10 vecí, ktoré v tehotenstve prekvapia bežkyne

7. januára 2024
strečing po behu, tehotná bežkyňa

Ak ste behávali pravidelne doposiaľ a váš zdravotný stav to umožňuje, naozaj nie je dôvod, aby ste s tým v tehotenstve skončili. Buďte však pripravené na to, že vás na trati môžu zaskočiť rozličné problémy. V tomto článku sa venujeme desiatim z nich.

1. Máte bolesti na zvláštnych miestach, napríklad v rozkroku

Už v prvých týždňoch tehotenstva môžete počas behu zažívať nepríjemné pocity v oblasti rozkroku. Bolesti vás pritom môžu viesť až k mylnému presvedčeniu, že sa tam dole rozpadáte na kusy. V takomto prípade pomôže boľavú oblasť chladiť, hoci to možno znie bizarne.

Prečo je to tak? Ukazuje sa, že celé týždne predtým, ako začne byť zreteľné vaše tehotenské bruško, sa telo usilovne pripravuje na graviditu aj samotný pôrod. To znamená, že vám hormóny uvoľňujú väzy, čo môže spôsobovať bolesti a tlak v spodnej časti brucha a v oblasti rozkroku.

Riešenie: Pomôže vám podporný tehotenský pás, ktorý zmierni diskomfort, no občas pomôže aj to, keď beh vymeníte za chôdzu, plávanie či jogu.

2. Prídete o rýchlosť, a to rýchlo

Možno ste si pred počatím hovorili, že počas tehotenstva budete k behu pristupovať zľahka a konečne nebudete so sebou súťažiť. Azda vás však prekvapí, ako rýchlo to s vami pôjde dole vodou. Už po dvoch mesiacoch gravidity bude vaša krvopotne vybudovaná vytrvalosť fuč. Odrazu budete po obľúbených trasách namiesto behu kráčať a zadýchavať sa na nevydržanie už pri malom stúpaní.

Prečo je to tak? Skôr ako sa na žene prejavia fyzické znaky gravidity, objaví sa únava a prichádza na rad boj s tým, čo zvyklo byť ľahkým tempom. Za tieto nepríjemné zmeny do veľkej miery môžu tehotenské hormóny, a to vrátane prívalu progesterónu. Netreba však zúfať a prepadať depresii. Uvedomte si, že vo vás rastie nový život a také čosi si predsa vyžaduje veľa energie. Buďte k sebe teda milosrdné.

Riešenie: Ako dieťa rastie, tlačí vám na hrudný kôš a pľúca, čo, celkom logicky, sťažuje dýchanie. Je preto veľmi dôležité, aby ste si nedávali priveľmi do tela. V horúcich dňoch behajte radšej na páse, prípadne už za východu slnka. Zabránite tak tomu, aby vaša telesná teplota neprimerane stúpla.

Tehotná žena bežkyňa
Skôr ako sa na žene prejavia fyzické znaky gravidity, objaví sa únava a prichádza na rad boj s tým, čo zvyklo byť ľahkým tempom. Foto: Shutterstock.

3. Často chodíte na malú

Bežci vo všeobecnosti preženú svojím telom viac tekutín ako nebežci. Tehotné bežkyne sa však môžu pripraviť na neustále návštevy toalety.

Prečo je to tak? Nepretržité nutkanie na malú potrebu je trápením všetkých tehotných žien, beh však tento problém ešte znásobuje. Vaša maternica je totiž zakliesnená medzi močovým mechúrom a konečníkom, takže podľa svojej polohy môže dieťa tlačiť buď na jedno, či na druhé (prípadne na oboje, ak máte smolu). V tehotenstve navyše máte prijímať viac tekutín, aby ste poskytli dostatočnú podporu zvýšenému objemu krvi cirkulujúcemu vo vašich cievach.

1/3
Vaše reakcie
Zavrieť reklamu