Ako začať plávať vonku a vydržať pri tom aj cez zimu

20. januára 2023

Outdoorové plávanie je pre telo prospešné. Ale je aj studené, mokré a niekedy nepríjemné. Ako začať s otužovaním?

Pre mnohých z vás to môže znieť ako nočná mora, ale možno ste prehliadli poznámku, že je to prospešné. Plávanie vonku a v studenej vode totiž pomáha mysli vysporiadať sa so stresom aj úzkosťou a pomáha telu bojovať proti rôznym veciam, dokonca aj proti demencii. A vonkajšie plávanie v prírode a pod oblohou, to jednoducho znie lepšie ako medzi čiarami v krytej plavárni.

Ak si na to začnete zvykať, je možné, že časom bude pre vás ťažké priblížiť sa k nejakej čistej prírodnej vode bez toho, že by ste do nej chceli skočiť.

A raz sa vám potom môže stať, že keď sa počasie bude na jeseň zhoršovať a ľudia si začnú obliekať zimné bundy, vy budete „skákať“ do vody.

Máme pre vás zopár praktických rád, ako sa k tomu prepracovať.

Zásady, ktoré by ste mali dodržať pred prvým vonkajším plávaním

V prvom rade je potrebné vedieť plávať, pretože v zime by vás asi málokto zachraňoval.

Najľahšie je začínať koncom leta a na jeseň, aby ste si postupne zvykali na chlad. Dá sa však začať aj v zime, je vtedy však dobré spojiť sa nejakou otužileckou skupinkou, aby vám dali nejaké bezpečnostné tipy.

Dobré pravidlo na začiatok je nezostávať vo vode dlhšie, ako má voda stupňov.

Predtým, ako vojdete do vody, sa zahrejte niekoľkými cvikmi.

Zíde sa vám aj výbava. Niektorí sa obliekajú do neoprénu. Môžete si zaobstarať nejaký „z druhej ruky“, ale ak chcete byť ekologickejší a otužilejší, skúste niečo iné.

Skutoční profesionáli používajú rukavice, čiapky a často aj plaváky, pričom si nezamokríte veľa oblečenia.

Žena vstupuje do zimného jazera, otužovanie.
Plávanie vonku a v studenej vode totiž pomáha mysli vysporiadať sa so stresom aj úzkosťou a pomáha telu bojovať proti rôznym ochoreniam. Foto: Shutterstock.

Nepotrebujete všetko toto vybavenie, ale určite si vezmite župan alebo teplé veci na prezlečenie, aby ste sa cítili pohodlne. Neoprénové topánky dokážu veľmi pomôcť a vďaka nim vydržíte vo vode oveľa dlhšie, ale je to len na vás, či chcete chlad cítiť prirodzene celým telom. A kúpte si termosku. Pretože skôr než sa nazdáte sa z vás stane ľadový medveď.


Text: Redakcia
Foto: Shutterstock

1/1
Vaše reakcie
Zavrieť reklamu