiť aj inak než operáciou – úpravou jedálneho lístka.
V Kalifornii založil Medzinárodný inštitút srdca a pľúc, ktorého súčasťou je aj Centrum restoratívnej medicíny. Liečil desiatky tisíc pacientov, ktorí trpeli nielen kardiovaskulárnymi ochoreniami, ale aj rakovinou, autoimunitnými ochoreniami, cukrovkou a obezitou.
Gundry vytvoril výživový program s názvom Plant Paradox (rastlinný paradox) a na svojich pacientoch si overil napríklad aj to, že čím viac morských plodov a žĺtkov jedli, tým mali nižší cholesterol.
Čím viac ovocia a zeleniny so semienkami, ako uhorky a cukina, vylúčil z jedálneho lístka, tým boli zdravší a lepšie zhadzovali kilá.
Mimochodom, vedeli ste, že zelenina so semienkami je z botanického hľadiska ovocie? Paradajky, uhorky, tekvice, dokonca aj fazuľové struky!
Ak chcete jesť fazuľu, potom len uvarenú v tlakovom hrnci!
Celý Gundryho revolučný stravovací plán nájdete v knihe Skryté nebezpečenstvo zdravých potravín, ale ak budete chcieť prejsť na skutočne zdravé stravovanie, „budete musieť zabudnúť na všetko, čo ste doteraz považovali za pravdu,“ píše v knihe. Ste pripravení?
Chcete stravou predísť vzniku srdcových ochorení? Mali by ste do jedálnička zaradiť aj tieto potraviny
Dostanú vás nenápadne a pomaly
Ale ako je možné, že nám môže „zdravé“ ovocie a zelenina škodiť? Kardiochirurg to vysvetľuje tým, že medzi živočíchmi a rastlinami zúri vojna.
Rastliny sa bránia pred tým, aby sme ich jedli. Niektoré druhy ovocia a zeleniny, ktoré sú pre nás zdrojom výživy alebo ich konzumujeme v nevhodnom čase, zároveň obsahujú látky, ktoré môžu byť škodlivé.
„Rastliny sú skvelí chemici a alchymisti a dokážu znížiť vlastnú stráviteľnosť, aby si ochránili semená a zvýšili šance na zachovanie svojho druhu. Ani my nie sme voči ich dlhodobej konzumácii imúnni, hoci pozvoľné zmeny sú veľmi nenápadné. „Všetky ťažkosti, ktoré vás tak zásadne ovplyvnili, pramenia z maličkostí,“ píše vo svojom bestselleri doktor. „A s najväčšou pravdepodobnosťou si zhoršovanie situácie navonok vôbec neuvedomíte.“
Ako sa lektíny dostanú do nášho tela? Predstavte si, že to, čo považujete za svoje „JA“, sú aj bilióny mikróbov, ktoré vo vás žijú. „Až 90 % buniek, z ktorých sa skladá ľudské telo, nie je v skutočnosti ľudských. Myslíte si, že máte absolútnu kontrolu nad svojimi rozhodnutiami? Potom vás asi prekvapí, že nad vami majú moc maličké organizmy,“ tvrdí kardiológ.
Mikróby komunikujú s mozgom a ostatnými časťami tela, čím ovplyvňujú hormonálnu rovnováhu, chuť do jedla alebo výber obľúbených jedál. To ony rozhodujú, či budeme tuční alebo chudí.
Ak sú priateľské mikróby spokojné, vyrábajú hormóny šťastia. Ak sa do tela dostanú škodlivé mikróby, aj tie komunikujú s naším mozgom, ale je im úplne jedno, či z toho bude mať úžitok aj naše telo.
„Vyvolávajú chuť na potraviny, ktoré potrebujú len pre seba – na cukry, tuky, jedlá z rýchlo občerstvenia,“ zamýšľa sa doktor Gundry.
Naše črevo poskytuje mikróbom „strechu nad hlavou“ a potravu a ony nám na revanš poskytujú svoje služby – strážia náš imunitný systém a štiepia a trávia steny rastlinných buniek, získavajú z nich energiu a vo forme tukov nám ju odovzdávajú. Od zvyšku tela ich oddeľuje len sliznica čreva.
Lektíny narúšajú črevnú stenu a škodlivé mikróby sa môžu dostať ďalej do tela, kde spôsobia chaos. „Imunitný systém to vníma ako útok a prikáže telu, aby si ukladalo tuk a vytvorilo zásoby na zlé časy. Lektíny súčasne spôsobia, že telo nemôže vstrebávať vitamíny a živiny,“ tvrdí doktor.
Lokálne a sezónne
Keď sa ovocie dováža, odtrhne sa ešte zelené a vystaví sa etylénoxidu, ktorý zmení jeho farbu. Vyzerá ako zrelé, ale stále má vysoký obsah škodlivého lektínu, pretože ochranná schránka semena nie je ešte dostatočne zrelá.
Zabudnite na náhradné sladidlá
Telo nedokáže rozoznať, z akého zdroja pochádza sladkosť. Keď do krvného obehu nedorazia kalórie z pravého cukru, cíti sa oklamané a vyvolá ešte väčšiu chuť na sladké. Náhradné sladidlá teda nepomáhajú pri chudnutí, ale naopak, spôsobujú ešte väčšie priberanie.
Ovocie? Nie, ďakujem
K ovociu sme sa kedysi dostali len v lete. Jeho sladká chuť telu signalizovala, že je čas ukladať tuk na zimu. Celoročná dostupnosť ovocia je jednou z najvýznamnejších príčin súčasnej krízy obezity.
Začnite večer čítať
V súčasnosti sme takmer nepretržite vystavení modrému svetlu, ktoré potláča tvorbu melatonínu (spánkového hormónu) a zvyšuje produkciu grelínu (hormónu hladu) a kortizolu (hormónu bdenia). Vypnite mobil aj televízor aspoň večer, nebudete priberať.
Užší pás? Takto ho získate navždy!
Svetlo na konci tunela
Plán Plant Paradox je zostavený z mnohých druhov zeleniny, obmedzuje množstvá vysokokvalitných zdrojov bielkovín a niektoré ovocie, orechy rastúce na stromoch a niektoré mliečne výrobky a oleje.
Z jedálneho lístka vypúšťa aj obilniny, strukoviny a niektorú zeleninu, ako rajčiny a papriku, a tiež rafinované oleje.
Dobrá správa je, že nemusíte rátať kalórie a pravdepodobne budete podľa Plant Paradox jesť oveľa viac ako doteraz, lebo budete kŕmiť aj bilióny mikróbov, ktoré s vami žijú vo vnútri tela.
Plán nájdete v knihe Skryté nebezpečenstvo zdravých potravín. Začína sa trojdennou očistou, ktorá by mala napraviť poškodenie čriev a črevnému mikrobiómu začať dodávať správne potraviny.
V druhej fáze začnete zhadzovať kilogramy aj centimetre v oblasti pása. Trvá dva týždne a počas nej sa zbavíte všetkých zdrojov lektínov.
V tretej fáze obmedzíte živočíšne bielkoviny a občas budete držať pôst. Cieľom doktora Gundryho je stabilizovať zdravotný stav a navyše objaviť kľúč k dlhovekosti. A musíme povedať, že to je naozaj celkom dobrý plán…
Cesta hrdinov SNP je výzva, akých je na Slovenku len málo. Poznáš 15 zaujímavostí tejto trasy?
Text: Redakcia
Foto: Shutterstock