Zažite zimné dobrodružstvá v Kremnici
Populárne banské mesto je známe svojou históriou a kultúrou, no nezaostáva ani možnosťami aktívneho vyžitia počas celého roka. Prečo cestovať do zimnej Kremnice a čo tam na vás čaká?
Mesto skryté v Kremnických vrchoch má vďaka svojej banskej histórii príznačný prívlastok: zlatá Kremnica. Dnes ale budeme písať nie o zlatej, ale o zimnej Kremnici. V súčasnosti ju totiž nedefinuje len banská tradícia, ale sú to aj nekonečné možnosti zimného športového vyžitia. Tak poďte spolu s nami do Kremnice a jej okolia a zistite, že sa tam v zimných mesiacoch oplatí vyraziť nielen virtuálne.
Bežkársky raj na skok od centra
Stačí 10 kilometrov a ste v zasneženom raji! Skalka pri Kremnici je absolútne srdce Kremnických vrchov a východiskový bod pre peších turistov v lete a bežkárov v zime. „Máme tu dva druhy bežkárskych tratí. Každoročne v spolupráci s firmou Cyklosante upravujeme trate pre výkonnostné bežecké lyžovanie, a tiež trate určené pre rekreačných bežkárov. Dokopy sa v Kremnických vrchoch každoročne nachádza viac ako 100 kilometrov udržiavaných bežkárskych tratí, pričom pod Kremnicu spadá väčšina z nich,“ ozrejmuje Ivan Petráš z kremnickej Horskej záchrannej služby.
Na tzv. štandardných tratiach sa pravidelne organizujú vrcholné športové podujatia, ktoré spadajú do kategórie FIS. Ide napríklad o Veľkú cenu Kremnice, alebo o tzv. Bielu stopu Euroloppet, ktorá je svojou tradíciou známa bežkárom z celej Európy. „Na Bielej stope každoročne privítame návštevníkov z celej Európy. Sú to milé stretnutia, pretože pretekári prichádzajú s celými rodinami a užívajú si dni strávené v Kremnici a okolí,“ dopĺňa Ivan Petráš.
Agistri – zelený ostrov s tyrkysovými plážami len na skok od Atén
Skvelý východiskový bod pre bežkárov je na Skalke Štadión Rudolfa Čillíka, pomenovaný po kremnickom rodákovi a československom reprezentantovi v bežeckom lyžovaní. Nachádza sa pod vysielačom Suchá hora a možno od neho štartovať smerom na sever alebo na juh. Stačí si do auta pribaliť bežky a rozhodnúť sa pre okruh, ktorý vyhovuje vašim bežkárskym schopnostiam. A ak aj na bežky zabudnete, nevadí, na mieste si ich môžete požičať.
Vedeli ste, že v Kremnici vznikol pred 99 rokmi (1914) prvý lyžiarsky oddiel na Slovensku? A že v tom istom roku sa tu konali prvé preteky v lyžovaní? Nie nadarmo sa Kremnici a Skalke kedysi hovorilo slovenský Semmering.
Začínate s bežkami? Tak máme pre vás skvelú správu. Priamo pri štadióne sa nachádza takmer dvojkilometrová in-line dráha, ktorá je ako stvorená pre začiatočníkov, alebo pre tých, ktorí si chcú vychutnať jednoduchší tréning. Je osvetlená, a tak ju môžete využiť aj vo večerných hodinách.
„Výhodou Skalky je aj fakt, že je úplne dostupná autom, čo pri strediskách v nadmorskej výške 1 200 metrov nie je úplný štandard.“ Vyznačuje sa skvelou dostupnosťou a nachádza sa blízko stredu Európy – a to doslova. Len približne 10 kilometrov od strediska je možné nájsť bod, ktorý označuje geografický stred Európy.
Ak ste milovník bežkovania, tak práve kremnická Skalka by mala byť pevnou súčasťou vášho zimného kalendára. Spolu s areálom na Štrbskom plese vo Vysokých Tatrách ide o najvyššie položené dlhodobo udržiavané bežkárske trate na Slovensku, kde nájdete sneh aj vtedy, keď inde už nie je.
„Ja som začal bežkovať v neskoršom veku. Páči sa mi na ňom, že spája celé rodiny. Ide o zdravý šport, pri ktorom človek zapája celé telo. Kremnica ale ponúka oveľa viac možností. Môžete si veľmi dobre zalyžovať, sánkovať sa – a ja sa ako dlhoročný skialpinista rád vyberám aj na zimné výšľapy, napríklad na severnú stranu, kde sa nachádza najvyšší kopec Kremnických vrchov – Flochová (1 317 m n. m.).“
Bežkovaním sa to nekončí. A čo lyže?
Bohaté možnosti šantenia na svahu majú aj fanúšikovia lyžovania. V lyžiarskom stredisku Skalka pri Kremnici na vás čaká šesť zjazdoviek s rôznou obtiažnosťou, na ktoré vás dostanú sedačková lanovka a päť vlekov. Pri vystúpení z lanovky sa vám naskytne čarovný výhľad na kopce okolo Banskej Bystrice.
Neďaleko sa nachádza lyžiarske stredisko Krahule, kde si okrem denného lyžiarskeho zážitku môžete dopriať aj večerné jazdy.
Čo by ste mali vedieť o Vysokých Tatrách, ale vie to len málokto… Otestujte sa.
Na svoje si v Kremnických vrchoch prídu skialpinisti. Obľúbené zimné výšľapy môžete absolvovať popri udržiavaných zjazdovkách, ale stopu si môžete potiahnuť aj sami. Skôr než sa vyberiete do voľného terénu, nezabudnite sledovať predpoveď počasia. A hlavne ho nepodceňujte.
Slovami Ivana Petráša je výhodou Kremnice jej kompaktnosť. „Ráno doma porobíte, čo treba, nasadnete do auta a zopár minút na to si zapínate bežky a vychutnávate čaro kremnických lesov.“
Kremnické historické fenomény
1. Mestský hrad a neogotický Kostol sv. Kataríny.
2. Kremnická mincovňa je známa svojou takmer 700-ročnou nepretržitou výrobou.
3. Štefánikovo námestie obkolesujú bývalé meštianske domy a v jeho strede stojí morový stĺp z 18. storočia.
Vychutnajte si túto zimu v Kremnických vrchoch! Všetky potrebné informácie nájdete na webovej stránke www.visitkremnica.com.
Text: RELAX
Foto: Ivan Čillík, Ivan Petráš