Sprievodca svetom vyššieho sebavedomia

8. februára 2023
Sebavedomie. Foto: Shutterstock

Väčšina z nás si praje byť sebavedomejšia a spokojnejšia sama so sebou. Často ani nevieme prečo, len cítime akýsi druh neistoty, ktorý nás utvrdzuje v tom, že vyššie sebavedomie nás z toho vytrhne.

Keď sa začnete nad tým viac zamýšľať, asi by ste vedeli vymenovať nejaké benefity vyššieho sebavedomia, často však bývajú vágne v zmysle: väčší úspech v spoločnosti, lepšie platená pracovná pozícia, kvalitnejšie výsledky v športe.

Na začiatok je dobré, keď si sami v sebe preberiete, prečo chcete mať vyššie sebavedomie, čo konkrétne od toho očakávate, a či je to reálne. Zároveň je dobré si uvedomiť, že bez práce to nepôjde – pilulky na sebavedomie ešte stále nezaplnili police supermarketov, takže na to budete musieť ísť po starom – prácou. Bude si to vyžadovať vašu aktivitu, energiu aj zanietenie. Bude si to vyžadovať vás.

V tomto bode je dobré pripomenúť si, že je to váš život a hoci máte určité povinnosti, nikto ho za vás neodžije ani zaň nikto iný nikdy nebude zodpovedný.

Ste teda pripravení vziať iniciatívu do vlastných rúk a vykročiť smerom k spokojnejšiemu životu so sebou samým? Začítajte sa do tipov, ktoré vám pomôžu k vášmu cieľu.

1. Sebaúcta z kuchyne

Áno, áno, my vieme. Moderná doba je rýchla a prototyp dnešnej ženy s nadšením privíta každú príležitosť, ktorá čo najviac skráti čas strávený v kuchyni. Pri tom všetkom, čo cez deň potrebujeme a chceme stihnúť, je varenie často aktivita odsunutá na vedľajšiu koľaj. A keď máme variť sami sebe? Ej, horkýže! Radšej ten čas venujeme niečomu inému.

Ale vedeli ste, že keď si navaríte, naservírujete (tak ako vzácnej návšteve) a s chuťou zjete svoje dielo, vyjadrujete sami sebe úctu a rešpekt? Aj keď si to možno neuvedomujete, akoby vaše podvedomie vravelo: „Áno, som sama pre seba dôležitá.“

Prípravou jedla vyjadrujete sami sebe úctu a rešpekt. Foto: Shutterstock
Prípravou jedla vyjadrujete sami sebe úctu a rešpekt. Foto: Shutterstock.

Jednoducho, keď sa budete sami k sebe chovať tak, ako sa chováte k tým, ktorých si vážite a máte radi, aj vaše sebavedomie a sebaúcta sa na tom krásne zvezie.

2. Dýchajte ľahšie

Vedeli ste, že hoci dýchanie má pod palcom autonómny nervový systém, je to jediná funkcia, ktorú máme úplne pod kontrolou? Pomalé bránicové dýchanie stimuluje blúdivý nerv, ktorý je hnacím motorom parasympatického nervového systému (oddychuj a tráv).

Nechcete strácať čas počítaním nádychov a výdychov? Parasympatický nervový systém môžete stimulovať aj tým, že vaše výdychy budú dlhšie ako nádychy. Ak si uvedomíte vnútorné signály vášho tela (áno, dýchanie, ale taktiež tlkot srdca a pocity hladu), pomôže vám to aj k lepšiemu vnímaniu seba samých.

3. Dostaňte pod kontrolu svoje účty

Málokto si riadi obsah toho, čo cez účty na sociálnych sieťach prijíma. Vo všeobecnosti štúdie potvrdzujú ich negatívny vplyv na náš život, nie je to však jednohlasné. Už sa totiž objavili aj také správy, ktoré potvrdili pozitívny vplyv sociálnych sietí.

Aký pocit získate po pár minútach na vašich sociálnych sieťach? Foto: Shutterstock
Aký pocit získate po pár minútach na vašich sociálnych sieťach? Foto: Shutterstock.

Nárast sebavedomia bol zistený u študentov, ktorí sedeli pred vlastným facebookovým profilom. Odôvodňuje sa to tým, že vtedy vnímali sami seba tak, ako chceli, aby ich videli druhí.

Často zabúdame, akú veľkú moc máme nad tým, čo konzumujeme. Keď o chvíľu vezmete do ruky telefón a automaticky si začnete prechádzať najnovšie príspevky ľudí, ktorých sledujete, snažte sa vnímať, aký majú na vás vplyv. Cítite sa povzbudení? Motivovaní? Potešení? Alebo skôr demotivovaní, závistliví, frustrovaní?

Poctivo preskúmajte svoje pocity a tých, ktorých príspevky vo vás vzbudzujú negatívne emócie, prestaňte sledovať. Vymažte ich, zablokujte alebo nahraďte inšpiratívnymi ľuďmi a profilmi. Sociálne siete by mali byť pozitívne miesto, kde sa stretávate s tými, ktorých máte radi a ktorí váš život obohacujú.

1/3
Zavrieť reklamu