Zaobídete sa bez mäsa?
Vegetariánska a vegánska strava telu stačí, treba ju len trochu plánovať.
Príjem mikroživín
Vegetariánska a vegánska strava môžu vaše telo zásobiť dostatočným množstvom makroživín (tukov, bielkovín a sacharidov). Pri mikroživinách sa to však začne zamotávať. Nesprávne nastavená vegetariánska a vegánska strava môže byť ochudobnená o omega-3 mastné kyseliny, železo, zinok, jód, vápnik, vitamín D a vitamín B12, keďže v rastlinnej strave zvyčajne tieto živiny chýbajú.
Ako sme už spomínali, omega-3 mastné kyseliny sú dôležité pre zdravie srdca a ciev aj pre dobré fungovanie obranyschopnosti.
Železo a vitamín B12 hrajú významnú rolu pri tvorbe červených krviniek, ktoré prenášajú kyslík do pracujúcich svalov. Navyše, vitamín B12 je kľúčový pre správne fungovanie nervového systému. Vitamín B12 sa nachádza zvyčajne v živočíšnych produktoch po tom, ako ho baktérie vyprodukujú v črevách zvierat. Rastlinná strava tento vitamín obsahuje len v tom prípade, že je oň obohatená. Dobrým zdrojom vitamínu B12 sú kvasnice, ak ste však na vegánskej či vegetariánskej strave, odporúčame vám, aby ste vitamín užívali v podobe výživového doplnku.
Zinok je dôležitý najmä na dobré fungovanie obranyschopnosti. Živočíšne produkty ho obsahujú dostatok, v prípade rastlinných zdrojov je celá vec problematickejšia. Preto sa odporúča užívať ho v podobe výživového doplnku.
Vitamín D je dôležitý pre zdravé kosti. V koži sa tvorí pod vplyvom slnečného žiarenia, v teplejších mesiacoch s ním teda nemávame problém. Získať ho možno aj zo stravy. Nedostatok vitamínu D vedie k zvýšenému riziku vzniku srdcovo-cievnych ochorení, cukrovky, depresie a viacerých typov rakoviny. Takmer výlučne ho možno nájsť v živočíšnych produktoch, bývajú oň však obohatené napríklad aj cereálie či pomarančový džús.
Čo by mali bežci vedieť o vitamíne C
Rada na záver
Vegánska a vegetariánska strava má potenciálne nástrahy. Ak sa však k sebe a svojmu zdraviu postavíte zodpovedne, veľmi ľahko môžete žiť zdravo a podávať dobré športové výkony aj bez pomoci mäsa či živočíšnych produktov. Ibaže vás to bude stať o čosi viac času a plánovania.
Odporúčame vám, a to najmä v prípade, že obmedzujete prísun kalórií, aby ste užívali potrebné výživové doplnky, teda vitamín B12 a multivitamín. Siahajte po kvalitných zdrojoch rastlinných bielkovín a po pestrofarebnej zelenine o ovocí.
Ak to s rastlinnou stravou myslíte vážne a chcete ju dodržiavať na každom kroku, vyskúšajte chutné nátierky Vegánka v praktickom balení. Dostať ich v štyroch príchutiach a netreba ich skladovať v chladničke, takže na výlety sú ako stvorené.
Prečo sa dať na vegetariánstvo či dokonca vegánstvo?
- Chcete schudnúť.
- Musíte zmierniť rôzne zdravotné riziká.
- Vaším zámerom je chrániť životné prostredie.
- Máte etické zábrany konzumovať iné živé tvory.
- Mäso vám jednoducho nechutí.
Text: RELAX
Foto: Shutterstock