10 vecí, ktoré v tehotenstve prekvapia bežkyne
Ak ste behávali pravidelne doposiaľ a váš zdravotný stav to umožňuje, naozaj nie je dôvod, aby ste s tým v tehotenstve skončili. Buďte však pripravené na to, že vás na trati môžu zaskočiť rozličné problémy. V tomto článku sa venujeme desiatim z nich.
4. Oblečenie vás odiera a prsia sa natriasajú
Po niekoľkých mesiacoch od počatia vás začnú omínať stehná, hoci predtým sa vám to nikdy nestávalo.
Prečo je to tak? Za odreniny na stehnách môžu do istej miery kilá navyše, ktoré sa na vás počas gravidity nalepili a ktoré spôsobujú, že šortky nesiahajú tam, kam by mali. Okrem toho sa vám však naťahuje aj koža a vzniká trenie vedúce k bolestivým odreninám. Tie však nie sú jediným problémom.
Tesné vám začnú byť aj vaše športové podprsenky a ako šibnutím čarovného prútika vám zrazu neposkytujú dostatočnú oporu. Za to aj v tomto prípade môžu sčasti kilá navyše, no prsia sa okrem toho pripravujú aj na dojčenie a veľkosť vašich košíkov rastie.
5. Bežecké legíny sú vám pritesné
Guma vo vašich bežeckých legínach vám jedného dňa prestane byť pohodlná. Priberanie hmotnosti je počas gravidity úplne normálne a zdravé, nezabúdajte však na to, že jesť treba aj počas tohto životného obdobia zdravo.
Prečo je to tak? To, koľko kíl je normálne počas gravidity pribrať, závisí od pôvodnej hmotnosti ženy. Zdravý prírastok hmotnosti sa pohybuje od piatich do pätnástich kilogramov (a viac, ak žena čaká viac detí). Vo všeobecnosti sa odporúča pribrať jedno až dve kilá počas prvého trimestra a po jednom kilograme každý ďalší týždeň gravidity.
Riešenie: Priberať budete a mali by ste aj vtedy, keď budete pokračovať v bežeckom tréningu. Doprajte si teda novú bežeckú výbavu.
Tip na zdravé jedlo po pôrode: miso polievka
6. Osobné rekordy nie sú utópiou
Tehotenstvo vás nemusí obrať o schopnosť dosahovať bežecké ciele. Je však veľmi dôležité, aby ste svoje plány konzultovali s lekárom a aby ste sa cítili dobre. Bežkyne, ktorých tehotenstvo nie je rizikové, nemajú žiadny dôvod s behom prestať.
Okrem toho, že zachovanie bežeckej rutiny je dobré na psychiku, prospešná je aj fyzická kondícia. Ukazuje sa, že ženy, ktoré majú dostatok sily a vytrvalosti pred počatím a počas gravidity, lepšie znášajú pôrod. Ten zvykne byť dokonca kratší ako u žien, ktoré nešportujú. Netreba azda dodávať, že fyzicky zdatné ženy sa z pôrodu spamätávajú lepšie ako tie menej zdatné.
Prečo je to tak? V tehotenstve, a nielen v ňom, by ste sa mali riadiť hlasom vášho tela. Počas druhého a tretieho trimestra sa objem vašej krvi a krvnej plazmy takmer zdvojnásobí. Vaše srdce a pľúca musia počas aeróbnej aktivity pracovať usilovnejšie, aby dokázali precirkulovať zvýšený objem krvi a náročnejším sa stane aj dýchanie.
Riešenie: Aj napriek všetkému sa však môžete venovať intervalovému tréningu, či pretekať. Nie je ale žiadna hanba zastaviť či prejsť do chôdze, ak vám dôjde dych. Tehotenstvo skutočne nie je vhodný čas na to, aby ste sa priveľmi vyčerpávali. Celkom postačí, ak sa budete zdravo a príjemne hýbať.
7. Beh možno prestáva byť prioritou
Ak momentálne nebeháte toľko, koľko ste zvykli pred počatím, je to úplne v poriadku. Nový život vo vašom vnútri vás dokáže poriadne vyčerpať a ide ruka v ruke s rozličnými bolesťami. Je teda celkom možné, že namiesto zvyčajného ranného behu si teraz radšej pospíte, či beh z času na čas vymeníte za iný šport, pri ktorom sa budete cítiť komfortnejšie.
Prečo je to tak? Vaším cieľom pravdepodobne je behať tak dlho, ako budete môcť. Zároveň by ste však mali pozorne načúvať svojmu telu a byť pripravené prestať s behom hneď, ako vám tak vaše telo našepká. Sú ženy, ktoré behajú takmer do pôrodu, a sú aj také, čo už v polovici tehotenstva prejdú na menej náročný šport. Neexistuje žiadna učebnicová odpoveď, tú pozná najlepšie práve vaše telo.
Riešenie: V dňoch, keď nemáte chuť sa ani pohnúť, či máte bolesti po tréningu, ktorý by ste pred počatím vyhodnotili ako ľahký, vyskúšajte cvičenie, ktoré vám pomôže telo uvoľniť. Výborná je napríklad tehotenská joga.