Viete, čo s vami robia štyri “bežecké hormóny”?
Nech je váš beh akokoľvek náročný, či sprevádzaný silným sebaprekonávaním, takmer vždy sa po ňom dostavia pocity radosti a eufórie. Za tie vďačíme štyrom hormónom, ktoré sa vytvárajú práve počas a po behu. Ktoré sú tzv. bežecké hormóny?
12 najčastejších problémov bežcov a ako sa s nimi vysporiadať.
1. Serotonín
Serotonín je neurotransmiter, ktorý ovláda váš hnev, náladu, spánok, libido, metabolizmus a reguluje aj telesnú teplotu. Počas fyzickej aktivity dokáže zlepšiť náladu, zvýšiť pocit spokojnosti a pomáha bojovať s depresiou.
2. Adrenalín
Adrenalín je hormón a neurotransmiter, ktorý zvyšuje pulzovú frekvenciu a krvný tlak. Vylučovanie adrenalínu stúpa so zvyšujúcou sa intenzitou fyzickej aktivity a klesá pri aktivite v nízkej intenzite, čím dáva organizmu možnosť regenerovať sa.
3. Dopamín
Dopamín je neurohormón, ktorý je zodpovedný za reguláciu cyklu spánku a bdenia. Jeho hladina sa zvyšuje pri vytrvalostnej športovej aktivite v miernej intenzite.
Hoďte sa do hormonálnej pohody: 9 tipov, ako udržať hormóny na uzde
4. Endorfín
Endorfíny sa často označujú ako hormóny šťastia. Počas fyzickej aktivity sa ich vylučovanie zvyšuje a bežci sú vďaka tomu skutočne schopní dosiahnuť euforické pocity.
Text: Running
Foto: Shutterstock