10 zabijakov zimných chorôb

23. novembra 2024
Potraviny proti zimným chorobám. Foto: Shutterstock

Každý z nás to už zažil. Zobudíte sa s kýchaním, kašľom, svaly a kosti bolia, hlási sa horúčka. Je to chrípka alebo nachladnutie?

1. Vitamín C

Známy bojovník proti chrípke má chemický názov kyselina askorbová. Má viac ako dvadsať pozitívnych účinkov na ľudské zdravie. V boji s chrípkou zvyšuje obranyschopnosť organizmu proti vírusom a baktériám a stimuluje tvorbu bielych krviniek.

Odporúčaná denná dávka je do 200 miligramov na deň. Pri chrípke a nachladnutí sa môže podávať až 1 000 miligramov, ale treba mať na pamäti, že ideálne sú doplnky, ktoré dokážu v tele uvoľňovať vitamín C postupne. Stále nie sú dokázané žiadne negatívne účinky pri predávkovaní, nadbytočné množstvo vitamínu je vylučované močom.

Vitamín C sa nachádza aj v bežnom ovocí a zelenine. Citrusové plody, chilli, červená paprika, kyslá kapusta, hlávkový šalát a iné.

PRE PREVENCIU: Nezabudnite na pravidelný prísun potravy s vysokým obsahom vitamínu C. Pite aspoň 3 dcl čerstvých ovocných štiav denne.

Vitamín C v dvoch rôznych podobách. Foto: Shutterstock
Vitamín C v dvoch rôznych podobách. Foto: Shutterstock.

2. Cibuľa

Už v starovekom Egypte bola známa svojimi liečivými účinkami. V stredoveku sa zase používala ako amulet proti tzv. čiernej smrti – moru. Cibuľa obsahuje vitamíny A, B, D, E, C, množstvo minerálnych látok, antioxidanty ako aj protizápalové látky a molekuly, ktoré majú schopnosť ničiť choroboplodné zárodky – fytoncídy.

Priaznivé účinky cibule nie sú obmedzené len na všeobecne známu kombináciu cibule s medom na liečenie chrípky, kašľa a uvoľňovania hlienov či zanesených priedušiek. Zabraňuje infekciám, znižuje horúčku a zvyšuje imunitu. Šťava z cibule napodobňuje liečivé účinky antibiotík, má aj močopudné a žlčovotvorné účinky, pôsobí proti črevným parazitom, pomáha znižovať hladinu krvného cukru.

TIP NA UPCHATÝ NOS: Nakrájanú cibuľu dajte do misky pred seba a vdychujte, pokiaľ vládzete. Veľmi dobrým zlepšovákom počas vdychovania je votrieť si kúsok masla do každej nosnej dierky.

Cibuľa obsahuje vitamíny A, B, D, E, C, množstvo minerálnych látok, antioxidanty a protizápalové látky. Foto: Shutterstock
Cibuľa obsahuje vitamíny A, B, D, E, C, množstvo minerálnych látok, antioxidanty a protizápalové látky. Foto: Shutterstock.

3. Cesnak

Známy pre vysoký podiel látok s obsahom síry, ktoré spôsobujú dôverne známu „vôňu” cesnaku. Najznámejšia z nich je alicín, ktorá má veľmi silné antibiotické aj antivirotické účinky. Spolu s vysokým obsahom antioxidantov, selénu a ďalších látok dokáže cesnak veľmi efektívne zabrániť množeniu vírusov aj baktérií.

Existuje veľa odporúčaných receptov na potlačenie bolesti hrdla či kašľu. Dokázané sú liečivé účinky na viac ako 150 rôznych druhov ochorení a zdravotných ťažkostí. Renomované medicínske časopisy preukázali blahodarné účinky cesnaku aj na tzv. multirezistentné kmene baktérií, kde „klasické lieky” proti chrípke a nachladnutiu nepomáhajú.

TIP NA POUŽITIE: Pri bolestiach hrdla jedzte strúčik cesnaku každé dve hodiny. Ak vás trápi kašeľ, nakrájajte na drobno 6 strúčikov cesnaku, pridajte 8 lyžíc medu a zalejte 250 ml horúcej vody. Nechajte pomaly vychladnúť, vložte do chladničky a podávajte po lyžičke počas dňa.

4. Zázvor

Je známy tým, že podporuje proces potenia, vylučovanie škodlivých látok a uvoľňovanie hlienov. Správne slovenské meno pre túto zázračnú rastlinu je ďumbier lekársky, no väčšina ho pozná pod menom zázvor. Ostrú výraznú chuť zázvoru má na svedomí zingerol – látka chemickým zložením podobná kapsaicínu, ktorý sa nachádza v čili papričkách.

Zázvor obsahuje viac ako 640 chemických látok, ktoré majú množstvo liečivých účinkov. Používa sa už stáročia v čínskej, ajurvédskej alebo japonskej tradičnej medicíne. Vnútorné použitie zázvoru vychádza predovšetkým z prastarých praktík indickej ajurvédy. Uplatňuje sa pri liečbe tráviacich orgánov, zlepšuje trávenie, zvyšuje chuť do jedenia. Celkovo povzbudzuje metabolizmus a obranyschopnosť organizmu.

V zimnom období je výborným pomocníkom pri nachladnutí. Najlepšie je ho však piť preventívne. Je veľká šanca, že pri jeho pravidelnom popíjaní sa prechladnutiu či viróze vyhnete úplne.

TIP NA POUŽITIE: Základom je čerstvý nastrúhaný koreň. Ten zalejeme vriacou vodou a necháme lúhovať 10 – 15 minút. Na jeden liter vody stačí asi 2 – 3 cm dlhý kúsok. Výborný je s medom a citrónovou šťavou. Pre zlepšenie chuti a účinnosti je možné k nastrúhanému koreňu pridať škoricu, klinčeky, fenikel, aníz, jablko, citrónovú či pomarančovú kôru.

Najlepšie prírodné lieky na prevenciu proti chrípke a prechladnutiu: zázvor, med, citrón, čaj, bylinky. Foto: Shutterstock
Najlepšie prírodné lieky na prevenciu proti chrípke a prechladnutiu: zázvor, med, citrón, čaj, bylinky. Foto: Shutterstock.

5. Med

Je známe, že už aj „praotec medicíny” Hippokrates liečil svojich pacientov práve medom. Vďaka sladkej chuti medu ním v súčasnosti mnohí nahrádzajú bežný repkový alebo trstinový cukor. V kombinácii so škoricou patrí medzi najúčinnejšie prírodné lieky vôbec.

Podobne ako cesnak, má aj med spolu s látkami, ktoré obsahuje, veľmi silné antibiotické účinky. Množstvo antioxidantov v mede mu môžu závidieť aj zelenina alebo ovocie.

Správnym užívaním medu nielen vyliečite nachladnutie alebo chrípku, ale posilníte si imunitu a srdcovú činnosť. Med nie je vhodný pre deti do 12 mesiacov. Môže totiž obsahovať spóry baktérií, s ktorými ešte nevyvinutý organizmus novorodenca nedokáže bojovať.

TIP NA POUŽITIE: Tí, ktorí trpia na časté nachladnutie, by mali užívať 3x denne 1 lyžicu vlažného medu so ¼ lyžičkou škorice počas 3 dní. Tým sa vylieči nachladnutie, chronický kašeľ a prečistia sa priedušky.

pravý med
Pravý med. Foto: Shutterstock.
2/3
Zavrieť reklamu