15 tipov, ako sa zbaviť pochybností a dosiahnuť svoje bežecké sny
Z času na čas o sebe zapochybujú aj tí najlepší a najrýchlejší z nás. Podstatné však nie je to, aby ste strach či pochybnosti nikdy nepocítili, ale aby ste ich dokázali prekonať a nebojácne sa rozbehli k svojmu cieľu.
6. Upriamte sa na pozitíva
Ak uveríte tomu, že na pretekoch nemáte šancu, menej pravdepodobne podstúpite riziká na dosiahnutie stanoveného cieľa.
Športoví psychológovia veria, že by ste si v ťažkých chvíľach mali pripomínať svoje úspešné tréningy a preteky, aby ste videli, že nový osobný rekord máte na dosah. Profesionálni atléti o sebe pochybujú rovnako ako tí rekreační, oni však svoje pochybnosti vnímajú ako stimulant. Stres si neprekladajú ako obavy, ale ako vzrušenie z blížiacich sa pretekov.
7. Stanovte si flexibilné ciele
Výkonnostné ciele vás udržiavajú motivovaných. Ak sa však fixujete na jeden jediný, riskujete sklamanie. Skúste si namiesto toho stanoviť akceptovateľnú škálu – napríklad maratón za 3:45 hod. až 3:59 hod. Takáto škála ovplyvní
váš pohľad na vec, nebudete sa prehnane stresovať a dokážete myslieť pozitívnejšie.
Running radí: Odpovede na otázky bežcov začiatočníkov #1
8. Nadýchnite sa
Vojaci sú trénovaní tak, aby v boji dokázali aplikovať túto techniku dýchania: nadýchnite sa nosom a rátajte do štyroch, na ďalšie štyri dych zadržte, na štyri vydýchnite ústami, na štyri majte vydýchnuté. Takéto dýchanie by vám malo spomaliť srdcový pulz a odviesť pozornosť mozgu od obáv.
9. Urobte si zoznam problémov
Spíšte si na papier všetko, čo vám spôsobuje úzkosť. Všetky strachy, ktoré nedokážete ovplyvniť, jednoducho prečiarknite. Sústreďte sa na tie, ktoré ovplyvniť dokážete. Vymyslite plán, ako prekonáte každý jeden z nich. To vám dodá pocit sebaistoty.
10. Pustite si hudbu
Hudba vám pomáha udržiavať pozitívne myslenie a zabraňuje tomu, aby ste priveľmi premýšľali. Tiež významne ovplyvňuje srdcový pulz – jemné rytmy ho spomaľujú, surovejšia hudba ho zrýchľuje, čím vás pripraví na výkon.