Vyrobte si makové mlieko – je to vynikajúci zdroj vápnika a minerálov!
Mak sa používa niekoľko tisíc rokov a pre mnohých ľudí je symbolom spánku a povedzme to na rovinu – ópia. Netreba si však mýliť jeho potravinárske využitie s tým, prečo je jeho pestovanie v niektorých krajinách zakázané.
Mak siaty je bohatým zdrojom vápnika, ale aj iných minerálov, vitamínov a nenasýtených mastných kyselín.
Mak obsahuje až 1 400 mg vápnika na 100 g, a to je omnoho vyššie množstvo oproti povedzme kravskému mlieku.
Jeho pravidelná konzumácia teda výrazne pomáha predchádzať vzniku osteoporózy. Má totiž pozitívne účinky na kvalitu vlasov, nechtov a zubov.
Mak obsahuje pomerne veľké množstvo bielkovín, ktoré tvoria až 20 % jeho obsahu. Tuky tvoria 40 až 60 %, sú to najmä glyceridy kyseliny linolovej.
Mak tiež obsahuje vlákninu, z vitamínov spomenieme E a z minerálnych látok je to hlavne horčík a železo. Mak je veľmi zásaditá plodina, preto pomáha aj pri problémoch s prekyslením organizmu.
Kvíz: Zima nájde vaše slabé miesto
Ako začleniť mak do jedálnička?
Napríklad výrobou netradičného makového mlieka. Potrebujete len dobrý mixér, mak a vodu.
Domáca výroba makového mlieka je veľmi jednoduchá a netrvá dlho. Makové mlieko je vhodné skonzumovať ihneď. Neskladujte ho ani v chladničke. Na výrobu potrebujeme dve základné suroviny:
- 100 g maku modrého alebo bieleho,
- 800 až 1 000 ml vody podľa toho, či si želáte redšiu alebo krémovejšiu konzistenciu.
Prepláchnite mak, zalejte ho všetkou vodou a nechajte stáť cez noc v izbovej teplote. Do rána sa z maku uvoľní tuk, čo zbadáte aj na sivastej farbe tekutiny. Zmes nalejte do mixéra a zapnite ho na najrýchlejší stupeň. Mixovaním sa uvoľnia všetky prospešné látky. Zmes opticky zosvetlie a bude peniť. Teraz vám ostáva už len tekutinu precediť. Môžete použiť jemné čajové sitko alebo gázu.
Tip redakcie:
Hotové mlieko môžete piť samostatne, osladené napríklad medom. Je vhodné aj na výrobu kokteilov s ovocím alebo ním zalejte rannú porciu ovsených vločiek.
Kompletný program Svetového pohára v alpskom lyžovaní. Ako tento rok dopadne Petra Vlhová?
Text: Redakcia
Foto: Shutterstock