Vzostup náhodných alkoholičiek

1. apríla 2024
ryšavka s pohárom vína v ruke

Alkohol nebol nikdy medzi ženami taký rozšírený, ako v súčasnosti. Neustále stúpa počet žien, ktorým je diagnostikované ochorenie pečene. Ako sa chrániť pred alkoholom?

Každé ráno vyzerá rovnako. Zobudím sa a poviem si, že s tým musím prestať. To, čo nasleduje neskôr, je však úplný opak. Pri varení si otvorím fľašku – najprv jeden pohárik, potom druhý, hneď za obedom. Keď dcéra zaspí, dopijeme s partnerom zvyšok a otvoríme si hneď druhú,“ sťažuje sa štyridsaťročná Zuzana.

„Väčšinou som si dala pohárik iba občas, v spoločnosti priateľov, teraz vypijem štyri až päť fliaš vína týždenne. Na druhý deň sa cítim vyčerpaná, myšlienka na prvý pohárik ma ale preberie a dodá mi prvotné vzpruženie. Ľahko sa mi popiera, že mám problém, lebo som ešte našťastie nespôsobila žiadnu vážnu škodu ani si neprivodila zdravotné komplikácie.“

Alkohol a ženy medzi tridsiatkou a štyridsiatkou neboli nikdy takí kamaráti, ako je tomu v dnešnej dobe. Dokazujú to viaceré štúdie významných inštitúcií.

Alkohol už nie je len mužskou doménou

V podstate na to nepotrebujeme ani štúdie. Koľké z vás sa „našli“ v predchádzajúcom odstavci, alebo si pri jeho čítaní pomysleli na kamarátku alebo známu? V pondelok večer si idete dať pivko na víťazstvo nad ťažkým dňom a zrazu zistíte, že táto situácia sa opakuje každý deň. Cesta dole je šmykľavá a množstvo žien už skončilo úplne na dne. Prečo to robíme? Prečo pijeme?

Primárny cieľ je vypnúť z každodenného stresu alebo zahnať smútok, nudu a zabudnúť na problémy. Viac ako tri štvrtiny opýtaných žien uvádza ako dôvod pitia práve potrebu „na chvíľu vypnúť”.

Napriek tomu, že väčšina z nás má pomaly vyššie výdavky ako zárobok, na krku hypotéku a úvery, neváhame na alkohol minúť nemalú čiastku. V priemere je alkohol skoro o polovicu dostupnejší oproti tomu, ako to bolo v roku 1980. V minulosti býval alkohol luxusný tovar. Dnes nie je výnimočné dostať v supermarketoch fľašu vína alebo tvrdého za pár eur.

Krčmy, vinárne už dávno nie sú iba doménou mužov. Mnohé z nás žien návšteve neodolajú, no rozhodne s pánmi nemôžeme v pití súťažiť, alebo sa im vyrovnať. Máme menej enzýmu, ktorý sa nazýva dehydrogenáza, ktorý rozkladá alkohol, naša pečeň je takisto menšia ako tá mužská. Nehovoriac o tom, že víno je silnejšie ako „mužské” pivo. Zvykneme si hovoriť, že nás sa problémy s alkoholom netýkajú, pretože sa nepotácame po uliciach tak, ako muži a myslíme si, že aj pred posledným pohárom vína sme stále sexy a vo forme.

Podľa niektorých doktorov, ktorí študujú choroby pečene u žien, dokonca mnohé ženy nikdy nemali takzvanú „opicu“, čo nás presviedča o tom, že nám sa nič zlé nemôže stať.

Viac ako polovica žien si myslí, že bola opitá iba vtedy, ak ju na druhý deň bolí hlava (bez ohľadu na to, čo všetko vypila). No fakty hovoria niečo iné. Úmrtnosť na choroby pečene u žien stúpla o viac ako dvadsať percent v posledných desiatich rokoch a týka sa to najmä spomínanej skupiny žien vo veku 30 – 40 rokov.

V minulosti bol pomer ochorení pečene dva ku jednej pre mužov, dnes je to prakticky jedna k jednej, hovoria odborníci. Nie je už raritou vidieť ženu, ktorá má tridsať rokov a má posledné štádium cirhózy pečene (ochorenie, keď je pečeň poškodená do takej miery, že prestane fungovať). Štatistiky sú jednoducho desivé.

Alkohol a ženy medzi tridsiatkou a štyridsiatkou neboli nikdy takí kamaráti, ako je tomu v dnešnej dobe. Foto: Shutterstock
Alkohol a ženy medzi tridsiatkou a štyridsiatkou neboli nikdy takí kamaráti, ako je tomu v dnešnej dobe. Foto: Shutterstock.

Čo hovorí na alkohol veda?

Tieto riadky nie sú pre vás dámy, ktoré máte slabšie povahy. Možno vás ale donútia zamyslieť sa. Prečo alkohol poškodzuje pečeň?

Alkohol je zdroj prázdnych kalórií. Liter vodky má zhruba toľko kalórií ako dva litre šľahačky. Ak pijete príliš veľa, ukladá sa v pečeni vo forme tukových guľôčok. Niektoré pacientky nemusia nikdy pocítiť ťažkosti s pečeňou, ale viac ako tretina pravidelných konzumentiek alkoholu má chronické problémy.

Pečeň reaguje na tukové zvyšky tak, že zapne „samovražedný mechanizmus”, bunky sa zmrštia a nakoniec „zahynú”. Tento proces sa nazýva cirhóza alebo tvrdnutie pečene.

Ženy v číslach

V Anglicku sa uskutočnila pred pár rokmi anketa na tému ženy a alkohol. Ako to dopadlo?

  • 21 % pije viac ako odporúčané množstvo 2 – 3 jednotky
  • 23 % pije viac ako 6 jednotiek na jeden večerný záťah
  • 19 % žien si myslí, že by sa opili až po zhruba 12 jednotkách
  • 8 % šoféruje opitých
  • 6 % žien, ktoré pracujú ako opatrovateľky detí, bežne pijú v práci alkohol
  • 30 % žien nemá zvyčajne viac ako 4 večery bez alkoholu
  • 39 % si myslí, že alkohol je dobrý spôsob, ako zahnať nudu
  • 9 % si myslí, že nepiť je nemožné
  • 10 % žien sú rozhodnuté stať sa abstinentkami

Koľko alkoholu zvládne naša pečeň?

Problémom pečene je fakt, že sa jej nedostane ani polovica slávy, čo by si naozaj zaslúžila. Má na starosti viac ako 500 dôležitých funkcií vrátane produkcie dôležitých hormónov, skladovania vitamínov, rozkladá potravu, ktorá sa následne premieňa na energiu.

Pečeň má veľmi dobrú schopnosť regenerácie. Ak by ju, obrazne, rozrezali na dve polovice, do dvoch mesiacov by sa zrástla a všetko by bolo v poriadku.

Zvládla by aj dlhšiu letnú nasávaciu dovolenku v prípade, že by nasledovala dlhá pauza bez kvapky alkoholu. Toto všetko platí pri zdravej pečeni a za spomínaných okolností, keď predchádzate pravidelnému požívaniu vyššieho množstva alkoholu.

Funguje to v podstate rovnako, ako napríklad jazva na koži. Ak nedochádza k opätovnému poškodeniu, jazva sa rýchlo zahojí a po čase úplne zmizne,“ hovoria odborníci.

Problémy nastanú, ak pijete pravidelne. Ak vypijete viac ako 3 – 4 fľašky vína týždenne, patríte do rizikovej skupiny a zázračná schopnosť regenerácie pečene sa pomaly vytráca.



Ako sme už spomínali, nevýhodou je, že sa v pečeni nenachádzajú žiadne receptory bolesti, ktoré by vám dali najavo, že niečo nie je v poriadku. Zvyknú sa objaviť iba príznaky ako malátnosť, dehydratácia, absencia pravidelnej stolice. Ak máte takéto problémy dámy a úprimne si poviete, že alkoholu sa nevyhýbate, odporúčame navštíviť všeobecného lekára, ktorý vám spraví tzv. pečeňové testy. Spočívajú v meraní zvýšenej hladiny pečeňových hormónov v krvi.

Dnes má problémy s alkoholom omnoho viac žien, ako kedysi. Foto: Shutterstock
Dnes má problémy s alkoholom omnoho viac žien, ako kedysi. Foto: Shutterstock.

Nikdy nie je neskoro

Tak, ako pri väčšine iných životných situácií, platí aj pri alkohole rovnaké pravidlo. Ak máte pocit, že by ste mali prestať, je práve najvyšší čas urobiť to. Ak nie je poškodenie pečene príliš veľké, jej zázračná schopnosť regenerácie bude fungovať aj vo veľmi zlých prípadoch.

Mali by ste si byť vedomé aj faktu, že riziko poškodenia nenarastá priamočiaro z množstvom vypitého alkoholu, ale je to horšie. Ak si myslíte, že pri vypití dvoch fliaš vína je riziko mizivé, tak pri štyroch bude malé, ste na omyle. V skutočnosti bude riziko štyrikrát vyššie. Netreba zabudnúť ani na fakt, že obezita či potraviny s vysokým obsahom cukru majú takisto veľký vplyv na choroby pečene a vzájomná kombinácia je veľmi nebezpečná.

Čo tak dať si večer namiesto pohára vína šálku teplého čaju alebo si zabehnúť pár kilometrov?

Poznajte svoje limity

Rady odborníkov hovoria, že ženy by nemali vypiť viac ako 2 – 3 alkoholické jednotky za deň a v prípade, že ďalších 48 hodín nevypijete ani kvapku alkoholu, závislosť na alkohole a choroby s tým súvisiace by sa vás nemali dotknúť.

Viac ako polovica žien a dám netuší, koľko je vlastne alkoholická jednotka.

  • malý pohár vína (cca 125 ml) = 1,5 jednotky
  • štandardný pohár vína (cca 175 ml) = 2,1 jednotky
  • veľký pohár vína (cca 250 ml) = 3 jednotky
  • s0,5 l pivo 10° = 2 jednotky
  • s0,5 l pivo 12° = 3 jednotky
  • malý „panák” (vodka, tequila, koňak) = 1 jednotka

Text: Lisbeth S.
Foto: Shutterstock

1/1
Zavrieť reklamu