Viete, ako si udržať dobrý zrak čo najdlhšie?

1. marca 2022

Oči sú orgán ako každý iný. Tiež starnú a tiež môžu ochorieť. Vek, ale aj množstvo ďalších faktorov je dôvodom, prečo sa nám zrak postupne zhoršuje. Niektoré očné chyby sú prirodzené a nedokážeme sa im vyhnúť ani ukážkovým životným štýlom, riziko vzniku iných dokážeme výrazne znížiť.

Viaceré očné chyby sú dedičné a tak ich vznik ovplyvniť nedokážeme. Trápia nás už od útleho veku alebo sa prejavia neskôr. Ďalšie vzniknú v neskoršom veku dôsledkom prirodzeného starnutia organizmu, ako napríklad presbyopia či šedý zákal a taktiež sa im neubránime, alebo ak, tak len minimálne. Existujú však aj očné ochorenia, ktorým vieme pomôcť. V pozitívnom aj negatívnom význame.

Žijeme v dobe počítačov. Trpia tým (aj) oči

Paradoxne, dnes už televízory škodia očiam podstatne menej ako kedysi. Jednak pred TV trávime menej času, zároveň televízory disponujú kvalitnejšími obrazovkami a vyžarujú menej nebezpečného svetla. Žijeme však v digitálnej dobe a mnohohodinová práca s počítačom a mobilným telefónom je úplne prirodzená a pri mnohých povolaniach nevyhnutná.

Málokto si uvedomuje, že neustálym zaostrovaním na displej – t.j. na veľmi krátke vzdialenosti, automaticky utlmujeme schopnosť očí zaostrovať do diaľky. Preto sa stále častejšie stretávame s pojmom „získaná krátkozrakosť.“ Je to zlé videnie, ktoré sme si rokmi spôsobili v podstate sami. Logickou otázkou však je, ako proti tomu bojovať.

Tým, že často pozeráme iba do blízka, si utlmujeme schopnosť vidieť do diaľky. Foto: Shutterstock

Výrazne dokážete eliminovať riziko vzniku krátkozrakosti, ak budete zaostrovanie do blízka vyvažovať zaostrovaním do diaľky. Naučte sa robiť si krátke prestávky v práci. Na chvíľku odíďte aspoň raz za 20 – 30 minút od monitora a pozerajte sa do diaľky von oknom. Snažte sa zaostrovať na objekty vo vzdialenosti aspoň 20 metrov. Takouto malou prestávkou pomôžete nielen vašim očiam, ale aj chrbtici. 

Očiam môžete pomôcť aj tzv. očnou gymnastikou. Ide v nej o to, čo aj pri akomkoľvek inom cvičení – získať kondíciu a uvoľniť svaly. Očné svaly sa vďaka cvičeniu stávajú pružnejšími, čo umožňuje voľný pohyb očí. Prirodzenými očnými cvikmi sú pomalé pohyby očí z hora dole a naopak, z jednej strany na druhú a tiež krúženie očami a pohybovanie očami v tvare ležatej osmičky. Výhodou týchto cvikov je, že je možné ich vykonávať hocikde a hocikedy.

Zdravé prostredie doma aj v práci

Ďalším významným faktorom vplývajúcim na zrak je prostredie, v ktorom trávime čas. Príliš suchý vzduch, dym z cigariet, prievan aj klimatizácia vysušujú naše oči.

Veľmi dôležité je tiež osvetlenie. Na správnej intenzite svetla si dajte záležať aj pri zariaďovaní detskej izby. Pri učení sa, čítaní, písaní, ale aj pri bežnom hraní sa je dôležité, aby mali deti dostatok svetla.

Ideálne je samozrejme prirodzené svetlo, ale najmä v zimnom období, kedy sa stmieva veľmi skoro, sa bez umelého osvetlenia nezaobídeme.

Pohyb, vitamíny aj kartenoidy

To, že pohyb, šport a pobyt v prírode majú pozitívne účinky na fyzické aj psychické zdravie nášho organizmu snáď ani netreba spomínať. V kombinácii s kvalitnou vyváženou stravou, bez drog, fajčenia či nadmerného požívania alkoholu pozitívne vplývajú aj na oči a zrak.

Z potravín do svojho jedálnička zaraďujte potraviny bohaté na betakarotén, omega-3 mastné kyseliny, vitamíny či antioxidanty. Obzvlášť dôležitý je vitamín A, ktorý pomáha chrániť pred šeroslepotou a poškodením očnej sietnice. Získať je ho možné len z potravín živočíšneho pôvodu – z pečene, mlieka či rýb. Vitamín A sa zároveň dokáže meniť aj z betakaroténu, ktorý sa nachádza v ovocí a zelenine – v mrkve, petržlene, listovej zelenine, brokolici, paradajkách, cvikli, čerešniach či mangu.

Na zrakovú ostrosť, ale aj v boji proti vzniku šedého zákalu či vekom podmienenej makulárnej degenerácii pomáhajú kartenoidy luteín a zeaxantín. Luteín sa nachádza v dostatočnom množstve v bežne dostupnom ovocí a zelenine. Ideálna je konzumácia zelených potravín ako listový šalát, uhorka, brokolica, špenát, cuketa, kivi, kel a žltých či oranžových potravín ako kukurica, tekvica, pomaranč, papája či mango. Náročnejšie je získať zeaxantín, ktorý sa vyskytuje v bežných druhoch ovocia a zeleniny len minimálne. Asi najväčším zdrojom je goji, plodina obľúbená najmä v čínskej medicíne.

Vitamín A sa nachádza v mrkve, tekvici aj batátoch. Foto: Shutterstock
Vitamín A dokáže telo získať z mrkvy, tekvice či batátov. Foto: Shutterstock

Konzumáciou ovocia a zeleniny zároveň dodávame telu aj množstvo iných vitamínov. Pre oči je dôležitý tiež vitamín C, ale napríklad aj a E, ktorý má schopnosť eliminovať voľné radikály spôsobujúce poškodenie očných buniek. Céčko je bohato zastúpené v citrusoch, ale aj šípkach, čiernych ríbezliach, jahodách či v kivi, Éčko v batatoch, arašidoch, mandliach, slnečnicových jadierkach, lieskových orechoch, čučoriedkach, špenáte či listovej zelenine.

Korekčné pomôcky pre bezproblémový zrak

Ak trpíte niektorou z refrakčných chýb – ďalekozrakosťou, krátkozrakosťou, astigmatizmom, ale napríklad aj presbyopiou, noste korekčné pomôcky, ako vám ich predpísal očný lekár. Ak ich budete vynechávať, zrak sa vám bude aj naďalej zhoršovať. Neustálou snahou o zaostrenie zároveň zaťažujete aj váš mozog, čo môže byť príčinou únavy, bolestí hlavy, očí a podobne.

Neobávajte sa operácie očí

Na záver sme sa rozhodli vás trochu posmeliť. A vyvrátiť niekoľko mýtov, ktoré platili možno pred dvadsiatimi rokmi, ale určite nie dnes.

Faktom je, že jediným spôsobom, ako získať späť kvalitný zrak bez potreby nosenia dioptrických okuliarov či kontaktných šošoviek, je laserová operácia očí. Súčasné moderné metódy sú bezbolestné, s rýchlym nástupom ostrého videnia, s minimálnymi pooperačnými komplikáciami a umožňujú rýchly návrat do práce či k bežným aktivitám.

Zdá sa, že jediným spôsobom, ako si navrátiť dobrý zrak, je bezbolestná laserová operácia očí. Foto: Shutterstock

Napríklad po operácii metódou ReLEx SMILE 3D, ktorou operujú v očnej klinike iClinic, sa pacienti do práce vracajú spravidla už na ďalší deň po zákroku. Pri moderných očných operáciách sa využívajú špičkové, presné a k očiam maximálne jemné, femtosekundové lasery. Tie nahrádzajú excimerové lasery, ktoré pálili rohovku a tiež ostré operačné nástroje.

Ak sa rozhodnete pre laserovú operáciu očí, zistíte, o koľko krajší a jednoduchší je život s ostrým zrakom bez potreby okuliarov. V očnej klinike iClinic sú teraz vybrané operácie v limitovanje akcii za polovičnú cenu. Viac na iclinic.sk.

1/1
Zavrieť reklamu